Madene ve santrale 1 milyar $ yatıracak

Madene ve santrale 1 milyar $ yatıracak

Polat Madencilik ile FİBA Holding’in ortak olduğu Polyak-Eynez, İzmir-Kınık’ta 1 milyar dolarlık kömür madeni ve termik santral yatırımı yapıyor. 2018’de devreye girecek madende yılda 5 milyon ton kömür üretilmesi hedefleniyor. Robotik araçlar ve dev kazıcılarla üretim yapılacak madende işgücü sınırlı tutulacak. 2021’de faaliyete geçecek santral ise 700 megavatlık kurulu güce sahip olacak.

ARAM EKİN DURAN
eduran@ekonomist.com.tr

Türkiye son dönemde yerli kömür üretiminde atağa kalkarken, 2018’de açıklanması beklenen yeni teşviklerle ithal kömür faturasının azaltılması hedefleniyor. Yerli kömür üretimi ve termik santral alanında yapılan en büyük yatırımlardan biri ise FİBA Holding ve Polat Madencilik ortaklığıyla hayata geçirilecek.

İki ortağın sahip olduğu Polyak-Eynez, İzmir-Kınık’ta 1 milyar dolarlık kömür madeni ve termik santral yatırımı yapacak. 2018’de devreye girecek madende yılda 5 milyon ton kömür üretilecek. 2021’de faaliyete geçecek santral ise 700 megavatlık kurulu güce sahip olacak.

Enerji sektörüne 1988’de babası ve kardeşleriyle kurduğu Polat Madencilik ile giriş yapan Muzaffer Polat, bugün 860 çalışana ve 250 milyon TL ciroya sahip olan şirketi yönetiyor. Polat, kendi kurduğu Polyak-Eynez’in yüzde 70’ini dört yıl önce Hüsnü Özyeğin’e satarak ortak olmuştu.

5 MİLYON TON ÜRETİM
Karaman Ermenekli Polat Ailesi’nin şirketinin bünyesinde üç maden bulunuyor. Ermenek, Amasya Suluova ve Balıkesir Kepsut’taki madenlerinde yılda 300 bin tonu aşan yerli kömür çıkaran şirket, FİBA ortaklığından sonra hedef büyüttü. Türkiye’nin en kaliteli kömürlerinin olduğu Soma ve Kınık bölgesinde 2 bin hektar alan için lisans aldıklarını ve ilk etapta 100 milyon tonluk rezerv ortaya çıkardıklarını anlatan Muzaffer Polat, “FİBA ile ortak olduktan sonra teknolojik desteğin de etkisiyle bulduğumuz rezerv miktarı 250 milyon tona çıktı” diyor.

Muzaffer Polat, üç yıl önce yıllık 5 milyon tonluk kömür üretimi ve 700 megavatlık termik santral kurulumu hedefiyle yola çıktıklarını anlatıyor. Polat, “Maden tarafında 2018’in üçüncü çeyreğinde üretime geçmeyi hedefliyoruz. Diğer yandan ise enerji tarafında bütün izin ve lisanslarımız hazır.

Kuracağımız santral tamamen çevreci, dünyanın geldiği son teknolojiyi barındıran, hava soğutmalı ve kömür bacası olmayan bir santral olacak” diyor. Bugüne kadar 130 milyon dolarlık yatırım yaptıkları projenin tamamının 1 milyar dolara mal olacağını kaydeden Muzaffer Polat, “Santralimizin 2021’de faaliyete geçmesini hedefliyoruz. Üreteceğimiz 5 milyon tonluk kömürün 3,5 milyon tonunu santralimizde enerjiye çevireceğiz. Geri kalan 1,5 milyon tonu ise ihraç edeceğiz” diye konuşuyor.

ROBOTLAR ÇALIŞACAK
Muzaffer Polat, kuracakları madende Türkiye’de eşi olmayan bir teknoloji kullanacaklarını ve iş gücü sayısını asgari düzeyde tutacaklarını ifade ediyor. Polat, bu konuda şunları söylüyor: “Madenimizde olabildiğince az insan olacak. Robotik araçlar ve dev kazıcılarla üretim yapacağız. Normalde 5 milyon tonluk yıllık üretim için ortalama 6 bin 500 kişiyi istihdam etmek gerekiyor. Oysa biz kullandığımız teknolojilerle bu sayıyı 700’e indireceğiz.”

“HÜSNÜ BEY’DEN ÇOK ŞEY ÖĞRENİYORUZ”
Muzaffer Polat, FİBA Holding ile olan ortaklığı konusunda şöyle konuşuyor: “Hüsnü Bey herkesin bildiği gibi dünya markası bir insan. Farklı, çalışması çok zevkli, teferruatla boğulmayan, hızlı karar veren, daima kendisinden bir şeyler öğrendiğimiz iş odaklı ortağımız. Kendisinden çok şey öğreniyoruz.

Bundan büyük mutluluk duyuyoruz. Oğlu Murat beyde, aynı şekilde iş odaklı ve zevkle çalışılacak bir partner. İyi ki bu grupla işbirliği yapmışız. Bunu bir şans olarak görüyoruz”İlgili Haberler
0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış

İlk yorumu yazmak ister misiniz?

Yorum yap