Gelecek 25 yıl

Gelecek 25 yıl

Doğalgaz ağırlığının azaltılması gerekli
Bizim görüşümüz, Türkiye’nin kısa süre içerisinde doğalgaza bağımlı olma halinden çıkarılması gerektiği yönünde. Son zamanlarda özellikle doğalgazı temin ettiğimiz Rusya ve İran ile yaşanan politik gelişmeler, doğalgaz konusunda çok kritik bir noktada olduğumuzu gösteriyor. Bu nedenle Türkiye’nin bu bağımlılıktan kurtulması gerekiyor.

gelecek-25-yil-17DOĞALGAZIN PAYI DÜŞMELİ
Bana göre, yüzde 45’lik doğalgaz oranının yüzde 20’ye düşmesi gerekiyor. Kömür de yüzde 35-40 seviyesine çıkmalı. Kömürde yerlileşme artırılmalıdır. Halihazırda yüzde 50 ithal kömür kullanıyoruz. Devletin tedbirleri sayesinde yerlilik oranı yüzde 75’e çıkarılmalıdır. Devlete ait kömür yatakları, gerekli parametreleri teknolojiyle kurmak şartıyla, özel sektör için ihaleye çıkarmalıdır.Geri kalan yüzdelik dilimi de HES’ler, rüzgar, güneş enerjisi oluşturmalı. Devletin özellikle güneş enerjisi konusunda yapması gereken şu: İspanya’da olduğu gibi güneş panellerinin kullanılacağı güneş tarlaları oluşturulacak. Bu tarlalar, kamulaştırılacak, hazırlanacak ve parsel parsel ihaleye çıkarılacak. Şu an HES’lerin üretimdeki payı yüzde 27. Bu oran yüzde 35’lere çıkarılabilir. Rüzgâr ve güneş enerjisi tamamlayıcı olabilir ama yine de yeterli olamaz. Bu nedenle ilk üçü; nükleer enerji, doğalgaz ve kömür oluşturuyor.

DEVLETİN ROLÜ
Devlet enerjide kolaylaştırıcı, düzenleyici ve kontrol eden konumda olmalı. Örneğin, 2010’da faaliyete geçmiş yani beş yıldır üretim yapan bir santralle ilgili hala mahkemeler sürüyor. Devletin özel bir yasayla bunu düzenlemesi gerekiyor. Bunu yaptığı takdirde devlet umduğundan da daha çok gelir elde edecektir. Devletin fiyat politikalarının değişmesi gerekiyor. Normalde sanayi işletmeleri elektriği daha ucuza kullanır. Türkiye’de böyle bir şey söz konusu değil. Devlet, popülist yaklaşımla evlerde kullanılan elektriğe zam yapmak istemiyor. Oysaki tam tersi olmalıdır. Avrupa’da ise bu durum bire ikidir. Halk, sanayi kuruluşlarından daha pahalı elektrik kullanır. Sanayide rekabet için bu yapılmalıdır. Bunun dışında; uzun vadeli plan bir an evvel yapılmalı ve doğalgaza bağlılıktan çıkılmasının yolu oluşturulmalıdır. Türkiye’de enerjide üretim ve dağıtıma 50 milyar dolarlık bir yatırım yapıldığını, daha doğrusu fon aktarılmış olduğunu söyleyebiliriz. Eğer özel sektör bunu yapmamış olsaydı, devlet buraya 50 milyar dolar daha tahsis etmek zorunda kalacaktı. Gelecekte daha doğru, stratejik ve nokta atışı şeklinde yapılacak büyük yatırımlara ihtiyaç var. Yeni kurulmuş bir doğalgaz santralini devreden çıkmaya zorlayan bir ‘kapanma politikası’ uygulanıyor. Bu sorgulanmalı ve değişmelidir.

Sayfa: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23İlgili Haberler
0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış

İlk yorumu yazmak ister misiniz?

Yorum yap