Açığa Satış Nedir? Açığa Satış Nasıl Yapılır?

Açığa Satış

Merak edilen ekonomi terimleri arasında ‘açığa satış’ da yer alıyor. Peki, açığa satış nedir? Açığa satış işlemi, hisse senedi üzerinde uygulanan ve sahip olunmayan sermaye piyasası araçlarının satılmasını ya da satışına ilişkin emrin verilmesini ifade eden bir işlem türüdür. Satışa ilişkin takas yükümlülüğünün ödünç alınan sermaye piyasası araçları ile yerine getirilmesi de açığa satış sayılır.

AÇIĞA SATIŞ NEDİR, NASIL YAPILIR? ŞARTLARI NELERDİR?

Tera Yatırım Ekonomisti Enver Erkan açığa satış terimine ilişkin “Açığa satış işlemi nedir ve nasıl yapılır? Şartları nelerdir? sorularını şöyle yanıtlıyor:

Bir hisse senedini açığa satmak, gerçekte sahip olmadığınız bir hisse senedini satmak anlamına gelir. Yatırımcı burada, açığa sattığı hisse senedinin fiyatının düşmesini beklemektedir. Açığa satış yoluyla, değeri düşecek olan hisse senetlerinden kazanç elde etmek mümkündür. Açığa satış prensibi ile sonradan değerini yitirmiş bir hisse senedini ucuza satın almak da mümkündür. Bu işlemler riskli olarak görülebilir ancak yüksek kar potansiyeli nedeniyle tercih edilebilir.

Açığa satış işlemleri SPK tarafından belirli düzenlemelere tabidir. “Açığa Satış İşlemlerine Konu Olan Teminatlı Menkul Kıymetler ve Menkul Kıymetler Listesi”, Alt Piyasa, PÖİP ve YİP hariç olmak üzere BİAŞ Pay Piyasasında işlem gören tüm hisse senedi ve ETF’leri içerecek şekilde belirlenmiştir. Hisse senetlerine ek olarak, ETF’ler hem kredili işlem hem de açığa satışa tabi olabilir. Varantlarda, sertifikalarda, mülkiyete dayalı kira sertifikalarında, gayrimenkul yatırım fonlarında ve girişim sermayesi yatırım fonlarında kredili alımlara ve açığa satışlara izin verilmez. Gayrimenkul sertifikalarında ise kredili alım yapılabilmesine rağmen açığa satış yapılamamaktadır.

 AÇIĞA SATIŞ YASAĞININ AMACI NEDİR?

Borsa belli dönemlerde, belli hisselerde açığa satışa yasak veya kısıtlama getirebilir. Özellikle düşüş piyasasında, elinde halihazırda hisse senedi bulunan yatırımcıların satışının yanına açığa satış yapan yatırımcıların satışları da eklenince bir panik ile beraber şirket/hisse senedi üzerinde sert hareketler aşağı yönlü olarak gelişebiliyor. Borsa İstanbul, pandemi döneminde getirdiği açığa satış yasağını ilk etapta BİST 30 hisseleri için, 12 Şubat 2021 itibariyle de BİST 50 hisseleri için kaldırmıştır.

Kısa pozisyon (short) ve uzun pozisyon (long) nedir? sorusu için de ilgili makalemize bakabilirsiniz:
Kısa (short), uzun (long) pozisyon nedir?

Benzer Haberler

Haftanın Öne Çıkanları

Satın almak için tıklayın


Dünya Haberleri