Emeklilik şirketinizi seçerken nelere dikkat etmelisiniz?

Emeklilik şirketinizi seçerken nelere dikkat etmelisiniz?

Bireysel Emeklilik Sistemi’nde önemli konulardan biri de emeklilik şirketini seçmek. Bu konuda Emeklilik Gözetim Merkezi’nin yol haritası bulunuyor.

Tabloyu görmek için görsele tıklayın.

Emeklilik şirketinizi seçerken öncelikle emeklilik şirketi tarafından uygulanan kesintilere dikkat etmelisiniz.

KESİNTİLERE DİKKAT
Emeklilik şirketiniz, sizinle imza altına aldığı emeklilik sözleşmesi kapsamında;

• Sözleşme imzaladığınız anda peşin ya da bir kısmı peşin bir kısmı ertelenmiş veya tamamı ertelenmiş ödeme şeklinde ileri bir tarihte bir defaya mahsus giriş aidatı kesintisi,

• Ödeyeceğiniz katkı payları ve sistemde oluşacak birikiminiz üzerinden yapılacak yönetim gider kesintisi,

• Sözleşmede belirtilen ödeme tarihini müteakip üç ay içinde katkı payınızı ödememeniz durumunda (ara vermiş kabul edildiğinizde) birikiminizden yapılacak ek yönetim gideri kesintisi,

• Katkı payınızı ödemeye ara verme süresinin bir yılı aşması durumunda, ara verme kesintisi,

• Fona ilişkin giderlerin karşılanması amacıyla, fon işletim gider kesintisi dahil fon toplam gider kesintisi yapabilir. Söz konusu kesintilerin birçoğu emeklilik şirketleri arasında farklılık gösterebilir.

• Sunulan emeklilik yatırım fonlarının getirilerine dikkat etmelisiniz. Getiri oranı, enflasyonla ve benzer fonların performansıyla kıyaslanmalı.

FON SEÇİMİ ÖNEMLİ

BES’e yatırılan katkı payları, emeklilik şirketleri tarafından katılımcıların tercih ettiği emeklilik yatırım fonlarında yatırıma yönlendirilir. Bu fonlar türlerine göre; hisse senedi, devlet tahvili, kıymetli madenler gibi yatırım araçlarını içerir.

Tercih edilen fonların içerdikleri yatırım araçlarının kazanç ya da kayıpları katılımcıların getirilerini etkiler. Alınacak riski belirlemek katılımcıların elinde. Doğal olarak 20’li yaşlarındaki bir katılımcının fon tercihinin, 40-50’li yaşlarındaki katılımcıyla aynı olması beklenmemeli.

Katılımcılar, güvenli yatırım için daha az risk içeren fonlara ağırlık verebilecekleri gibi, daha fazla risk içeren fonları tercih ederek daha fazla getiri sağlama ihtimallerini artırabilir. Seçeceğiniz fonların kısa, orta ve uzun vadeli geçmiş performanslarını incelemeniz öneriliyor.

Emeklilik şirketlerinin sunduğu hizmet çeşitlerine ve kalitesine dikkat etmelisiniz. Emeklilik şirketiniz, bireysel emeklilik hesabınıza ait günlük bilgilere erişiminizi sağlamakla ve sözleşmenizden doğan haklarınıza ilişkin hizmetleri çağrı merkezi ve internet sitesi aracılığıyla sunmakla yükümlü. Ayrıca, emeklilik şirketinizin size doğru emeklilik yatırım fonu seçimi konusunda sağlıklı yönlendirme yapması önem taşıyor.

BLOKAJ SÜRESİ
Öte yandan emeklilik şirketiniz sözleşmenizde size kesinti iadesi, katkı payı ödemesi gibi birikim tutarınızı etkileyecek nitelikte ek faydalar sağlayabilir.

Ayrıca kredi kartına ödenen puanlar/bonuslar, ücretsiz ferdi kaza sigortası, acil sağlık hizmetleri, yol yardımı, çilingir hizmeti gibi ek hizmetler ve faydalar da verilebilir.

Bu sebeple, emeklilik şirketi seçimi yaparken tarafınıza sunulabilecek ek faydaları dikkate almak da önemli.

Blokaj süresine de dikkat etmeniz gerekiyor. Emeklilik şirketleri katkı payının ödenmesi ile ilgili olarak bankalarla hizmet anlaşması imzalar.

Söz konusu anlaşmalar çerçevesinde bankalar katılımcılardan tahsil ettikleri parayı hizmet anlaşmasında belirlenen süre (blokaj süresi) sonunda emeklilik şirketine intikal ettirilir. Blokaj süresi şirketten şirkete farklılık gösterebiliyor.

Katkı payınızın kredi kartınızla ödendiği veya banka hesabınızdan alındığı tarih ile bireysel emeklilik hesabınıza intikal ettiği tarih arasındaki süre hakkında bilgi edinmeniz yerinde olur.

Bu sürenin daha kısa olması katkı payınızın yatırıma daha çabuk yönlendirilmesi ve devlet katkısı ödemesinin hesabınıza daha erken yapılması anlamını taşıyor.

YAPI KREDİ PORTFÖY’E ÖDÜL
Yapı Kredi Portföy finans, uluslararası işletme ve küresel ekonomi alanlarına odaklanan yayın kuruluşu World Finance tarafından düzenlenen Emeklilik Fonları Ödülleri’nde “Türkiye’nin En İyi Emeklilik Fonu” seçildi.

Toplam 22,6 milyar TL büyüklüğünde varlığı yönettiklerini belirten Yapı Kredi Portföy Genel Müdürü Emir Alpay, şirketin aldığı ödüller hakkında şu değerlendirmede bulundu:

“Geçtiğimiz yıl mevzuat değişikliği nedeniyle birden fazla portföy yönetimi şirketi ile çalışmaya başlayan emeklilik şirketleri, bu yıl tekrar yapılan değişiklik ile tek şirkete dönme hakkını elde ettiler. Böylelikle emeklilik şirketlerinin elinde portföy yöneticileri hakkında güçlü bir bilgi birikimi oldu.

Bu geçiş süresinde portföy yönetimi, risk yönetimi, etkin satış ekibi ve operasyonel süreçlerimiz ile müşteri memnuniyetini artırmamız sayesinde başarılı bir performans elde ettik.

Emeklilik fon hacmimizi büyüttük. Süreci son derece etkin bir biçimde yöneterek müşteri sayımızı daha da artırdık. Başarılı iş sonuçlarımızın World Finance tarafından bu prestijli ödül ile birlikte teyit edilmesinden dolayı mutluluk

“S-400 VE SEÇİMLER TAKİP EDİLECEK”
M. SİNAN VEZİROĞLU
İŞ PORTFÖY SABİT GETİRİLİ PORTFÖY YÖNETİMİ PORTFÖY YÖNETİCİSİ

“Geçtiğimiz hafta başında ABD Başkanı Trump’ın ve sonrasında ABD-Çin arasındaki ticaret geriliminin durumu, küresel piyasalardaki hareketin belirleyici unsuru oldu.

Hafta içinde FED’in faizleri indirebileceği yönündeki görüşün hakim olmasıyla birlikte tekrar ABD 10 yıllık tahvil faizleri yüzde 2,07 seviyesine kadar gerileyerek haftayı kapadı. Küresel gelişmeler ile birlikte dolar/TL kuru haftaya başladığı 5,83 seviyesinden düşerek 5,77 seviyesine kadar değer kazandı.

Fakat haftanın geri kalanında Türkiye ve ABD’nin S-400 konusunda anlaşamayabileceği fiyatlamasından kaynaklı tekrar 5,87 seviyesine yükselerek haftayı kapadı. 10 yıllık tahvil faizleri de haftaya başladığı yüzde 18,15 seviyesinden yüzde 17,05 seviyesine kadar geriledi.

Ancak sonrasında artan risk algısına bağlı olarak yüzde 18,04 seviyesinden haftayı kapadı. Hazine, Haziran-Ağustos dönemi iç borçlanma programında açıkladığı üzere geçtiğimiz hafta pazartesi ve salı günü dört ayrı tahvil ihracı gerçekleştirdi ve hedeflenen borçlanma tutarı olan 9,3 milyar TL’nin üzerinde piyasadan 10,1 milyar TL borçlandı.

Pazartesi bir kira sertifikası ihracı gerçekleştirecek ve Hazine ayı borçlanma programı tamamlanacak. Bu hafta FED toplantısından çıkacak karar önemli olacak. Türkiye’de ise ABD-S-400 ile ilgili gelişmeler ve gerçekleştirilecek İstanbul seçimleri öncesi gelecek son anketler ile belirsizliğin kalkması piyasa için belirleyici unsurlar olacak.”İlgili Haberler
0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış

İlk yorumu yazmak ister misiniz?

Yorum yap