Ziyaretçi sayısında düşüş sürüyor - Ekonomist

Ziyaretçi sayısında düşüş sürüyor

Ziyaretçi sayısında düşüş sürüyor

orhankaracaKasım ayında yabancı ziyaretçi sayısı yüzde 0,5 geriledi. Geçen kasım ayında Türkiye’yi 1 milyon 721 bin yabancı ziyaret etti.

2014’ün aynı ayında gelen yabancı ziyaretçi sayısı bundan biraz daha fazla ve 1 milyon 730 bin kişiydi. Buna göre kasım ayında yabancı ziyaretçi sayısında yüzde 0,5 gerileme yaşandı.

DR. ORHAN KARACA
[email protected]

Yabancı ziyaretçi sayısı geçen yılın büyük kısmında düşüş eğilimdeydi. Yılın ilk üç ayında yükseliş yaşanmış ama sonra düşüş eğilimi başlamıştı.

Bu dönemde sadece temmuz ayında bir yükseliş oldu. Ancak ağustos ayında düşüş eğilimi geri döndü ve hala da sürüyor.

Tabloyu görmek için görsele tıklayın.

Bunun sonuc03unda ocak-kasım döneminde gelen yabancı ziyaretçi sayısının önceki yılki düzeyinin yüzde 1,4 altında kaldığı görülüyor.

2015’in ocak-kasım döneminde ülkemizi 34 milyon 780 bin yabancı ziyaret etti. 2014’ün aynı döneminde ise Türkiye’ye 35 milyon 258 bin yabancı ziyaretçi gelmişti.

Yabancı ziyaretçi sayısındaki düşüş, büyük ölçüde, bu alandaki önemli pazarlarımızda yaşanan ekonomik sorunlardan kaynaklanıyor.

Komşu ülkelerde yaşanan çatışmalar ve Türkiye’de tırmanan şiddet ortamı da muhtemelen yabancıların Türkiye’yi ziyaret etme planlarını olumsuz etkiledi. Özellikle Türkiye’ye en çok ziyaretçi gönderen ikinci ülke olan Rusya’dan gelen turist sayısının yüzde 18,2 gerilemesinin etkisi büyük oldu.

2015’te Rus ziyaretçilerin sayısının azalmasının nedeni bu ülkede yaşanan resesyondu. 2016’da buna bir de uçak krizi yüzünden gerilen ilişkilerin etkisi eklenecek gibi görünüyor. Bu nedenle turizmde 2016’ya da pek umutlu girilmiyor.İlgili Haberler
0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış

İlk yorumu yazmak ister misiniz?

Yorum yap