Bist 100
11064,85
0,37%
Bist 100
Dolar/TL
33,0496
0,6603%
Dolar/TL
Euro/TL
36,0447
0,7396%
Euro/TL
Euro/Dolar
1,0908
0,3496%
Euro/Dolar
Altın/Gram
2562,38
0,5%
Altın/Gram
Piyasaları
İncele
USD/TRY
Döviz Çevirici
TRY
USD
EUR
Hesapla

Ata lira nedir? Kaç gram? Ata lira ile cumhuriyet altını farklı mı?

Ata lira nedir? Kaç gram? Ata lira ile cumhuriyet altını farklı mı? bu makalede her dönem merak edilen bu soruların yanıtlarına bakıyoruz.

Altın yatırımına ilgi arttıkça altınla ilgili internetteki aramalar da artıyor. Merak edilen terimler arasında 'Ata Lira' da var. Darphane kaynaklı bilgiler ışığında Ata Lira ile ilgili bu soruların yanıtlarına bakıyoruz...

CUMHURİYET ALTINI NEDİR?
 

Öncelikle Cumhuriyet altını tanımına bakalım.  Cumhuriyet Altınları, Türkiye Cumhuriyeti’ni temsil eden ve sadece Darphane tarafından üretilebilen altınlardır. Sikke ve ziynet olmak üzere iki grupta, beşlik, ikibuçukluk, birlik, yarımlık ve çeyreklik olmak üzere beşer çeşitten toplam 10 farklı çap ve ağırlıkta üretilmektedir. Darphanenin sitesinde şu bilgi verilmektedir: Cumhuriyet altın sikkelerine halk arasında Ata Altını da denilmektedir. Gerek Cumhuriyet altın sikkelerinin ve gerekse Cumhuriyet ziynet altınlarının ağırlığa göre beş türü bulunmaktadır. Cumhuriyet Altınlarının tümü 22 ayardır. Birlik Sikke Altın 7,216 gram, birlik Ziynet Altını 7,016 gramdır. Sikke ve Ziynet altınların ağırlıkları buna göre belirlenir.  
 


ATA LİRA NEDİR? KAÇ GRAM?

Peki Ata Lira nedir? Halk arasında Ata Lira olarak tabir edilen altın, Cumhuriyet altın sikkelerinin beş türünden biri lan 7,216 gram birlik sikke altındır. 

CUMHURİYET ALTINI İLE ATA LİRA ARASINDA FARK VAR MI?
 

Ata Lira Cumhuriyet Altın Sikkeleri'nin bir türüdür. Cumhuriyet altın sikkeleri, Cumhuriyet ziynet altınlarına göre çapları daha küçük, kalınlığı ve ağırlıkları daha fazladır 


Altın fiyatlarını etkileyen faktörler nedir? 

Arz-talep kanunundan hareket edersek, altın arz ve talebini etkileyecek unsurları ayırmak gerekebilir. Altına arzını etkileyen faktörlere baktığımızda altın çıkarma maliyetleri, altın çıkaran şirketlerin faaliyet süreçleri ve tedarik sürecindeki gelişmeler gibi unsurlar karşımıza çıkmaktadır. Altın talebinin faktörlerine baktığımızda ise ekonomilerdeki daralma/genişleme dönemleri, merkez bankalarının uyguladıkları para politikaları, küresel çapta risk ortamının durumu gibi unsurlar altın fiyatı için talep tarafındaki faktörlerinden bazılarıdır.