Bist 100
11156,2
0,15%
Bist 100
Dolar/TL
33,0249
-0,1669%
Dolar/TL
Euro/TL
35,9502
-0,5493%
Euro/TL
Euro/Dolar
1,0884
-0,1193%
Euro/Dolar
Altın/Gram
2549,08
-1,99%
Altın/Gram
Piyasaları
İncele
USD/TRY
Döviz Çevirici
TRY
USD
EUR
Hesapla

Facebook Pay Nedir? Nasıl Kullanılır?

Facebook Pay Nedir? Nasıl Kullanılır?

Facebook Pay, Facebook tarafından geliştirilen bir ödeme yöntemi olarak biliniyor. Bu ödeme yöntemi Facebook'un kendi sistemi olmakla birlikte, pek çok ülkede aktif olarak kullanılıyor. Facebook Pay döviz ile, kullanıcılara Facebook ve Messenger üzerinden ödeme yapma kolaylığı sağlıyor. Facebook'un diğer sosyal mecralara da nüfuz etmesi dolayısıyla bu sistem, diğer platformlarda da kullanılabilir hale geliyor. Facebook Pay ödeme yöntemi, pek çok avantajı da beraberinde getiriyor.

Facebook Pay Nasıl Kullanılır?

Yeni nesil bir elektronik ödeme yöntemi olarak tanıtılan Facebook Pay, kullanıcılara oldukça kolay bir kullanım sunuyor. Aynı zamanda güvenlik önlemleri konusunda da kullanıcı memnuniyeti sağlayan sistem, online para transferini pratik hale getiriyor. Ayrıca, metaverse için geliştirilen ve sanal cüzdan olarak tasarlanan Meta Payment ile ödeme yapabilirsiniz. "Facebook Pay nasıl kullanılır?" diye merak ediyorsanız aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.

 • Öncelikle, aktif olarak kullandığınız ya da kullanıma hazır bir Facebook hesabınızın bulunması gerekiyor.
 • İlgili Facebook hesabına, tüm işlemlerde kullanmayı arzu ettiğiniz kredi kartınızı ya da banka hesap bilgilerinizi doğru bir şekilde tanımlamanız önem taşıyor. Tanımlamanın ardından bir sonraki adıma geçebilirsiniz.
 • Kayıt işleminin ardından tanımladığınız hesap artık tüm işlemlerinizde kullanılacak hesap haline geliyor. Yani, tüm para transferleri bu hesap üzerinden gerçekleşiyor. Hesap ve kart bilgilerinizi dilediğiniz zaman ayarlar menüsünden değiştirebilirsiniz.
 • Bunlara ek olarak ayarları her işlem için tekrar yapabilirsiniz. Facebook hesabınızda bulunan ayarlar menüsünden her seferinde yeniden ödeme aracı ekleyebilirsiniz. "Ödeme aracı ekle" butonuna tıklayarak Facebook Pay tarafından onaylanan kredi ve banka kartlarını ödemeleriniz için kullanmak üzere girebilirsiniz.

Facebook Pay Avantajları Nelerdir?

Facebook Pay, kullanıcılara pek çok konuda avantaj sağlıyor. Bu avantajlar sayesinde para transferleri çok daha kolay bir şekilde gerçekleşiyor. Kullanıcılara sunulan bazı avantajlar şöyle sıralanıyor:

 • Facebook Pay sayesinde tüm hesap hareketlerinizi, ödeme araçlarınızı, işlem geçmişinizi ve yaptığınız güncellemeleri tek noktadan kontrol edebilir, değiştirebilir ve yönetebilirsiniz. 
 • Facebook arkadaş listenizde olan kullanıcılara hızlıca para gönderebilir ve Facebook ürün satışı sayfasında güvenli bir şekilde satış yapabilirsiniz.
 • İnternet üzerindeki pek çok online alışveriş sırasında da Facebook Pay kullanmak avantaj sağlıyor. Facebook Pay sayesinde kolaylıkla sinema bileti alabilir ve zamandan tasarruf sağlayabilirsiniz.
 • Facebook Pay sayesinde mesai saatleri kavramına takılmadan 7/24 alım-satım ve para transferi işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. 
 • Bilgisayardan ve mobil uygulama üzerinden her an her yerde işlem yapabilme imkanına sahip olabilirsiniz.
 • Tüm işlemlerinizi hızlı bir şekilde yapmanın yanı sıra, ücretsiz bir şekilde yapabilirsiniz. Böylece pek çok işlem ücretinden muaf olursunuz.
 • Metaversenin hayata girişi ile Meta Pay olarak dönüşen Facebook Pay ile teknolojiyi yakından takip etme olanağı bulabilirsiniz.

Facebook Pay Kullanmanın Koşulları Nelerdir?

Facebook Pay kullanırken de diğer uygulamalarda olduğu gibi bazı koşulları sağlamanız gerekiyor. Örneğin, Facebook Pay'ın kullanılabildiği lokasyonlarda bulunmanız önem taşıyor. Facebook Pay daha fazla kullanıcıya hizmet sunabilmek adına kullanım alanını giderek genişletiyor. Böylece çok daha fazla bireyin yaşamına konfor getirilmesi amaçlanıyor. Bu yöntemi kullanabilmek için 18 yaşını doldurmuş bir birey olmak gerekiyor. Gerekli yaş sınırına ulaşmış ve işlem yapabilme yetisine sahip tüm bireyler bu hizmetten yararlanabiliyor. En önemli koşul ise işlem gerçekleştireceğiniz kişiler ile ilgili oluyor. Facebook Pay ile ödeme yaparken ödeme yapacağınız kişilerin sizin arkadaşınız olması gerekiyor. Diğer bir deyişle, Fb Pay ile ödeme işleminde tüzel kişi ve kurumlara para transferi yapmanız mümkün olmuyor. Belirtilen koşulları sağlamanız halinde bu yeni nesil uygulama metodundan yararlanmanız mümkün hale geliyor. Ayrıca, ödeme işlemlerinizde şifre oluşturmanın yanında yüz tanıma ve parmak izi özelliklerini de aktive ederek işlemlerinize hız kazandırabilirsiniz.