Bist 100
11156,2
0,15%
Bist 100
Dolar/TL
33,0249
-0,1669%
Dolar/TL
Euro/TL
35,9502
-0,5493%
Euro/TL
Euro/Dolar
1,0884
-0,1193%
Euro/Dolar
Altın/Gram
2549,08
-1,99%
Altın/Gram
Piyasaları
İncele
USD/TRY
Döviz Çevirici
TRY
USD
EUR
Hesapla

Iskat (Mirastan çıkarma)

Iskat (Mirastan çıkarma)

Mirastan ıskat nedir? Ekonomi terimleri sözlüğünün bu maddesinde bu konuya bakıyoruz. Peki, ıskat nedir? Hangi durumlarda mirasçılıktan çıkarma mümkün olur? Avukat Bilal Çelik şu bilgileri veriyor: Medeni Kanun madde 510’a göre: Mirasçı miras bırakana veya onun yakınlarına karşı ağır bir suç işlemişse ya da mirasçı, miras bırakana veya miras bırakanın ailesi üyelerine karşı aile hukukundan doğan yükümlülüklerini önemli ölçüde yerine getirmemişse, miras bırakan, mirasçılarını mirastan ıskat edebilir.
  • Mirastan çıkarma Türk Medeni Kanunu madde 510’da yer alan hükümler dışında gerçekleşemeyecektir. Keyfi olarak veya yoruma açık olması halinde çeşitli sorunlar meydana getirilebilecek durumların önüne geçebilmek adına kanun koyucu yalnızca sayılı hallerde mirastan çıkarılabileceğini belirtmiştir.
  • Kanunun belirttiği ağır suçlar kısmının ne olduğunda Yargıtay içtihatları devreye girer. Buna göre ıskat için öldürme, yaralama, dolandırıcılık gibi suçlar bir ıskat sebebi teşkil edebilirler. Tehdit, hakaret, yalan yere tanıklık gibi suçlarda da olayın içeriği incelenerek mirasçılıktan çıkarma sebebi olarak değerlendirilebilir. Suç yalnızca miras bırakanın şahsına değil varlığına veya kanundaki tabiriyle yakınlarına yönelik olması halinde de mirasçılıktan çıkarma işlemi gerçekleşebilir.
  • Eşler arasında da ıskat da mümkündür. Çünkü eşlerin evlilik birliği dolayısıyla her birisine düşen yükümlülükler vardır. Örnek verecek olursak sadakat yükümlülüğüne aykırı hareket mirasçılıktan ıskat sebebi sayılacaktır. Mirastan ıskat için miras bırakanın açık bir irade beyanı gerekir. Vasiye eden kişi, mirasçısını mirastan çıkardığını vasiyetinde açık olarak belirtmelidir. Iskat saklı payın bütününe ilişkin olabileceği gibi, bunun bir kısmı üzerinde de olabilir.
  • Mirastan ıskat tasarrufunda, miras bırakanın ıskat sebebini göstermesi şarttır. Burada somut olaylar bildirilmeli veya hiç olmazsa bunlar açık olarak gösterilmelidir.
  • Miras bırakan tarafından, ıskat edilen kimse, vasiyetçiden önce ölmüş gibi, miras hissesi varsa altsoyuna, yoksa miras bırakanın diğer yasal mirasçılarına geçer.