Bist 100
11064,85
0,37%
Bist 100
Dolar/TL
33,0496
0,6603%
Dolar/TL
Euro/TL
36,0447
0,7396%
Euro/TL
Euro/Dolar
1,0908
0,3496%
Euro/Dolar
Altın/Gram
2562,38
0,5%
Altın/Gram
Piyasaları
İncele
USD/TRY
Döviz Çevirici
TRY
USD
EUR
Hesapla

Milli Savunma Bakanlığından 'dövizle ve bedelli askerlik' açıklaması

Milli Savunma Bakanlığından 'dövizle ve bedelli askerlik' açıklaması

Bedelli ve dövizle askerlik ücreti ne kadar? Bu makalede bu sorunun yanıtına ve bedelli askerlikle ilgili merak edilenlere bakıyoruz. Milli Savunma Bakanlığı, 1 Temmuz 2001'den yıl sonuna kadar bedelli askerlik ücretinin 43 bin 151 lira 28 kuruş olarak belirlendiğini duyurmuştu.

BEDELLİ VE DÖVİZLE ASKERLİK ÜCRETİ NE KADAR?

Milli Savunma Bakanlığı Askeralma Genel Müdürlüğünden yapılan açıklamada, bedelli ve dövizle askerlik hizmeti kapsamında yükümlülerce ödenmesi gereken bedel/döviz miktarlarının 26 Haziran 2019'da yürürlüğe giren 7179 sayılı Askeralma Kanunu'nun 9'uncu ve 39'uncu maddeleri gereğince hesaplandığı aktarılmıştı.. Memur aylık katsayısının her yıl 1 Ocak ve 1 Temmuz tarihleri itibarıyla yeniden hesaplanarak Hazine ve Maliye Bakanlığınca genelgeyle yayımlandığı belirtilen açıklamada, 1 Temmuz 2021 tarihinden itibaren geçerli olacak memur aylık katsayısının bakanlıkça 0.179797 olarak açıklandığı hatırlatılmıştı. Açıklanan memur aylık katsayısına göre 1 Temmuz 2021-31 Aralık 2021 tarihleri arasında bedelli askerlik hizmeti kapsamında yükümlülerce ödenecek bedel miktarının 43 bin 151 lira 28 kuruş olacağı bildirilen açıklamada, "Dövizle askerlik hizmeti kapsamında ödenecek döviz miktarı ise 43 bin 151 lira 28 kuruşun Merkez Bankasınca döviz miktarının yatırılacağı gün tespit edilen döviz alış kuruna göre avro veya karşılığı konvertibl yabancı ülke parası olarak yükümlülerin başvuruları esnasında konsolosluklarınca bildirilecektir." denilmişti.

BEDELLİ ASKERLİKLE İLGİLİ SORU VE CEVAPLAR

BEDELLİ ASKERLİKTE TAKSİT VAR MI?

Bedelli askerlik hizmeti için belirlenen tutarlar tek seferde ödeniyor ve taksit yapılmıyor. Bedelli askerlik yapmak isteyenler isterlerse bankalardan kredi kullanıp bu tutarı taksitlendiriyor.

BEDELLİ ASKERLİK ÜCRETİ NEREYE YATIRILIYOR?

Milli Savunma Bakanlığı'nın internet sitesinde yer alan bilgilere göre başvuruları uygun görülenler ödemelerini tek seferde Ziraat Bankası, Vakıflar Bankası, Halk Bankası, Ziraat Katılım Bankaı, Vakıf Katılım Bankası, defterdarlıklar ve bağlı mal müdürlüklerine TC kimlik numaraları ile yatırabiliyor.

YOKLAMA KAÇAĞI/ BAKAYA DURUMDA OLANLAR BEDELLİ ASKERLİK YAPABİLİYOR MU?

Yoklama kaçağı ve bakaya durumdaki yükümlüler bedelli askerlik hizmetinden faydalanamıyor.

ÜCRETİNİ YATIRANLAR VAZGEÇMELERİ HALİNDE YA DA ERTELEME HAKKI OLURSA TEKRAR MÜRACAAT EDEBİLİR Mİ?

Milli Savunma Bakanlığı'nın sitesine göre bedelli askerlikten yararlanma hakkı elde edip de vazgeçenlere yeni bir hak verilmiyor. Sınıflandırma işlemine tabi tutulmamışlar ise bedelli askerlik hizmeti kapsamında bakaya kalmadan yeniden bedelli askerliğe başvurabilir.

ÜCRETİNİ YATIRANLAR BEDELLİ ASKERLİKTEN VAZGEÇERSE PARALARINI İADE ALABİLİR Mİ?

Bedelli askerlik için belirlenen müracaat tarihleri içerisinde veya eğitim birliğine katılmadan bedelli askerlikten vazgeçenlerin ücretleri müracaat halinde iade ediliyor.