Bist 100
11089,53
0%
Bist 100
Dolar/TL
32,835
-0,0691%
Dolar/TL
Euro/TL
35,6327
-0,0504%
Euro/TL
Euro/Dolar
1,0852
-0,0175%
Euro/Dolar
Altın/Gram
2549,71
0,19%
Altın/Gram
Piyasaları
İncele
USD/TRY
Döviz Çevirici
TRY
USD
EUR
Hesapla

Kredi Notunu Yükseltmek İçin 10 Yöntem

Kredi Notunu Yükseltmek İçin 10 Yöntem

Kredi Notunu Yükseltmek İçin 10 Yöntem

Bankalar kredi verme konusunda müşterilerin kredi notu üzerinden bir değerlendirme yapıyor. Dolayısıyla kredi çekmek isteyen kişiler kredi notu yükseltme için neler yapılabileceğini merak ediyor. Ödemelerini düzenli olarak yapan müşterilerin kredi notu genel olarak yüksek oluyor. Fakat ödemelerin düzenli yapılmaması, borçların takibe düşmesi ve ödemelerin gecikmesi gibi birçok unsur kredi notunun düşmesine neden olabiliyor. 

Günümüzde yatırım yapmak, ev veya araç sahibi olmak isteyen kişiler birikimleri yoksa krediye başvurmayı tercih ediyor. Dolayısıyla beklenilen kredi notuna sahip olunmadığı takdirde, kredi notunu yükseltmek isteyen müşteriler, hangi yöntemleri denemesi gerektiği ile ilgili bilgi sahibi olmak istemeyebiliyor. 

Kredi Notu Nasıl Yükseltilir?

Banka ödemeleri dikkate alınarak hazırlanan sayısal değerler kredi notu olarak tanımlanır. Bankalar kredi veya kredi kartı talebinde bulunan kişiler için kredi notu üzerinden referans alıyor. Kredi notu nasıl yükselir sorusunun yanıtını arayanlar için önerilen birkaç yöntemle kredi veya kredi kartı başvuruları olumlu sonuçlanabiliyor. Bankalar tarafından güvenilir bir kişi imajı oluşturmanız için uygulamanız gereken kredi puanı yükseltme yöntemleri 10 maddede incelenebiliyor.

Borçlarınızı Düzenli Ödeyin

Kişilerin ödeme alışkanlıkları, bankaların hazırladığı kredi notunda dikkat edilen en önemli unsur. Bugüne kadar almış olduğunuz kredileri ve kredi kartı borçlarını düzenli olarak ödemeniz halinde kredi notunuz yüzde 30 oranında olumlu yönde etkilenebiliyor.

Kredi Kartlarını  İptal Etmeyin

Anlaşmalı olduğunuz bankanın hizmetlerinden memnun olmayabilirsiniz. Bu nedenle birçok müşteri kredi kartını iptal etme talebinde bulunduğu görülüyor. Fakat bu işlem yanlıştır.  Bankanın kredi kartını kullanmak istemeseniz bile kredi kartını iptal etmeyin. Aksi takdirde kredi notunuz düşebiliyor.

Gecikmiş Ödemelerin Takibe Düşmesine İzin Vermeyin

Gecikmiş ödemeler, kredi notunu negatif olarak etkileyen önemli bir faktördür. Dolayısıyla kredi notunuzu yükseltmek istiyorsanız, gecikmiş ödemelerinizin takibe düşmesine izin vermeden bir an önce ödemeniz gerekiyor.

Fazla Kredi Başvurusunda Bulunmayın

Bir bankaya kredi için başvurduğunuzda olumsuz sonuçlanması ihtimaller dahilindedir. Bu tip bir durumla karşılaşan bireyler diğer bankalara kredi başvurusu için müracaat ediyor. Fakat bir bankadan olumsuz bir cevap almanız durumunda diğer bankalardan olumlu bir geri dönüş sağlamanız mümkün olmayabilir. Dolayısıyla kredi başvurusuna yapılan olumsuz geri dönüşler, kredi notunu düşüren önemli bir etken oluyor.

Kredi Kartı Limitini Düşürün

Bankaların kredi notu hesaplama işlemlerinde yüksek limitli kredi kartları, negatif bir unsur. Bankalar için yüksek limitli kredi kartı, sürekli olarak borçlanma riski taşıdığı için yüksek limitli kartların limitlerini düşürerek kredi notunuzu yükseltebiliyor.

Asgari Tutarın Üzerinde Ödeme Yapın

Kredi kartı ödemelerinde asgari meblağın üzerinde ödemeler yapmanız halinde banka borcunuza hassasiyet gösterdiğinizi düşünür. Dolayısıyla düzenli olarak asgari tutarın üzerinde ödeme yapmanız halinde kredi notunuz otomatik olarak yükseltiliyor.

Kredi Kartı Borçlarınızı Geciktirmeyin

Kredi kartı borçlarının geciktirilmesi, bankalar tarafından dikkatle takip edilir. Özellikle düzenli olarak kredi kartı borcunu geç ödeyen kişilerin borcuna sadık olmadığı gibi bir imaj ortaya çıkabiliyor. Dolayısıyla kredi kartı borcunu geç ödeyenlerin kredi notu düşebilir.

Faturaları Mevduat Hesabınızdan Ödeyin

Bankalar mevduat hesaplarındaki hareketliliğe dikkat ediyor. Para giriş çıkışı olan mevduat hesapları, kişilerin kredi notunu etkileyen önemli bir etken oluyor. Bu nedenle su, elektrik ve doğalgaz gibi faturalar için mevduat hesabınıza otomatik ödeme talimatı verebilirsiniz.

Kredi ve Kredili Ürünleri Yoğun Kullanmayın

Kredi ve kredili ürün kullanımı ne kadar yoğunsa, kişinin borçluluk oranı artıyor. Kişinin borçluluk oranı artarsa, kredi notu düşebiliyor. Bu nedenle kredi ve kredili ürün kullanımını azaltabilirsiniz. Ardından kredi notu öğrenme yöntemlerinden birini tercih ederek kredi notunuzu düzenli olarak sorgulayabilirsiniz.

Kredi Notunuzu Düzenli Olarak Takip Edin

Kredi notunu yükseltmek isteyenler, kredi notu sorgulama işlemini düzenli periyotlarla uygulayabiliyor. Böylece uyguladığınız birçok yöntem sonucunda artan kredi notunuzu görerek motive olabilirsiniz.