İdari İzin (İdari Tatil) Nedir?

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bayram tatili süresini açıklarken, “Kabine toplantımızda yaptığımız istişarede, pazartesi günkü yarım günü, idari tatil olarak belirleme kararı aldık. Böylece vatandaşlarımız fiilen 16 Temmuz Cuma akşamından 26 Temmuz Pazartesi sabahına kadar sürecek bir tatile kavuşmuş oluyorlar” demişti. Özellikle tatil süreleri nedeniyle idari izin (idari tatil) nedir? İdari tatil özel sektörü kapsıyor mu? Kimler idari tatil yapıyor soruları en çok merak edilenler arasında. Merak edilen bu soruları Ey Türkiye Yardımcı Ortağı Dr. Hakkı Demirci yanıtladı… İşte idari izin (idari tatil) ile ilgili merak edilen soruların yanıtları:

İDARİ İZİN (İDARİ TATİL) İLE İLGİLİ MERAK EDİLENLER

“İçinde bulunduğumuz ayda resmi ve dini bayramlardan kaynaklı uzun tatil süreleri söz konusu olup, bu dönemdeki izin uygulamaları kamu görevlileri ve özel sektör çalışanları için farklılık göstermektedir. Bu ay özelinde normalde tüm çalışanlar için 15 Temmuz Perşembe günü Demokrasi ve Milli Birlik Günü olması nedeniyle tam gün, 19 Temmuz Pazartesi günü arife olması nedeniyle yarım gün ve  20-23 Temmuz arası da Kurban Bayramı nedeniyle resmi tatil olacaktır. 2429 sayılı Ulusal Bayram ve Genel Tatiller Hakkında Kanun’a göre Kurban Bayramı; Arefe günü saat 13.00’ten itibaren 4,5 gündür.

Cumhurbaşkanlığı tarafından 13.07.2021 tarihinde yayınlanan idari izin genelgesinde ise, Kurban Bayramı’nın 19 Temmuz 2021 Pazartesi saat 13.00’da başlayıp 23 Temmuz 2021 Cuma günü sona ereceği belirtilmiştir. Ayrıca kamu kurumu yöneticilerinin gerekli tedbirleri almaları kaydıyla tüm kamu kurum ve kuruluşlarındaki çalışanların 19 Temmuz Pazartesi günü yarım gün idari izinli sayılmalarının uygun görüldüğü duyurulmuştur”

İDARİ İZİN NEDİR? İDARİ İZİN KİMLERİ KAPSIYOR?

Peki, idari izin, idari tatil nedir, ne anlama geliyor? İdari tatil kimleri kapsıyor? İdari tatil özel sektörü kapsıyor mu? Dr. Hakkı Demirci bu şöyle yanıtlıyor: “İdari sözcüğünün anlamı genel olarak kamu yönetimini çağrıştırmakta olup, bu anlamda idari izin de kamu tarafından alınan ve idare hukuku prensiplerine göre çalıştırılanları kapsamına alan bir izin türü olmaktadır. Herkesi kapsayan kanuni bir tatil olarak kabul edilmemektedir. Dolayısıyla idari izin Genelge’de belirtildiği şekilde kamu personeli için söz konusu olur iken özel hukuka tabi çalışanlar için söz konusu değildir.

İdari izin ve tatil dönemlerinde tüm özel sektör işletmeleri gibi bankalar da genellikle açık olmaktadırlar.

Örneğin 4857 sayılı İş Kanunu’na tabi çalışanlar için 19.07.2021 Pazartesi günü yarım gün resmi tatil, yarım gün ise çalışma günüdür. Söz konusu yarım günü çalışmak istememeleri ancak işverenin onayı ile (yıllık izin) mümkün olabilecektir”

ULUSAL BAYRAM VE GENEL TATİL GÜNLERİNDE ÜCRET ÖDENİR Mİ?

Ulusal bayram ve genel tatil günlerinde (UBGT) çalışmayan işçiler ücretlerini aynen alırlar. Eğer bugünlerde çalışırlar ise ayrıca her çalıştıkları gün için ilave 1 gün yevmiye alırlar. Arefe günü saat 13.00 den önce yapılan çalışmalar için herhangi bir ilave ücret ödenmesi söz konusu olmaz iken, 13.00 den sonraki çalışmalar ilave ödemeyi gerektirmektedir.

BAYRAM VE TATİL GÜNLERİNDE ÇALIŞMA İÇİN İŞÇİ İZNİ GEREKLİ Mİ?

UBGT günlerinde çalışılıp çalışılmayacağı bireysel iş sözleşmelerinde veya toplu iş sözleşmelerinde kararlaştırılır. Eğer buna ilişkin sözleşmelerde bir hüküm yok ise çalışma için işverenlerin mutlaka işçi onayı almaları gerekmektedir. Sözleşmede onay vermesine karşın geçerli bir mazereti olmadan işverenin çalışma davetine uymayan işçi için devamsızlık tutanağı tanzim edilebilir, haklı feshe kadar gidebilecek bir süreç de yaşanabilir.

BU İÇERİKLER DE İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

 

Benzer Haberler

Haftanın Öne Çıkanları

Satın almak için tıklayın


Dünya Haberleri