Reklamdaki düşüş sürekli olmayacak

Reklamdaki düşüş sürekli olmayacak

Reklam sektörü iki yıldır tutmayan iki haneli büyüme hedefine bu yıl ulaşmak niyetindeydi. İlk yarıyıldaki gerçekleşmeler de umut vericiydi. Ancak 15 Temmuz’daki darbe girişimi sonrasında reklamlar azaldı. Ana kanallarda yüzde 79, radyolarda yüzde 47 düşüş oldu. Fakat sektör temsilcileri bunun geçici olduğunu, reklamverenin birkaç hafta içinde mecralara dönmesini beklediklerini söylüyor.

FATOŞ BOZKUŞ
bozkus@ekonomist.com.tr

Reklam sektörü 2016’ya büyük umutlarla girdi. Son iki yıldır, seçimler, döviz kurlarındaki iniş çıkışlar, Güneydoğu’daki olaylar, dış politikada kısa dönemli gerginlikler ve terör olaylarından tüm sektörlerden daha çok olumsuz etkilenmişti. Bu yıl ise bunların geride kalmasını bekliyor ve iki yıldır tutturamadığı çift haneli büyüme hedefine ulaşmak istiyordu.

Görsellere tıklayın.
676 6782016’nın ilk altı ayında beklenen oldu ve sektör iki haneli büyüme oranlarına ulaştı. Sektör temsilcileri, 2016’nın ilk altı ayında toplam medya yatırımının önceki yıla göre yüzde 15 artarak 3,6 milyar TL’ye ulaştığını tahmin ediyor.

ANA KANALLAR ETKİLENDİ
Ancak 15 Temmuz’da yaşanan askeri darbe girişimi bir taraftan medyadaki içeriği değiştirirken bir taraftan da reklamverenin talebinin azalmasına ve reklam yayınlarının durdurulmasına neden oldu. Speed Medya’nın 11-14 Temmuz ile 16-18 Temmuz verilerinin karşılaştırmasına bakıldığında çok ciddi farklılıklar gözleniyor.

Bu verilere göre, en yüksek kaybın ana kanallar ve haber kanallarında olduğu görülüyor. Radyo ve açıkhava mecrasında da küçülme var. Ancak sektör temsilcileri bu küçülmenin kısa süreli olmasını beklediklerini söylüyor. Reklamcılar, reklamverenin birkaç hafta içinde mecralara geri döneceği görüşünü taşıyor.

2016’nın ilk altı ayında geçen yılın aynı dönemine göre medya yatırımları yüzde 15 artış kaydetti. Bu dönemde özellikle ikinci çeyrekte gelen yoğun talep ile TV reklamları geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 1520 arttı. Dijital mecrada son yıllardaki yüzde 20-25’lik büyüme trendi devam etti.

Diğer mecralardaki yatırımlar ise önceki yılkiyle benzer seviyede kaldı. Bu dönemde en fazla reklam yatırımı yapan sektörler değişmedi ancak sıralamada bazı değişiklikler yaşandı. İletişim, gıda sektörünü geçerek en çok reklam yatırımı yapan sektör oldu. Onu inşaat ve gıda takip etti.

ÖNE ÇIKAN SEKTÖRLER
Peki 15 Temmuz’dan sonra bu verilerde nasıl bir değişim yaşandı? TV mecrasında, ana kanallarda reklam süresi önceki haftaya göre yüzde 79 düştü. Tematik kanallarda ise reklam sürelerinde düşüş yüzde 26 olarak kaydedildi. Radyo reklamlarında süre bazında yüzde 47’lik düşüş söz konusu oldu. Bu dönemde sadece gazete reklamlarında artış yaşandı. Gazete reklamlarında yüzde 78’lik artış meydana geldi. Bunun en önemli nedenini ise darbe girişimini kınama, demokrasi, birlik beraberlik ilanlarının artması oluşturdu.

Televizyon mecrasında toplam yatırımlar içindeki payını 15 Temmuz sonrasında en çok artıranlar yayıncılık, eğitim, kamu kuruluşları ve turizm sektörleri oldu. Yayıncılık sektöründe kanalların kendi tanıtımları ağırlıktaydı. Diğer sektörlerde yatırım düştüğü için yayıncılık sektörünün toplam içindeki payı çok fazla arttı. 15 Temmuz’dan sonra iletişim sektörü birinci sıradan üçüncü sıraya, gıda sektörü ikinci sıradan sekizinci sıraya düştü.

Gazetede ise 15 Temmuz sonrası eğitim sektörünün payı 4 kat, holding-lerin payı ise 7 kat arttı. Holdinglerin yatırımının neredeyse tamamı darbe girişimini kınama, birlik beraberlik ve demokrasi mesajı içeren ilanlardan oluştu. Daha önce ilk ikide olan inşaat ve perakende sektörleri ise birer basamak geriledi.

“YAKINDA DÖNÜŞ OLUR”
Radyoda en yüksek yatırım payı gıda, perakendecilik ve otomotiv sektörlerindeydi. Bu dönemde gıda ve perakendeciliğin payı önceki döneme göre arttı, otomotivin payı ise azaldı. 15 Temmuz sonrası reklam yatırımı en fazla düşen sektör yakıt ve enerji oldu.Reklamcılar Derneği Başkanı Kayhan Şardan, reklamverenlerin mecralara süratle geri döneceğini düşündüğünü söylüyor.

Şardan, reklamlarda yaşanan düşüşün ihtiyaç ve tedbirden öte değişen TV seyir alışkanlıkları karşısında planlama yapmakta zorlanılmasından kaynaklandığını ifade ediyor. Medya planlama şirketlerinin bu değişimi hesaplayarak yeniden planlama yapması gerektiğini de belirtiyor. Reklamverenler Derneği Başkanı Ahmet Pura da birkaç hafta içinde reklamverenin reklamlara yeniden başlamasını beklediklerini anlatıyor.

677KRİSTAL ELMA İPTAL EDİLECEK Mİ?
Kristal Elma, Türkiye’nin en büyük ve dünyanın sayılı organizasyonlarından biri. Her yıl 11 binden fazla katılama sahne olan Kristal Elma, iletişim, reklam ve pazarlama profesyonellerinin fikir alışverişinde bulunabilecekleri en önemli platform olarak öne çıkıyor.

150 kadar sponsoru ile markaların vitrini olma özelliğine de sahip olan Kristal Elma’da, 160’a yakın yerel ve global fikir lideri, yaratıcı endüstrilerin geldiği noktayı belirlerken geleceğe de ışık tutuyor. Şu günlerde, 5-7 Ekim tarihlerinde yapılacak bu etkinliğin OHAL nedeniyle iptal edilip edilmeyeceği konuşuluyor. Reklamcılar Derneği Başkanı Kayhan Şardan, dernek yönetiminin bu konuda toplantı yaptığını ve organizasyonu yapma konusunda hemfikir olduklarını söylüyor.İlgili Haberler
0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış

İlk yorumu yazmak ister misiniz?

Yorum yap