Girişim sermayesi fonu geliyor

Girişim sermayesi fonu geliyor

Portföy yönetimi sektörü, Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) ve piyasaya yeni giren yatırım fonlarının katkısıyla büyümesini sürdürüyor. Türkiye Sermaye Piyasaları Birliği’nin (TSPB) açıkladığı Mart 2016 verilerine göre sektörün yönettiği portföy büyüklüğü 105 milyar TL seviyesine ulaşmış durumda.

BES tarafındaki büyümenin yanında yeni fon türleri, fon pazarının büyümesine önemli katkıda bulunacak. Sektörün büyük oyuncularından biri olan Ak Portföy işte bu büyümeye önemli bir katkı sağlayacak olan girişim sermayesi yatırım fonu (GSYF) için start verdi.

Temmuz sonu itibarıyla toplamda 17,7 milyar TL’lik bir büyüklüğü yöneten Ak Portföy, sektörde yüzde 15,5 pazar payına sahip. Ak Portföy Genel Müdürü Dr. Alp Keler, GSYF ürününü ve şirketin hedeflerini Borsa&Finans Editörümüz Talip Yılmaz’a anlattı.

GSYF’NİN AMACI
Ak Portföy Girişim Sermayesi Yatırım Fonu büyümeyi amaçlayan şirketlere sermaye desteği sağlayarak ortak oluyor. Fon, şirketlerinin büyümesine paralel olarak yatırımcılarına getiri sağlamayı hedefliyor. Yatırımcılar, GSYF’ye yatırım yaptıktan sonra, fon süresinin sonunda fondaki tüm varlıkların nakde döndürülmesi ile fonda oluşacak kazancı, payları oranında herhangi bir iskonto ve piyasa riskine tabi olmadan geri alabilecekler. Bu yönüyle fonumuz orta uzun vade için cazip bir yatırım alternatifi. GSYF; inovasyona, teknolojiye, kısacası sürdürülebilir büyümeye destek olacak.

FONUN BÜYÜKLÜĞÜ
Türkiye’de yatırım fonu anlamında ilk adımı Ak Portföy olarak biz attık. Kuruluş aşamasında 70 milyon TL’ye ulaşan fon büyüklüğü, iki yıllık ihraç döneminin sonunda 300 milyon TL’ye ulaşır. Fon; emeklilik ve sigorta şirketleri başta olmak üzere, kurumsal yatırımcılar ve büyük ölçekli bireysel yatırımcılardan talep görüyor.

Tüm dünyada girişim sermayesi yükselmeye devam eden bir alan. Dünyada emeklilik fonlarındaki varlıkların yüzde 5’i girişim sermayesi yatırımlarına yönlendiriliyor. Türkiye’de emeklilik varlıklarının 55 milyar TL’yi aştığı düşünülürse, bu yaklaşık 3 milyar TL’lik bir kaynağa işaret ediyor.

FONUN ŞARTLARI
Fon, yurtiçi ve yurtdışı kurumsal ve bireysel yatırımcıların tasarruflarını fon çatısı altında birleştirerek uzun vadeli bir perspektifle büyüme potansiyeli yüksek şirketlere sermaye olarak aktaracak.

Yatırım seçiminde, uzun vadeli sermaye finansmanı sağlandığında yapacağı yeni yatırımlarla, yeni pazarlara girme ve işlerini büyütme konusunda yüksek değer artış potansiyeli taşıyan şirketler hedeflenecek. Şirketlere sağlanacak finansman yanında kurumsal yönetim yetkinliklerinin geliştirilmesi alanında verilecek destek ve yönlendirme de şirketlerin belirlenen hedefleri gerçekleştirebilme olasılığını artıracak.

ŞİRKETLERE ORTAKLIK
Fon, yüksek büyüme potansiyeline sahip, sektöründe ve bölgesinde lider olma arzusu taşıyan, sektöründe öncü, profesyonel yönetim ve kurumsallaşma arzusu taşıyan, operasyonel olarak kârlılığını artırmak isteyen şirketlere sermaye artırımı ve hisse alımı yolu ile ortak olabilir. Ortaklık ile elde edilen şirket payları, fon süresi içerisinde (ortalama 5 yıl) piyasada ya ticari/stratejik veya finansal bir alıcıya satılarak ya da halka açılarak nakde dönüştürülür ve oluşan kâr yatırımcılara dağıtılır.

YENİ FONLAR
GSYF dışında şu anda Türkiye’nin ilk Gayrimenkul Yatırım Fonu’nun (GYF) halka arzı 9 Eylül tarihine kadar sürüyor. GYF, yatırımcılara İstanbul’un gelişen bölgelerindeki ofis alanları başta olmak üzere yüksek değer artışı ve kira geliri olan ticari gayrimenkullere yatırım yapmasını sağlıyor. Bunlar dışında dövizle giriş-çıkış yapılabilen ve dövizle fiyatlanan Eurobond fonlarımız da yatırımını yabancı para bazında gerçekleştiren yatırımcılar için cazip ürünler olacak.

SEKTÖRDEKİ HEDEFLERİ
Yenilikçi vizyonumuz, detaylı yatırım süreçlerimiz ve oturmuş yatırım felsefemizle World Finance tarafından 2016’da Türkiye’nin en iyi yatırım yöneticisi seçildik. Amacımız en büyük iş kolumuzdaki sektör liderliğimizi tüm alanlara taşımak. Dijitalleşme alanındaki atılımlarımızı aralıksız sürdürüyoruz.

Sektörün ilk mobil yatırım tavsiyesi uygulaması “Yatırım Plus” ile bireysel yatırımcılara yeni ufuklar açmayı hedefledik. Bu mobil uygulama ile büyük-küçük tüm tasarruf sahipleri değişen piyasa şartları paralelinde kendi bankalarından kolayca uygulayacakları yatırım tavsiyelerine ücretsiz ulaşıyor.İlgili Haberler
0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış

İlk yorumu yazmak ister misiniz?

Yorum yap