Piyasaya yeni çıkan dayanıklı cihazlar - Ekonomist

Piyasaya yeni çıkan dayanıklı cihazlar

Piyasaya yeni çıkan dayanıklı cihazlar

Son dönemde piyasaya sunulan cihazlarda, küçük ebatlı, suya ve toza dayanıklı olmaları öne çıkan özellikler olarak görülüyor. Suya ve toza dayanıklı hoparlör, cebe sığan kamera ve akıllı çocuk saati bunlara birer örnek. Bu hafta yedi cihazı sizin için derledik.

GÖZDE YENİOVA
[email protected]

1- SİNDİRİMİNİZİ AYARLAYAN CİHAZ
Sağlık teknolojileri, giderek çeşitlenen ve çoğu ihtiyaca cevap veren bir alan olmaya başladı. Buna bir örnek de sindirim sisteminizi ayarlayan FoodMarble’ın geliştirdiği cihaz oldu.

Cebinize sığacak büyüklükte bir cihaz olan AIRE ürünü, hangi yiyecekleri sindirip hangilerini sindiremediğinizi takip ediyor. Sensör ve pille çalışan cihaz, nefesinizden bağırsaklarınızdaki fermantasyon seviyesini ölçüyor.

Telefonunuzdaki bluetooth’u kullanarak uygulamaya yönlendiriyor. İlk kişisel sindirim takipçisi olarak sunulan AIRE, sindirim sistemiyle uyumlu olmayan yiyecekler yiyen kişileri uyarıyor ve olası bir sindirim sistemi probleminin önüne geçmeyi amaçlıyor. Cihaz, 180 dolar civarında bir fiyat etiketiyle satışa sunulacak.

2- SUYA VEJOZA DAYANIKLI HOPARLÖR
Sonos, ilk taşınabilir kablosuz hoparlörü Sonos Move’u duyurdu. 10 saate kadar batarya ömrü sunan Move, evdeyken şarj edebilmeyi sağlayan kablosuz şarj istasyonu ile birlikte sunuluyor.

Hareket halinde şarj etmek isterseniz, USB-C girişiyle de Move’u şarj edebilirsiniz.

Boyutu 25 santimetre ve ağırlığı 6,5 kilogram olan Sonos Move, su ve toza dayanıklılık sertifikasına sahip. Böylelikle hoparlörün düşmelere, yağmur ve neme, kum ve toza dayanıklı olduğu ifade ediliyor.

Move, ayrıca sesini ortama göre adapte etmesini sağlayan otomatik TruePlay ayarlı ilk Sonos hoparlör olarak sunuldu. 399 dolar fiyatla piyasaya sürülecek olan Sonos Move, 24 Eylül’den itibaren satılmaya başlayacak.

3- AKILLI ÇOCUK SAATİ
TCL Communication, Movetime MT40 Akıllı Çocuk Saati’ni piyasaya sürdü.

Aileler ve çocuklar Movetime MT40 Akıllı Çocuk Saati’nin sunduğu çift yönlü 4,5G HD ses aramaları, görüntülü konuşma, fotoğraf paylaşma, sesli mesajlaşma ve eğlenceli emojiler gönderme özellikleri sayesinde birbirlerinden haberdar oluyor.

Güvenli bölge ve konum belirleme özellikleri, ailelerin, çocuklarının nerede olduklarını bilmelerini sağlıyor.

TCL 4,5G Movetime MT40 Akıllı Çocuk Saati, çocukların güvende hissetmediği herhangi bir durum için bir SOS tuşu da barındırıyor.

Saatin suya ve toza dayanıklılık özelliği, değiştirilebilir kayışı ve saat yüzüne sahip 1,3 inçlik renkli ekranı bulunuyor. Türkiye’deki satış fiyatı 999 TL

4- 8K TELEVİZYON
Ev eğlence sistemleri trendleri giderek büyümesini sürdürüyor. Buna yeni bir kategori olarak 8K televizyonlar eklendi.

Çinli Hisense, HZ85U9E modeli televizyonunu Çin pazarının ardından Avrupa’ya sunmak için tanıttı. 8K özelliği daha iyi çözünürlük vaat ediyor. İki ayrı seçenekle 75 ile 85 inç genişliğe sahip olan büyük ekranıyla dikkat çeken televizyonda iki ekran bulunuyor. İlki görüntünün oynatıldığı yer ve 8K süper çözünürlük özelliği var.

İkinci ekran ise yardımcı ekran olarak altta interaktif fonksiyonlar için tasarlanmış durumda. Sesle kontrol sağlanan bu ekranda, gerçek zamanlı film detayları gibi bilgiler de bulunuyor.

Bu yardımcı ekran, aynı zamanda diğer ev sistemlerini de kontrol etme özelliğine sahip. Televizyonun ayrıca 4.2.2 çift kanallı hoparlör sistemi mevcut. Fiyatı ise henüz belli değil.

5- EN KÜÇÜK KAMERA
Tüm cihazlar küçülüp cebe sığmaya başlayınca kameralar da bunu takip ediyor. Yanınızda taşıyabileceğiniz kameralara bir örnek de Insta360 şirketinden geldi.

Ama bu kamera oldukça küçük! Insta360 Go, dünyanın en küçük stabilize kamerası olarak tanıtıldı. Sadece 49 mm uzunluğunda ve 18 gram ağırlığında olan bu küçük kamerayı aparatı sayesinde kıyafetlerinizin üstüne ya da kafa bandına yerleştirip yola çıkabilirsiniz.

Insta360 Go, kısa videolar çekebiliyor. Insta360, tescilli FlowState elektronik dengelemesini kullanarak görüntülerin pürüzsüz olmasını da sağladığı iddiasında.

Hyperlapse, timelapse ve slow-motion modlarının yanı sıra Barrel Roll döndürme ve yapay zeka destekli video düzenleme gibi özellikleri de destekliyor. Fiyatı ise 200 dolar.

6- EL TANIYAN TELEFON
BLG, G akıllı telefon serisine LG G8sThinQ modelini ekledi.

G8 modeli, ilk kez piyasaya sürülen ‘Z Kamera’ özelliğine sahip. Z Kamera, kullanıcılara uygun ve güvenli bir biyometrik tanıma seçeneği sunmak için uçuş zamanı sensör teknolojisini kullanıyor.

Telefonun el tanıma özelliğinde ise Z Kamera’nın kızıl ötesi ışıkla tarama fonksiyonundan faydalanılarak her kullanıcının birbirinden farklı olan damar dolaşım sistemi taranıyor.

Böylelikle, kullanıcıların karanlıkta bile telefon kilitlerini sadece bir dokunuşla açmaları sağlanıyor.

Aynı teknoloji, Z Kamera’nın yüz hatlarını ve özelliklerini doğru bir şekilde belirlemek için kızılötesi ışık ve 3B nokta bulutları kullanmasıyla da ortaya çıkıyor.

Bu şekilde yüz tanıma sistemini devreye sokabiliyor. Z Kamera’yı kullanan üçüncü bir özellik de kullanıcıların ekrana dokunmadan çeşitli eylemler gerçekleştirmelerini sağlayan dokunmatik bir komut ara yüzü olan Air Motion.

7- KENDİNİ TEMİZLEYEN ROBOT
Robot süpürge şirketi iRobot, yeni ürünü Roomba i7+’ı piyasaya sürdü. Bu modelin farklı olarak kendi toz haznesini kendisi temizleme özelliği bulunuyor.

Hem şarj ünitesi hem de temizleme haznesi olarak kullanılan otomatik kir boşaltma sistemi Clean Base ile evi temizledikten sonra toz haznesini de otomatik olarak kendisi boşaltıyor.

Roomba i7+’ın tek kullanımlık toz torbası, 30 toz haznesi kadar kiri tutabildiği için bir ay boyunca evler kimsenin yardımı olmadan otomatik olarak temizleniyor.

Ayrıca akıllı haritalama özelliği ile oda seçimi yaparak temizleme olanağı veriyor. Bu ürün Türkiye’de 8 bin 999 TL’lik başlangıç fiyatıyla piyasaya sunuldu.İlgili Haberler
0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış

İlk yorumu yazmak ister misiniz?

Yorum yap