Bist 100
9179,48
-1,66%
Bist 100
Dolar/TL
31,1432
0,121%
Dolar/TL
Euro/TL
33,816
0,0573%
Euro/TL
Euro/Dolar
1,0846
-0,059%
Euro/Dolar
Altın/Gram
2032,59
0%
Altın/Gram
Piyasaları
İncele
USD/TRY
Döviz Çevirici
TRY
USD
EUR
Hesapla

Borsada GAP (Fiyat Boşluğu) Ne Demek? Nasıl Oluşur?

Ekonomi Terimleri Sözlüğü'nün bu maddesinde yatırımcıların merak ettiği 'Borsada Gap nedir, nasıl oluşur? Gap'ler kapanır mı?' soruları irdelendi.

Gap, borsada sıkça duyduğumuz terimlerden biridir. InvestAZ Araştırma ve Strateji Birim Müdürü Mehmet Bilal Bircan, yazıda Gap (fiyat boşluğu) teriminin anlamını, nedenlerini ve önemini ele aldı: 

BORSADA GAP NEDİR?

Piyasalarda Gap, bir finansal enstrümanın belirli bir periyottaki fiyat hareketleri arasında oluşan fiyat boşluğunu ifade eder. 

GAP'LER NEDEN OLUŞUR?

Gap; daha çok, önemli veri ve haberlere bağlı olarak, ilgili varlığın fiyatında ani ve sert hareketlerin yaşanmasıyla oluşur. 

Ayrıca piyasanın işlem saatleri dışında gelen haber ve veriler sonrasında da Gap’lerin oluştuğu bilinir. Fiyat hareketlerinin yönüne bağlı olarak Gap’ler yukarı ya da aşağı yönlü olabilir. 

GAP'LER (FİYAT BOŞLUKLARI) KAPANIR MI?

Özellikle borsada Gap’lerin iyi anlaşılması yatırımcılara hem riski yönetmek hem de getiri avantajı sağlamak açısından yardımcı olabilir. Gap’ler yorumlanırken piyasa dinamikleri ve şirketin detaylı analizleri de dikkate alınmalı.

Gap’lere dair önemli bir nokta ise piyasanın her Gap’i kapatacağı beklentisi ya da algısının oluşturduğu yanılgıdır. 

Tarihsel veriler kısa vadeli küçük Gap’lerin kapandığına işaret ederken, orta ve uzun vadeli görece küçük Gap’lerin kapanma olasılığının azaldığını ve kapanma nedeninin ise çoğunlukla piyasa oynaklığından kaynaklandığını gösteriyor. 

Uzun vadeli büyük Gap’lerin ise kapanma olasılığı daha da düşük ihtimal olarak karşımıza çıkıyor.