Bist 100
11089,53
0%
Bist 100
Dolar/TL
32,8388
-0,0575%
Dolar/TL
Euro/TL
35,6416
-0,0256%
Euro/TL
Euro/Dolar
1,0853
-0,0106%
Euro/Dolar
Altın/Gram
2551,08
0,25%
Altın/Gram
Piyasaları
İncele
USD/TRY
Döviz Çevirici
TRY
USD
EUR
Hesapla

Virman nedir? Virman nasıl yapılır?

Virman nedir? Virman nasıl yapılır?

Virman nedir? Virman nasıl yapılır? Ekonom Terimleri Sözlüğü'nün bu maddesinde virman kavramına bakıyoruz. (Bu makalenin ardından ONS nedir? başlıklı yazıya da bakabilirsiniz)

VİRMAN NEDİR?


Öncelikle virman nedir? Virman, bir bankanın aynı şubesinde bulunan hesaplarınız arasında yaptığınız para transferi işlemidir. Yani virman; banka hesabında bulunan parayı/mevduatı kişinin kendisine ait başka bir hesaba para aktarmasıdır. Virman için bir kişinin aynı banka şubesindeki hesapları arasında bir işlem söz konusu olmalıdır. Aynı bankada kendisine ait olmayan bir hesaba para aktarma işlemine ‘Havale’ denir. Elektronik Fon Transferi (EFT) işleminde ise farklı bankalarda bulunan hesaplar arasında aktarım yapılması söz konusudur.


TDK'YA GÖRE VİRMAN

Türk Dil Kurumu sözlüğüne göre Fransızca virement kelimesinden gelen Virmanın anlamı para aktarımıdır.


VİRMAN NASIL YAPILIR?

Peki, virman nasıl yapılır? Virman işlemini gerçekleştirebileceğiniz birçok yöntem vardır. Bunlar arasında en hızlısı internet bankacılığıdır. Mobil bankacılık ve ATM’lerim yanı sıra yine bankanın şubesine giderek hangi hesaplar arasında virman yapacaksınız, tutarı ve hesapları belirtmeniz yeterlidir. 

NEDEN VİRMAN HESAP KULLANILIR? 

Virman hesabı, müşterinin banka havalesi ve kartlarla ödeme yapmasına veya ATM'lerden para çekmesine olanak tanır. Bir virman hesabı banka havalesi veya nakit para yatırma yoluyla finanse edilebilir. Ayrıca, transferler ve ödeme tavsiyesi vermenize de olanak tanır.