Bist 100
10677,49
0,19%
Bist 100
Dolar/TL
32,256
0,3822%
Dolar/TL
Euro/TL
35,0815
0,5653%
Euro/TL
Euro/Dolar
1,0875
0,1649%
Euro/Dolar
Altın/Gram
2448,02
0,79%
Altın/Gram
Piyasaları
İncele
USD/TRY
Döviz Çevirici
TRY
USD
EUR
Hesapla

Sunduğumuz yerli teknolojileri dünyaya açmayı hedefliyoruz

27 Ekim 2022 | 16:57
Sunduğumuz yerli teknolojileri dünyaya açmayı hedefliyoruz
ArkSigner, elektronik imza ve güçlü kimlik doğrulama alanlarında sunduğu ürünleri yurtdışına taşıyor. Sundukları teknolojik çözümlerle imzada sahteciliği ortadan kaldırdıklarını söyleyen ArkSigner Genel Müdür Yardımcısı Özlem Kahramaner, hedeflerinin bu ürünleri dünyaya açmak olduğunu söylüyor.

Sibel Atik

Şirketlerin dijital dönüşümüne geliştirdiği teknolojik çözümlerle destek veren ArkSigner, güvenli elektronik imza ve güçlü kimlik doğrulama alanlarında farklı ürünler sunuyor.

Yerli bir teknoloji şirketi olarak sundukları teknolojik çözümlerle imzada sahteciliği ortadan kaldırdıklarını söyleyen ArkSigner Genel Müdür Yardımcısı Özlem Kahramaner, sundukları ürünlerle kısa zaman içerisinde Türkiye'de milyonlarca son kullanıcıya ulaştıklarını kaydediyor.

Türkiye'de Ankara ve İstanbul üretim ofislerinin yanı sıra geçen yıl San Franscisco ofisini de faaliyete geçirdiklerini anlatan Kahramaner, geliştirdikleri yerli ve milli teknolojileri dünyaya pazarlamanın en büyük hedeflerinden biri olduğunu söylüyor.

ArkSigner Genel Müdür Yardımcısı Özlem Kahramaner, sorularımızı aşağıdaki gibi yanıtladı...

Öncelikle ArkSigner olarak verdiğiniz dijital hizmetlerden söz eder misiniz?

Güvenli elektronik imza ve güçlü kimlik doğrulama alanlarında fark yaratan ürünler geliştiren, yerli bir teknoloji şirketiyiz. Sunduğumuz ürünlerle kullanıcılara ve müşterilere zamandan kazandırıp, bürokrasiyi ortadan kaldırıyoruz. Lojistik ve arşivleme maliyetini ortadan kaldırıyoruz. En önemlisi de bu teknolojilerle imzada sahteciliği ortadan kaldırıyoruz.

Şirket olarak hizmette yarattığınız fark nedir?

ArkSigner, dijital dönüşüm alanında faaliyet gösteriyor. Kurumların, işletmelerin ve bireylerin birbirleri arasında uzaktan ve bilgisayarlar aracılığıyla güvenli iş yapabilmelerini sağlayacak e-imza ve kimlik doğrulama çözümleri sunuyor. Kısa zaman içerisinde Türkiye'de milyonlarca son kullanıcıya ulaştık. Çözümlerimiz pek çok kurum, işletme ve finansal kuruluş tarafından kullanılıyor.

Peki şirket olarak 2019 yılını ne kadarlık büyümeyle kapattınız? 2020 hedefiniz nedir?

ArkSigner ailesi olarak 2020 yılına iki katı büyüme ile girerek büyük başarı elde ettik. Finans ve kamu sektöründe geliştirdiğimiz yeni teknolojilerle 2020 yılında Türkiye'de Ankara ve İstanbul üretim ofislerimiz ile yaptığımız değerli yerli milli teknolojileri dünyaya pazarlamak en büyük hedeflerimizden bir tanesi.

Her geçen gün ekibimizi daha da büyüttüğümüz bu süreçte en büyük hedefimiz Türkiye sınırları dışarısında güvenli elektronik imza ve güçlü kimlik doğrulama ürünlerimizi yaygınlaştırmak.

Pandemi süreci iş yapış biçimlerinizi ve hedeflerinizi nasıl etkiledi?

Pandemi sürecinde toplantılar, eğitim ve mülakatlar dijital ortama alındı. Dönüşümlü ve evden çalışma sistemine geçilerek ofiste bulunan personel sayısı azaltıldı. Personelimiz ile önemli duyuruları düzenli olarak paylaştık. Çalışanlarımızın moralini yüksek tutmak için dijital olarak 'Happy Hour' düzenledik.

Hedeflerimizi de bu yılı göz önünde bulundurarak tekrar şekillendirdik. Özellikle ıslak imza ile yapılan tüm süreçlerin karantina döneminde aksamasından dolayı elektronik imza sektöründe büyük bir artış yaşandı.

Hali hazırda altyapımızı kullanan şirketler oturdukları yerden mekân ve zaman bağımsız tüm işlemlerini kolaylık hallettiler. İş süreçlerini ıslak imza ile yürüten firmalar tarafından yoğun bir ilgiyle karşılaştık ve satış hedeflerimiz bu doğrultuda önemli derecede artış gösterdi.

Önümüzdeki dönemde dijital dönüşüm konusunda atacağınız yeni adımlar nelerdir, projeleriniz veya üzerinde çalıştığınız yazılım var mı?

ArkSigner ailesi olarak 2019 yılında kuruduğumuz San Franscisco ofisimizin faaliyetlerini artırmak, Türkiye'de Ankara ve İstanbul üretim ofislerimizle yaptığımız yerli ve milli teknolojileri dünyaya pazarlamak en büyük hedeflerimizdendir.

E-imza uygulamalarınızın özelliklerinden söz eder misiniz?

ArkSigner çözümleri, yerli geliştirilen kütüphaneler üzerine inşa edildi. BTK tarafından belirlenen e-imza mevzuatına tam uyumlu, güvenli ve hızlıdır.

Pratik bir şekilde bilgisayarınıza kurulur; kurulum için Java, .NET ya da AKIS kurulmasına gerek kalmaz. Türkiye'deki bütün e-imza sertifikalarını destekler. Windows'a ek olarak Mac bilgisayarlarda da aynı kolaylıkta kurulum yapıp e-imza atabilirsiniz.

Bilgisayarlara ek olarak iOS ve Android cihazları sorunsuzca destekler. Cep telefonu operatörlerinden alınmış olan
mobil imzaları desteklediği gibi, desteklediği kart okuyucularla da AKIS kartlar ve TC. Kimlik Kartları ile de mobil cihazlarda imza atılmasını destekler.

ArkSigner, çözümleri çok farklı kullanım ihtiyaçlarını karşılayacak bir ürün gamı şeklinde sunulur. İsteyen yazılım kütüphanesi olarak entegre eder, isteyen de hazır uygulamalarını kullanarak ister buluttan ister kendi sunucularından belge imzalama ve imzalı belge doğrulama işlemlerini gerçekleştirebilir.

Şirketlere dijital dönüşüm yolculuğunda nasıl bir destek sunuyorsunuz?

ArkSigner olarak son geliştirdiğimiz yazılım ürünüyle şirketlerin ıslak imza gerektiren yönetim kurulu kararlarından tedarikçi sözleşmelerine, banka talimatlarından bakanlıklarla olan yazışmalar ve raporlamalarına kadar olan tüm süreçlerini dijital ortama taşıdık.

Ayrıca, ArkSigner ile son kullanıcılar bir işletim sistemi ya da tarayıcıya bağlı kalmadan istedikleri gibi imzalama işlemi gerçekleştirebilir.

Bununla birlikte, kullanıcılar yerli ve milli üretimimiz olan bluetooth özellikli kart okuyucularımız ile zamandan ve mekândan bağımsız olarak Android ve i OS cihazlarından operatör desteği olmadan mobil elektronik imza atabiliyor.

Şirket olarak dijital dönüşüm konusunda ne gibi adımlar attınız bugüne kadar?

Elektronik imza kütüphanesi yazılımı yapan bir şirket olarak sözleşmelerimizi büyük çoğunlukla karşı tarafla elektronik imza ile imzalıyoruz. İnsan kaynakları departmanımız da personelimizle olan ve ıslak imza gerektiren izin formları, özlük dosyaları, bordro imzalanması gibi işlemleri dijital ortama taşındı.

Ayrıca fiyat tekliflerimizi de uygulamalarımız içinde onaylardan sonra elektronik imzalı olarak müşterilerimize iletiyoruz. Tüm bunlar aslında şirketimizde dijitalleşmenın geldiği noktayı özetliyor.

Şu ana kadar kaç şirkete hizmet verdiniz? Yazılımınızı daha çok hangi sektörler kullanıyor?

Şu an Türkiye'de hem elektronik imza altyapısı hem de kimlik doğrulama çözümlerimizi kullanan milyonlarca bireysel kullanıcımız bulunuyor. Özellikle kamu, bankacılık ve finans, inşaat, enerji, sağlık, ithalat ve ihracat, telekomünikasyon, iç güvenlik sektörleri en önemli müşterilerimiz arasında yer alıyor.

B2B yanında G2G ve B2G işlemlerde kullanılıyor. Yine aynı şekilde e-ticaret sektörü de tüm bayilerle olan sözleşmelerini artık e-imza ile imzalayarak kırtasiye, arşiv ve lojistik maliyetlerinde ciddi azalmalar görülüyor.

“GÜÇLÜ ÜRÜN YELPAZESİYLE ŞİRKETLERİN YANINDAYIZ”

TEK TIKLA E-İMZA
ArkSigner ile e-imza atmak için bilgisayar mühendisi olmanız gerekmez. Son derece karmaşık kurulum işlemlerini ‘tek tık’la, beş dakika içinde gerçekleştirmenizi sağlayan çözümler sunar. Buna ek olarak, Windows işletim sistemi yanında Mac OS. X ve Linux işletim sistemlerinde de imza atmanızı sağlar.

Güvenli e-imza kütüphaneleri sayesinde hem mevzuata uygun, hem de pratik bir şekilde imza atarsınız. Sunmuş olduğu mobil uyumlu kart okuyucuları kullanarak AKIS kartlarınız ile iOS ve Android cihazlarda da e-imza atmanızı sağlar. Birden fazla belgeyi tek bir sefer PIN girerek istediğiniz zaman istediğiniz yerden imzalarsınız.

GÜÇLÜ KİMLİK DOĞRULAMA
ArkSigner, web ve mobil uygulamaların girişlerini en güçlü ve pratik şekilde koruma altına alır. Bilgisayarlara, web sitelerine ve mobil uygulamalara giriş için geleneksel “kullanıcı adı ve şifre” yöntemi yerine, “iki faktörlü” ya da “çok faktörlü” kimlik doğrulama yöntemleri sunar.

Böylelikle “şifre çalınması ya da şifre tahmin edilmesi” yöntemlerinden kaynaklanan kimlik sahteciliğinin önüne geçer. 50 milyonu geçen T.C. Kimlik Kartı sahibi vatandaşlarımızın, akıllı kart okuyucular ya da cep telefonlarının NFC antenlerini kullanılarak kimlik doğrulamalarını sağlar.

Bu iki alanda göstermiş olduğu faaliyetler sayesinde, özellikle de pandemi sürecinde önemi ortaya çıkan “uzaktan kimlik doğrulama” ve “mesafeli sözleşme imzalama” ihtiyaçlarını çözmüştür. Kişilerin, oturdukları yerden kalkmadan dijital bir şekilde kimliklerini doğrulayarak sözleşmelerini elektronik olarak imzalamalarını sağlar.
0

  • ALTIN GRAM - TL 2448,02 0,79%
  • ALTIN ONS 2360,55 0,4%
  • BIST 100 10677,49 0,19%
  • DOLAR/JAPON YENI 156,911 0,027%
  • DOLAR/KANADA DOLARI 1,36362 0,03154%
  • DOLAR/RUS RUBLESI 88,475 -0,3405%
  • DOLAR/TURK LIRASI 32,256 0,3822%
  • EURO/DOLAR 1,0875 0,1649%
  • EURO/TURK LIRASI 35,0815 0,5653%
  • STERLIN/DOLAR 1,27789 0,08223%
EKONOMİST YENİ SAYI
Ekonomist Dergisini takip etmek için abone olun.
ABONE OL