Bist 100
11139,46
0,05%
Bist 100
Dolar/TL
33,0655
-0,042%
Dolar/TL
Euro/TL
36,0901
-0,3663%
Euro/TL
Euro/Dolar
1,0915
-0,2272%
Euro/Dolar
Altın/Gram
2612,59
-0,09%
Altın/Gram
Piyasaları
İncele
USD/TRY
Döviz Çevirici
TRY
USD
EUR
Hesapla

Wall Street Nedir? Wall Street’te Hangi Borsalar Bulunuyor?

Wall Street Nedir? Wall Street’te Hangi Borsalar Bulunuyor?

Wall Street Nedir?

Adını New York şehrinin bir sokağından alan Wall Street, ABD’nin en büyük finans şirketlerine ev sahipliği yapıyor. 1.Dünya Savaşı’ndan sonra 1800’lü yıllarda New York, finans dünyasının merkezi konumuna geliyor. Böylece finans dünyasına ait tüm büyük şirketler, New York’un bu bölgesinde yer almaya başlıyor. Dolayısıyla günümüzde Wall Street’in NYSE ve AMEX gibi dünyaca ünlü borsaları çağrıştırdığı herkes tarafından biliniyor.

Wall Street’te Hangi Borsalar Bulunuyor?

Wall Street Manhattan güneyinde dünyaca ünlü finans şirketleri ve borsa binaları bulunuyor. New York’un en büyük finans kuruluşlarına ev sahipliği yapan cadde, dünya üzerinde toplam piyasa değeri açısından en büyük iki borsa olan New York ve NASDAQ Inc borsa şirketlerini kendi içinde barındırıyor. New York Wall Street’in ünlü borsa şirketlerinden olan New York borsası, dünyanın en büyük borsalarına ait hisselerine sahip menkul kıymet borsası olarak tanımlanıyor. Kuruluş geçmişi 1792’ye kadar uzanan New York Menkul Kıymetler Borsası, 1929 ve 1987 yıllarında yaşanan krizden etkilenip çöküşe geçiyor. Dünya tarihinde en büyük çöküşü yaşayan borsa, tarihin en şiddetli kayıplarına neden oluyor. Birleşik, ulusal ve sektör endeksi gibi birden çok endeksle işlem gören borsa, 2003 yılında NASDAQ ile iş birliği yapıyor. Aradan iki yıl geçtikten sonra Archipelago Exchange şirketini devralarak borsa piyasasını dijital ortama taşımayı başarıyor. NYSE 2008 yılında Amerikan Borsası (AMEX)’nı devralarak ismini NYSE Amex olarak değiştiriyor.

Wall Street Borsası Kime Ait?

Wall Street şirketleri ile ünlenen bu sokak, zamanında dünyanın en büyük iki ayrı borsa şirketine ev sahipliği yaparken, 2000’li yıllardan itibaren NASDAQ ve NYSE isimli en büyük iki borsayı kendi içerisine alıyor. Manhattan’ın güneyinde yer alan borsaların bulunduğu cadde, günümüzde tek bir borsa olan NYSE Amex ortak binasına ev sahipliği yapıyor. Gordon Macklin gibi ünlü isimlerin yer aldığı NASDAQ ve NYSE kurucularının yer aldığı iki borsanın birleşimi ile NYSE Amex, dünya üzerinde milyonlarca şirket ve yatırımcıya sahip en ünlü borsa şirketi olarak hizmet veriyor.

New York Borsasından Hisse Nasıl Alınıyor?

Türk yatırımcılar yerel yatırım araçları yerine en büyük global yatırım aracı olan New York Borsası’nda işlem yapmak isteyebiliyor. Türkiye’de yaşayan yatırımcılar için New York Borsası’ndan kolay bir şekilde hisse satın alabiliyor. Bunun için öncelikle işlem yapabileceğiniz yabancı yatırım aracı kurumunu seçmeniz gerekiyor. Hisse senedi almak için yatırım aracı kurumu seçtikten sonra hesap açabilir ardından satın almak istediğiniz hisse senedini seçebilirsiniz. Ardından yatırım yapmak istediğiniz tutarı belirleyip yatırabilir, hisse senedi alım işlemini tamamlayabilirsiniz.

ABD borsası, gün içinde belirli saatlerde işlem gerçekleştirilmesine izin veriyor. İşlem gününde ABD saati ile 04.00-09.30 arasında işlem gerçekleştiriliyor. ECN teknolojisi sayesinde Türkiye’de işlem görebilmesi için Türkiye saati ile 11.00-16.30 aralığında faaliyete açılıyor.