Koruyucu tıpta büyümeyi hedefliyor

Koruyucu tıpta büyümeyi hedefliyor

Ethica Sağlık Grubu, Bakırköy’deki hastanesini 6 milyon dolarlık yatırımla ‘wellness-koruyucu tıp’ konseptine dönüştürmeye hazırlanıyor.

TALİP YILMAZ
[email protected]

Bu alanda bir zincir kurmayı planlayan grup, 2020’de Almanya’da da 10 milyon dolarlık yatırımı gündeme alacak.

Ethica Sağlık Grubu, genel sağlık hizmeti veren tam teşekküllü bir hastanesi ve üç estetik hastanesiyle faaliyet gösteriyor. Hastaların yüzde 50si yabancılardan oluşuyor.

Ethica şimdi koruyucu tıp alanında büyümeyi hedefliyor. Bunun için 6 milyon dolarlık yatırımla, Ethica Bakırköy Hastanesi ‘wellness-koruyucu tıp’ konseptine dönüştürülecek. Daha sonra bu alanda Almanya’da da 10 milyon dolarlık bir yatırım yapılacak.

KORUYUCU HASTANE MODELİ
Ethica’nın kurucusu ve MYC Partners Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Murat Akdoğan ile gelecek planlarını konuştuk. Akdoğan, Türkiye’ye olan inançlarıyla son üç yılda turizm, sağlık ve sigorta alanında 120 milyon dolarlık yatırım yaptıklarını söylüyor.

70 milyon dolarlık yatırımla açılan LUX Bodrum Resort & Residences bünyesinde 5 milyon dolar ilave yatırımla wellness ve sağlık hizmetleri sunan Vitalica Wellness’i hizmete aldıklarını da ifade ediyor.

Geleneksel tıp ile modern tıbbın doğrularını birleştirerek wellness konseptini oluşturduklarını söyleyen Akdoğan, koruyucu sağlık için “Koruyucu Hastane Modeli”ne geçiş sürecini başlattıklarını aktarıyor. Bunun için de hedef wellness alanında yeni yatırımlar yapmak.

Böylece wellness alanında zincir hastaneler oluşturulacak. Öncelikle Bakırköy İncirli’deki Ethica Hastanesi bu yıl sonuna kadar dönüştürülecek. Murat Akdoğan, “Asıl olması gereken tamircilik değil koruyuculuk. Ethica İncirli Hastanesi’nde bu dönüşüm için 5-6 milyon dolarlık yatırım yapıyoruz” diyor.

Akdoğan, kamunun da bu alana sahip çıkmasıyla sağlık bakanlığının kabul ettiği ve SGK tarafından bir kısmı karşılanan bir tedavi olduğunu anlatıyor.

YURTDIŞINA AÇILACAK
MYC Partners, dünyanın ilk wellness hastanesini hayata geçirmenin ardından yine İstanbul içinde üç wellness kliniği açmak istiyor. Ardından da bu işi yurtdışına taşımayı planlıyor.

Bundan sonraki süreçte 2020’nin ikinci yarısında hedefte Almanya var. Münih veya Berlin’de sağlıklı güzellik merkezi açılması hedefleniyor. Buranın içinde estetik hastanesi wellness kliniği olacak. Bina haricinde 10 milyon dolarlık yatırım yapılacak. Ardından da ABD pazarında wellness konusunda yatırım yapmak planlar dahilinde.

Wellness hizmetlerinden faydalanan kesimin eğitimli, kültürlü ve varlıklı kesim olduğunun altını çizen Murat Akdoğan, bu sistemi zincirleştirerek önemli bir ekonomi yaratmayı arzuladıklarını anlatıyor.

VAKIF ÜNİVERSİTESİ KURMAK İSTİYOR
Eğitimci bir babanın beş çocuğundan biri olan Dr. Murat Akdoğan’ın çocukluğu babasının yetiştirme yurtlarındaki görevlerinden dolayı buralarda geçti. Akdoğan, yetiştirme yurtlarından çıkan genç kızların hayata atılması adına vakıf üniversitesi hayaliyle hastane yatırımına soyunduğunu söylüyor.

Murat Akdoğan, “Böylece yurtlardan çıkan genç kızların hayata atılmalarına yardımcı olmak istiyoruz. Bu konuda kamu ile bazı çalışmalarımız da oldu” diyor. Akdoğan, üniversitede ise sağlık alanında lisans değil, uzmanlık doktora için çalışma yapmak istiyor.İlgili Haberler
0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış

İlk yorumu yazmak ister misiniz?

Yorum yap