Meleklerin 2017 planları

Meleklerin 2017 planları

Start up’ların hayata geçmesi için gerekli finansman ve danışmanlık desteği sağlayan melek yatırımcılar ve ağlarla birlikte melek yatırımcı ekosistemi giderek gelişiyor.

GÖZDE YENİOVA
gyeniova@ekonomist.com.tr

Türkiye’de ağlarla birlikte bini aşkın melek yatırımcının 240 şirkete yatırım yaptığı görülüyor. Bugüne kadar 55 milyon TL civarında yatırım yaptığı hesaplanan melek ağlarının sayısı 14’e ulaştı.

Meleklerin 2017 planlarında yine odaklandıkları alanlarda yatırım yapmak var.

Tabloyu görmek için görsele tıklayın.
8082 8083 8084Henüz yolun başında olan iş fırsatına yatırım yapan, şirketlerin büyümeleri ve gelişmeleri için sermaye sağlayan kişiler olan melek yatırımcıların oluşturduğu ekosistem giderek büyüyor.

‘Girişimcilerin melekleri’ olarak adlandırılan yatırımcılar, yeni oluşan ve potansiyel vaat eden projelere sağladıkları finansmanla onlara hayat veriyor. Ayrıca mentorluk da yaparak gelişme evresindeki şirketlerin sağlıklı bir network ağına sahip olmasına yardımcı oluyor.

Melek yatırımcılık sisteminin en fazla geliştiği ülke ABD olarak öne çıkıyor. ABD pazarında 300 bin melek yatırımcı, 400 aktif melek ağı bulunuyor. Melek yatırımcıların 25 milyar dolar yatırım yaptıkları ve 265 bin kişinin istihdam edildiği hesaplanıyor.

İ8092ngiltere’de ise 18 bin civarında melek yatırımcının 850 milyon pound yatırım yaptığı uluslararası raporlarda yer alıyor. Avrupa g enelinde ise 70 binin üzerinde melek yatırımcı kitlesinin 5,5 milyar Euro yatırım yaptıkları görülüyor.

Türkiye’de toplam ağlarla ve kişisel yatırımcılarla birlikte bine yakın melek yatırımcının olduğu ve 55 milyon TL yatırım yaptıkları hesaplanıyor.

Şu an Türkiye pazarındaki rakamlar diğer ülkelere kıyasla düşük olsa da gelişme potansiyelinin olduğu ifade ediliyor.


BÜYÜME İVMESİ

Türkiye’de özellikle Hazine Müsteşarlığı tarafından yayınlanan ‘Bireysel Katılım Sermayesi (BKS) Yönetmeliği’ ile yasal bir zemine kavuşturulmasının ardından melek yatırımcılık ivme kazandı.

Hazine Müsteşarlığı’nın lisans verdiği 2013 yılında 155 olan akredite melek yatırımcıların sayısı giderek arttı ve bu yıl itibariyle 403’e ulaştı.

Dokuz başvuru da değerlendirilmeyi bekliyor. Akredite olma-yanlarla birlikte bu sayının bin civarında olduğu tahmin ediliyor.

Bu artışta vergi avantajının etkisi büyük. Hazine’den lisans alan yatırımcıların yaptıkları yatırımın yüzde 75’i vergiden düşülüyor. Eğer yatırım yaptığı girişim son beş yıl içinde TÜBİTAK, Sanayi Bakanlığı veya KOS-GEB’ten destek almışsa, o zaman yaptığı yatırımın yüzde 100’ünü vergiden düşüyor.

Sayfa: 1 2 3 4 5İlgili Haberler
0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış

İlk yorumu yazmak ister misiniz?

Yorum yap