Bist 100
11064,85
0,37%
Bist 100
Dolar/TL
33,0496
0,6603%
Dolar/TL
Euro/TL
36,0447
0,7396%
Euro/TL
Euro/Dolar
1,0908
0,3496%
Euro/Dolar
Altın/Gram
2562,38
0,5%
Altın/Gram
Piyasaları
İncele
USD/TRY
Döviz Çevirici
TRY
USD
EUR
Hesapla

Motorin Nedir, Motorinin Kalitesini Neler Belirler?

Motorin Nedir, Motorinin Kalitesini Neler Belirler?

Dizel motoru yakıtı olan motorin ham petrolün 200-300 derece aralığında damıtılması ile elde ediliyor. Araçların motor yapılarına göre farklı yakıt türleri kullanılıyor. Günümüzde LPG akaryakıt sistemine alternatif olarak mazot yakıt türü bulunuyor. Araçların daha verimli ve uzun ömürlü kullanılması için motorinin tercih edildiği söylenebiliyor. Benzinli araçlar için kullanılan motorinin kalitesini ise birtakım unsurlar belirliyor.

Motorin Nedir?

Mazot olarak da adlandırılan motorinin hidrojen ve karbondan oluşan bir yakıt olduğu söylenebiliyor. Dizel olarak çalışan motorlu araçlarda, aracın çalışmasını sağlayan bir yakıt türü. Kaynama noktası yüksek, buharlaşma durağı ise oldukça düşük olan mazot, petrolden damıtılarak elde ediliyor. Motorinin yalnızca dizel motorlu araçlarda kullanıldığını söylemek doğru olmayabiliyor. Bu yakıt türü aynı zamanda kamyon ve iş makinelerinde de bir yakıt türü olarak kullanılabiliyor. Motorin fiyatları depo, rafineri ve pompa satış satış fiyatına göre belirleniyor. Mazot, ham petrolün 200-300 derece aralığında kaynatılırken alınıyor. Dolayısıyla motorinin ham petrolden elde edilen bir ana ürün olduğu anlaşılabiliyor. Petrolün bulunmasının ardından kullanılan motorinin diğer yakıt türlerine kıyasla daha verimli performans sağladığı ve uygun fiyatlı olduğu söylenebiliyor.

Motorinin Kalitesini Belirleyen Faktörler Nelerdir?

Araç sahipleri aldıkları yakıt türünün kaliteli olmasına dikkat ediyor. Aksi takdirde kalitesi düşük olan yakıtlar, aracın performansını ve aksamlarını olumsuz yönde etkileyebiliyor. Araçların motor aksamlarında oluşan herhangi bir zarar, zaman içinde maddi açıdan büyük kayıplara yol açabiliyor. Dolayısıyla motor aksamında veya akaryakıt tankında herhangi bir problem gözlemlemeniz halinde aracı daha fazla çalıştırmamalı ve hızlı bir şekilde servise haber vermelisiniz. Motorin kalitesi birtakım unsurlara bağlı olarak belirlenir. Motorun kalitesini belirleyen faktörler şöyle sıralanabiliyor;
 

 • Setan Sayısı: Dizel yakıtların kalitesini belirleyen en önemli faktör.
  Optimum olarak bulunan setan sayısı, araçların ekonomik yakıt tüketimini, daha az miktarda kirli gaz salınımı yapmasını ve soğuk ortamda yüksek performansta çalışmasını sağlıyor.
   
 • Kükürt Oranı: Kükürt oranı düşük olan dizel araçlar, çevreye daha az miktarda kirli gaz salınımı gerçekleştiriyor.
   
 • Çinko Oranı: Çinko oranı düşük olan dizel araçlar, motorun korozyona karşı daha dayanıklı olmasını sağlıyor.
   
 • Buharlaşma Seviyesi: Buharlaşma seviyesi optimum olan dizel araçlar, soğuk havalarda otomatik tutuşmayı daha kolay gerçekleştiriyor.
   
 • Soğuğa Dayanıklılık Seviyesi: Soğuğa karşı yüksek dayanıklılığı bulunan dizel araçlar, filtre tıkanıklığı gibi problemleri ortadan kaldırıyor.

Kaliteli Motorin Nasıl Anlaşılır?

Dizel araç kullananlar kaliteli motorin akaryakıt kullanımında belirgin farkları gözlemleyebiliyor. Aracınıza aldığınız yakıtın kaliteli olup olmadığını anlamak için dikkat etmeniz gereken birtakım faktörler mevcut. Aracınızın pürüzsüz gidişinden bile anlayabileceğiniz kaliteli motorinin öne çıkan ayrıcalıkları şu şekilde sıralanabiliyor:
 

 • Aracın benzini uzun süreli kullanılır.
   
 • Benzinin vuruntu kalitesini ifade eden oktan sayısı optimum miktarda olur.
   
 • Aracın deposunda çürüme ve oksitlenme problemi oluşmaz.

Kaliteli Motorin Almak İçin Ne Yapılmalı?

Güncel akaryakıt fiyatlarını takip edebileceğiniz motorin emtia fiyatları üzerinden aracınıza en kaliteli motorini almak için dikkat etmeniz gereken birkaç püf nokta bulunuyor. Aracınıza yakıt ikmali yapacağınız benzin istasyonu, bildiğiniz ve yakıtın kaliteli olduğuna güvendiğiniz bir yer olmalı. Yalnızca düşük fiyatlı olan istasyonları tercih etmek yerine, ileride oluşabilecek daha yüklü maddi kayıpları göze almak yerine güvenilirliğine emin olduğunuz yerden akaryakıt alımı gerçekleştirmelisiniz.

Ucuz Mazot Araca Zarar Verir Mi?

Avrupa Birliği emisyon standartlarına uygun olarak belirlenen motorin euro dizel aracın performansını artıran kaliteli bir akaryakıt türü. Akaryakıt alırken ucuz olmasına dikkat edebilirsiniz. Fakat seçeceğiniz tek unsur mazotun ucuzluğu olmamalı. Ucuz olarak aldığınız motorinin kalitesiz olması durumunda aracın motor aksamında birçok problem meydana gelebiliyor. Aynı zamanda çevreye daha fazla karbon salınımının yanı sıra, kalitesiz ve ucuz mazot kullanımı aracın daha çok ısınmasına ve tutuşmaya bağlı yanmasına neden olabiliyor.