Enerjide bayilik fırsatı

Enerjide bayilik fırsatı

burcu10 milyon aboneye enerji taşıyan Kolen bayiliklerle büyüyor. Elektrik abonesi kazandıracak iş ortakları perakendecilik yapmayacağı için kendi işyerlerini kullanabiliyor ya da bir ofisten işlerini yürütebiliyor. Dolayısıyla mağaza açma maliyeti bulunmuyor.

BURCU TUVAY
btuvay@ekonomist.com.tr

Türkiye’de indirimli elektrik kullanabilmek tüm abonelerin ortak beklentisi. Kolen, tüketicilere indirimli tarifeler sunan bir şirket. İş ortaklıkları ve bayiliklerle büyümeyi tercih eden Kolen’in İstanbul Avrupa Yakası Boğaziçi Elektrik Dağıtım AŞ (BEDAŞ), Bursa, Balıkesir, Yalova, Çanakkale Bölgesi Uludağ Elektrik Dağıtım AŞ (UEDAŞ), Antalya, Isparta, Burdur Bölgesi Akdeniz Elektrik Dağıtım AŞ (AEDAŞ), Sivas, Tokat, Yozgat Bölgesi Çamlıbel Elektrik Dağıtım AŞ (ÇEDAŞ) ortaklıkları bulunuyor.

Şirket, bu dört dağıtım bölgesiyle 11 ildeki 10 milyona yakın abonesine enerji taşıyıp dağıtıyor. Grup, elektrik enerjisinin yanı sıra İzmir ve Eskişehir’de doğalgaz dağıtımı gerçekleştiriyor.

Kolen Genel Müdürü Kaya Uğur Karayurt, bayilik modeliyle büyümeyi tercih ettiklerini söylüyor. Bayi olma prosedürünü son derece kolay tuttuklarını ifade eden Karayurt, şu bilgileri veriyor: “Aramızda imza edilecek bayilik sözleşmesi ile Kolen Yetkili Bayi unvanını kazanabiliyorsunuz. Tabii bayilik verirken, iş ortaklarımızı seçerken, potansiyel abonelerimize Kolen abonesi olmaları halinde elde edecekleri avantajları, onlara vaat ettiklerimizi düzenli şekilde anlatacak, aktarabilecek, bizimle birlikte kol kola abonelerimize vaat ettiklerimizin arkasında durabilecek kişi ya da işletmeler olmalarına dikkat ediyoruz.”

İŞ ORTAKLIĞI MODELİ
Kolen bayisi olanlardan franchise giriş bedeli alınmıyor. İş ortakları mağazacılık ya da perakendecilik yapmayacağı için halihazırdaki işyerlerini kullanabiliyor ya da bir ofisten işlerini yürütebiliyor. Dolayısıyla mağaza açma maliyeti bulunmuyor. Kaya Uğur Karayurt, “İş ortaklarımız elektrik abonesi kazanacak ve kazandıracaklar.

Bu abonelikler devam ettiği, abone tabanı büyüdüğü sürece istikrarlı bir şekilde artan bir iş hacmi öngörüyoruz. Pazarın son derece büyük olması nedeniyle ciro tamamen iş ortağımızın performansı ile ilgili” diye konuşuyor. Şirkette prim sistemi ile çalışılıyor. Royalty alınmıyor.

Tüm Türkiye’den il ve ilçelerden başvuruları değerlendirdiklerini de belirten Kaya Uğur Karayurt, Adana, Adapazarı, Afyon, Ankara, Aydın, Bolu, Çorlu, Düzce, Eskişehir, Gaziantep, İstanbul Anadolu Yakası, İzmir, Kahramanmaraş, Kocaeli, Konya, Kütahya, Manisa, Mersin, Muğla, Tekirdağ, Uşak gibi illerin öncelikle değerlendirdikleri iller olduğunu da vurguluyor.İlgili Haberler
0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış

İlk yorumu yazmak ister misiniz?

Yorum yap