Bist 100
11089,53
0%
Bist 100
Dolar/TL
32,8661
0,0256%
Dolar/TL
Euro/TL
35,6433
-0,0207%
Euro/TL
Euro/Dolar
1,0845
-0,0843%
Euro/Dolar
Altın/Gram
2552,84
0,32%
Altın/Gram
Piyasaları
İncele
USD/TRY
Döviz Çevirici
TRY
USD
EUR
Hesapla

MERSİS ve MERSİS NO

MERSİS ve MERSİS NO

Ticaretle uğraşanların karşısına çoğunlukla MERSİS kavramı çıkıyor. Peki Mersis no nedir, ne işe yarar? Mersis no sorgulama nasıl yapılır?

MERSİS NEDİR?

MERSİS Merkezi Sicil Kayıt Sistemi iki temel fonksiyonu sağlamak amacıyla tasarlanmış merkezi bir bilgi sistemidir. Bu fonksiyonlardan ilki, şirket ile ticari işletmelerin kayıt, değişiklik ve terkin işlemlerinin elektronik ortamda yürütülmesi ve ticaret sicili kayıtları ile tescil ve ilan edilmesi gereken içeriklerin düzenli olarak depolanarak elektronik ortamda sunulmasıdır. İkinci temel fonksiyonu ise tüm tüzel kişilikler ve diğer ekonomik birimlerin (tacir, serbest meslek erbabı, meslek örgütleri, dernek, vakıf, sendikalar, odalar, birlikler ve bunların üst kuruluşları, kamu kurum ve kuruluşları) tekil numara ile bir sistemde birleştirilerek kamu kurumlarının tüzel kişiliklerle ilgili ihtiyacı olan bilgilerin tek noktadan sağlanmasıdır. 28.07.2006 tarihli Bilgi Toplumu Stratejisi ve Eylem Planında yer alan; Merkezi Tüzel Kişilik Bilgi Sistemi ve Çevrimiçi Şirket İşlemleri Projeleri 08.10.2010 tarihinde birleştirilerek Merkezi Sicil Kayıt Sistemi (MERSİS) adını almıştır. 19.04.2010’da MTK Mersin Ticaret Sicili Müdürlüğü’nde pilot olarak uygulamaya başlanmıştır.

MERSİS NO (MERSİS NUMARASI) NEDİR?

Mersis numarası genellikle ticari bir işlemden veya sorgulamadan sonra telefonlarımıza mesaj şeklinde gelen 16 haneli bir sayı grubudur. Bu sayı grubu şirketin yasal yapısına göre şekillenir. Örneğin; Anonim ortaklık yapısındaki şirketlerde Mersis numarası “0”ile başlar, vergi numarası ile devam eder. Şahsa ait şirketlerde ise işletme sahibinin TC kimlik numarası başlar. Eğer Mersis numarası bu şekilde değilse şirketin kullanmakta olduğu Mersis numarası şirketin geçici Mersis numarası olur ve şirketin Ticaret Sicil Müdürlüğü’ne başvurup Mersis numarasını talep etmesi gerekir.

MERSİS NO NASIL SORGULANIR?

Mersis numarasını öğrenmek için mersis.gumrukticaret.gov.tr veya https://mersis.gtb.gov.tr linkine tıklayarak kayıt olmak gerekir. Ardından 16 haneli kod temin edilebilir. MERSİS NO SORGULAMAK İÇİN TIKLAYINIZ: https://mersis.gtb.gov.tr/