Silikon Vadisi’nin ‘Yıldız’ı olacak

Silikon Vadisi’nin ‘Yıldız’ı olacak

Yıldız Teknopark, KOSGEB desteğiyle Silikon Vadisi’nde kurduğu StarTURK Kuluçka Merkezi’ni ekim ayında hizmete sokmayı planlıyor. Yıldız Teknopark Genel Müdürü Mustafa Albayrak, merkeze inovatif projeler üreten tüm yazılım ve teknoloji firmalarının başvuru yapabileceğini söylüyor. Albayrak, “StarTURK, dünyaya açılmak isteyen girişimcilere açık bir kuluçka merkezi olacak” diyor.

ÖZLEM BAY YILMAZ
obay@ekonomist.com.tr

Yıldız Teknopark, Ekim 2015’te Ekonomi Bakanlığı’nın desteği ve 11 firmanın katılımıyla Silikon Vadisi’ne Bilişimin Yıldızları Ticaret Heyeti adı altında bir teknik gezi düzenledi. Bu gezi sonucunda Silikon Vadisi’nde kuluçka merkezi kurma kararı alındı.

565KOSGEB’in de teknoparkın bu kararını hayata geçirebileceği bir destek çağrısı yayınlaması üzerine harekete geçildi. Yıldız Teknopark’ın irtibatta olduğu Gebze Teknik Üniversitesi ve Hasan Kalyoncu Üniversitesi ile birlikte proje dokümanı oluşturma çalışmalarına başlandı. Daha sonra ITÜ Arı Teknokent ve Bahçeşehir Üniversitesi’nin de katılımıyla konsorsiyum genişledi ve güçlendi.

EKİM AYINDA AÇILACAK
Yıldız Teknopark Genel Müdürü Mustafa Albayrak, proje kapsamında ABD’de Silikon Vadisi’nin Palo Alto bölgesinde kurulacak olan StarTURK Kuluçka Merkezi’ne KOSGEB’in beş yıl boyunca toplam 3 milyon 850 bin dolar destek vereceğini söylüyor. Al-bayrak, merkezin ekim ayı içerisinde hizmete girmesini planladıklarını ifade ediyor.

Mustafa Albayrak, merkezin açılmasının ardından hemen başvuruları almaya başlayacaklarını söylüyor. Albayrak, “Konsorsiyumumuz yaklaşık yüzde 80’i bilişim sektöründe yer alan 700 firmayı ve Türkiye’nin en büyük kuluçka yapılarını bünyesinde barındırıyor. Fakat tabii ki StarTURK sadece ortaklık eden kurumlara değil, dünyaya açılmak isteyen tüm girişimcilere açık bir kuluçka merkezi olacak” diyor.

KOSGEB’in ‘Uluslararası Kuluçka Merkezi ve Hızlandırıcı Destek Programı’ adı altında verdiği destekle kurulan StarTURK, Türkiye’de AR-GE ve inovasyon projeleri üreten firmalar için ABD’ye ve Silikon Vadisi’ndeki girişimcilik ekosistemine açılan bir kapı olacak. Merkezin kurulmasıyla birlikte bünyesinde oluşturulacak danışmanlıklar ve mentörlük programları sayesinde girişimler desteklenecek, aynı zamanda hızlandırma programlarıyla da büyümeleri sağlanacak. Böylece pazar penetrasyonlarının da ivme kazanması hedefleniyor.

İNOVATİF PROJELER OLACAK
Mustafa Albayrak, merkezde yer almak isteyen girişimcilerin öncelikle Kuluçka Değerlendirme Kurulu’na başvurarak bir sunum yapmaları gerektiğini söylüyor. Albayrak, “Kurulun uygun gördüğü girişimler bu yapıyı yönetmek için oluşturulan yönetim kurulunda değerlendirilecek ve kriterleri sağlayan girişimcilerin projeleri ABD’de kurulacak merkezde faaliyetlerine başlayacak” diye anlatıyor.

UNİCOM ŞİRKETLER ÇIKACAK
StarTURK Kuluçka Merkezi’nin ilk etapta Silikon Vadisi’nde toplamda 600 metrekare büyüklüğüne sahip bir alanda faaliyete geçmesi planlanıyor. Sonrasında ihtiyaca göre yeni alanlar oluşturulabilecek. Burada yer alacak firmalar finansal durumlarına göre özel ofis, kendilerine ait masa veya sanal ofis kiralayabilecekler. Bir yandan da finansal ve hukuki danışmanlıklar, mentörlükler, hızlandırma programlarıyla girişimciler desteklenecek. Mustafa Albayrak, “Üç yıl içerisinde bu merkezden‘Unicorn’olarak adlandırılan ve milyar dolarlık değerlemeye ulaşacak Türk şirketleri çıkarmayı hedefliyoruz” diyor.İlgili Haberler
0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış

İlk yorumu yazmak ister misiniz?

Yorum yap