Bist 100
9179,48
-1,66%
Bist 100
Dolar/TL
31,1432
0,121%
Dolar/TL
Euro/TL
33,816
0,0573%
Euro/TL
Euro/Dolar
1,0846
-0,059%
Euro/Dolar
Altın/Gram
2032,59
0%
Altın/Gram
Piyasaları
İncele
USD/TRY
Döviz Çevirici
TRY
USD
EUR
Hesapla

Borsada işlem gören tipe dönüşüm nedir? Neden talep edilir?

Ekonomi Terimleri Sözlüğü'nün bu başlığında 'Borsada işlem gören tipe dönüşüm ne demek? Neden talep edilir?' sorularına yanıt aradık.

Borsada işlem gören tipe dönüşüm merak edilen konular arasında yer alıyor. InvestAZ Araştırma ve Strateji Birim Müdürü Mehmet Bilal Bircan, borsada işlem gören tipe dönüşüm kavramıyla ilgili şu bilgileri paylaşıyor: 
 

Borsada işlem gören tipe dönüşüm; borsada işlem gören şirketlerin, borsada işlem görmeyen nitelikteki payları için borsada işlem gören niteliğe dönüştürülmesi ve borsada satılabilmesini ifade eder. Borsada işlem gören tipe dönüşüm işlemindeki amaçlardan biri, şirket ortağının elindeki halka açık olmayan hisse senetlerini piyasada satmaktır. 

HİSSE SENETLERİNİN TİPE DÖNÜŞÜMÜ HANGİ DÖNEMLERDE GÖRÜLÜR?

Hisse senetlerinin tipe dönüşümü, genellikle şirketlerin finansal durumlarında veya yönetim değişiklikleri gibi dönemlerde görülür. 

Şirketlerin hisse senedi tipe dönüşümü, yatırımcılar için fiyatlama hareketlerinde oynaklığa neden olarak, belirli riskler ve fırsatlar oluşturabilir. 

ŞİRKETLERİN TİPE DÖNÜŞÜM TALEBİNDE 4 NEDEN

Şirketler ya da şirket ortakları, niçin tipe dönüşüm talebinde bulunur diye baktığımızda ise aşağıdaki nedenlerin sıralandığını görebiliriz:

  1. Şirket ortağının, elindeki payları nakde dönüştürmek istemesi,
  2. Şirket hisselerine talebin artmasına bağlı olarak piyasaya hisse sokulmasının istenmesi,
  3. Ortaklık yapısının değişmesinden kaynaklı değişim gerekliliğinin oluşmuş olması,
  4. SPK tarafından payları borsadaki işlemlerden belirli bir süre için çektirilmiş şirket ortaklarının, süre sonunda payları yeniden borsada alınıp satılabilir hale getirmek istemeleri.