Yazılım sektörüne yeni rota çiziliyor

Yazılım sektörüne yeni rota çiziliyor

34Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, yazılım sektörünün gelişmesi için, Türkiye Yazılım Sanayicileri Derneği (YASAD) ile birlikte Türkiye yazılım strateji belgesini hazırladı. Bu çalışma yeni yılın ilk aylarında açıklanarak devreye girecek.

GÖZDE YENİOVA
gyeniova@ekonomist.com.tr

İhracat, nitelikli eleman, eğitim ve AR-GE, yazılım sektörünün büyümesi için çalışmaların yapılacağı başlıca alanlar olarak sıralanıyor. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Türkiye Yazılım Sanayicileri Derneği (YASAD) ile birlikte Türkiye’nin yazılım strateji belgesini hazırlıyor.

Geçen yıl oluşturulan çalışma grubu çerçevesinde yapılan çalıştay sonrasında gerçekleşen toplantılarla kararlaştıran yol haritası, önümüzdeki aylarda bakanlık tarafından açıklanacak. Böylece yeni yılın ilk aylarında sektör atılımı gerçekleştirilmiş olacak.

YASAD Başkanı Doğan Ufuk Güneş, yapılan çalışmalar sonucunda yazılım sektörünü büyütmek için gerekli tüm konuların ele alındığını, başlıklar halinde var olan sorunlara çözüm bulunması için öneriler getirildiğini söylüyor.

İhracat, nitelikli eleman, eğitim ve AR-GE, yazılım sektörünün büyümesi için çalışmaların yapılacağı başlıca alanlar olarak sıralanıyor. Bu konularda yapılacak çözüm önerileri bir takvime bağlanarak, hangi zamanda, ne konuda adım atılacağına yönelik program da hazırlandı.

İHRACAT ATILIMI YAPILACAK
Buna göre ilk olarak ihracatın artırılması planlanıyor. Türkiye’de yazılım sektörünün 2011 yılında 250 milyon dolar olan ihracatı, bu yıl 690 milyon dolara ulaştı. Turquality kapsamında hizmet sektöründe yazılım yer alıyor. Ancak yurtdışı ofis açma ve mağazalaşma konusunda destek yeterli değil.

Bu konuda desteklerin artırılması, ihracat için atılması gereken adımlar arasında ilk sıralarda yer alıyor. Bunun yanı sıra yurtdışı fuarlara katılım ve tanıtım da yazılım destekleri kapsamına alınması istenen desteklerden biri.~
Yurtdışındaki ofislerde çalışan elemanların teşvik kapsamına alınması bir diğer öneri. İhracatta hangi kurumların hangi pazarlarda yer alabileceği konusunda da çalışmalar yapılacak.

KODLAMA ZORUNLU
Bir diğer sorun ise nitelikli eleman bulunmasında yaşanan zorluk. Yazılım sektöründe nitelikli eleman ihtiyacını gidermek için de çalışmalar yapılacak. Eğitim konusunda ilkokul düzeyine kadar kodlama dersinin zorunlu
hale getirilmesi konusunda da çalışmalar bulunuyor.

Bir diğer konu ise ‘Yerinde ARGE’. AR-GE yapan şirketlerin de avantajlardan yararlanması için çalışan sayısının beşe indirilmesi isteniyor. Öte yandan kamuda yerli yazılım kullanım oranının artırılması yönünde de gerekli çalışmalar yapılacak.

“4,5G ÇOK BÜYÜK FIRSAT YARATACAK”
Doğan Ufuk Güneş YASAD Başkanı
“Yazılım sektöründe özellikle 4,5G’nin çok büyük fırsat yaratacağını düşünüyoruz. 6,8 milyar dolar olan sektör hacminin üç kat büyümesini bekliyoruz. Mevcut şirketler büyürken yeni girişimler de ekosisteme girecek. Operatörler de kendi alanlarında var ettikleri ekosistemi büyütecek.

4,5G teknolojisinde şirketlerin yerli ürün kullanılması yönünde zaten zorunluluk var. YASAD olarak Ulaştırma Bakanlığı ve BTK ile birlikte özellikle yerli yazılım kullanımının artması konusunda çalışma yapıyoruz. “İlgili Haberler
0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış

İlk yorumu yazmak ister misiniz?

Yorum yap