Araç kiralama işine 400 milyon TL yatıracak

Araç kiralama işine 400 milyon TL yatıracak

Yaklaşık beş yıldır filo kiralama sektöründe faaliyet gösteren Borlease Otomotiv, bireysel araç kiralama şirketi Popy ve kısa dönem kurumsal araç kiralama şirketi Urban Fleet ile iki yeni alana girdi. Şirket, 2018’de 400 milyon TL yatırım yapmayı hedefliyor.

AYŞEGÜL SAKARYA PEHLİVAN
asakarya@ekonomist.com.tr

Son yıllarda araç fiyatlarının ve maliyetlerinin artması filo kiralama sektörünün büyümesini sağlıyor. Tüm Oto Kiralama Kuruluşları Derneği’nin (TOKKDER) raporuna göre araç kiralama sektörü 23 milyar TL’nin üzerinde bir büyüklüğe ulaştı. Son beş yılda ise kiralama sektöründeki araç sayısı yüzde 70 artarak yaklaşık 350 bine çıktı.

Sektördeki bu potansiyel yeni yatırımcıların pazara girmesine neden oluyor. Bunlardan biri de Özgür Cem Hancan. Yaklaşık beş yıl önce Borlease ile filo kiralama sektörüne adım atan Hancan, şirketi 250 milyon TL cirolu bir oyuncu haline getirdi.

Bugün 5 bin araçla sektörde faaliyet gösteren Borlease, kısa bir süre önce Popy markasıyla bireysel araç kiralama ve Urban Fleet ile de kısa dönem kurumsal araç kiralama işine girdi. Yeni markaların verdiği ivmeyle yatırıma hazırlanan şirket, 2018’de 5 bin araba satın almayı ve 400 milyon TL yatırım yapmayı hedefliyor.

ELEKTRİKLİ ARAÇLAR GELİYOR
Borlease Genel Müdürü Özgür Cem Hancan, teknolojik gelişmeler ve değişen dünya ihtiyaçlarının sektörün yönünü de değiştireceğini söylüyor. Hancan, iş modellerini ve stratejik planlarını bu ihtiyaçlar ışığında şekillendirdiklerini belirtiyor.

Urban Fleet, bu ihtiyaçlardan doğan bir marka. Artık şirketlerin gün içinde sürekli kullanılmayan araçlar için kiralama yapmak istemediklerini söyleyen Özgür Cem Hancan, “Bu yeni bir trend. Şirketler boşuna araçları bekletmek istemiyor. Biz de uzun süreli kontrat taahhüdü vermeden, uygun maliyetli, güvenilir, günlük, aylık ve şoförlü araç kiralama imkanı sunuyoruz” diyor.

Ekonomi, konfor, premium ve lüks olmak üzere dört sınıfta operasyon yönetimi sunan Urban Fleet, 50 aracıyla toplam üç şehirde hizmet veriyor. 2018’de araç sayısının 400’e çıkarılması hedefleniyor. Şirket, bu yıl Urban araçları arasına elektrikli otomotivler de eklemeyi planlıyor. İlk aşamada 10 elektrikli araç alınması hedefleniyor.

YÜZDE 50 BÜYÜME HEDEFİ
Borlease’in günlük araç kiralama markası olarak ortaya çıkan Popy’nin hedefi ise müşterilere son model otomobilleri en uygun fiyatla sunabilmek. Popy’nin 50 olan araç sayısının yıl sonuna kadar 250’ye çıkarılması hedefleniyor.

Popy ile araç kiralamanın perakende tarafına girdiklerini söyleyen Özgür Cem Hancan, “Bu çok daha aktif bir marka olacak. Oluşturacağımız teknolojik altyapı ile farklılaşacağız” diyor. Şu anda İzmir ve Ankara’da birer, İstanbul’da iki noktada bulunan Popy’nin Antalya, Trabzon ve İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı’nda birer şubesinin daha açılması planlanıyor.

Bünyesinde Ayka Sigorta isimli bir şirketi daha bulunan Borlease, 2017 yılını 250 milyon TL ciroyla kapattı. Özgür Cem Hancan, 2018 yılında araç sayısı ve ciro olarak yüzde 50 büyüme hedeflediklerini söylüyor.

TEKNOLOJİ İŞİNE GİRECEK
Borlease’in planlarından biri de İT departmanını Şirkete dönüştürmek. Sektörde yeni teknolojik Projelere ihtiyaç olduğunu söyleyen Özgür Cem Hancan, “Bunun için Çalışmalara başladık. Sektörde gerek altyapı gerek yeni teknolojilere uyum konusunda yatırıma ihtiyaç var. Bunu sağlamak için İT departmanımızı bir şirkete dönüştüreceğiz” diyor.İlgili Haberler
0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış

İlk yorumu yazmak ister misiniz?

Yorum yap