Kaz Dağları Türkiye’nin termal bölgesi oluyor

Kaz Dağları Türkiye’nin termal bölgesi oluyor

HEDEF 3 MİLYAR DOLAR
Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkanı Osman Ayık, konaklama süresi 21 gün ve üzeri olan termal turistlerin sayısının artırılmasının Türkiye ekonomisine ciddi bir döviz girişi sağlayacağına işaret ediyor. Ayık, “Türkiye’deki kür merkezlerinin kalitesi arttırılmalı.

Avrupa standartlarında yeni merkezler oluşturulmalı. Yerli ve yabancı turistler için Avrupa’da olduğu gibi doktor reçetesi ile harcaması devlet tarafından karşılanan bir sisteme dönülmeli. Böylece bu tür merkezler ekonomiye daha iyi kazandırılmış olacaktır” diyor.

Türkiye’de 1 milyar dolarlık termal turizm pazarı olduğuna dikkat çekilirken, Sağlık Bakanlığı’nın bu rakamı birkaç yıl içinde 3 milyar dolara çıkarmaya yönelik çalışmaları bulunuyor. Türkiye’de her yıl yaklaşık 10 milyon yerli turistin kaplıcaları kullandığını belirten Türkiye Kaplıca Talasso ve Kür Merkezleri Derneği (TÜRKAP) Başkanı Prof.

Dr. Zeki Karagülle, sektörün en büyük sorununun yabancı turist çekme ve kalifiye eleman bulma sorunu olduğunu vurguluyor. Karagülle, Türkiye’nin termal turizmde iyi tesis yapmanın yanı sıra iyi pazarlamaya da ihtiyaç duyduğunu söylüyor.

Türkiye’ye termal tedavi için gelen yabancı turist sayısının 600 binlere ulaşması planlanırken bunun için nitelikli yatağa ihtiyaç duyuluyor. Mütekabiliyet Yasası’yla Ortadoğu ve Körfez bölgesinden gelen turistlerin sayısının artması, yaşlanan Avrupa’nın yarattığı potansiyel bu alana ilgiyi artırdı.

KÜR MERKEZİ KURDU
Radyoaktif özellikleri ile tanınan Güre kaplıcasının şifalı suyu 64 derece. Antik çağdan beri kullanılan ve yöredeki Astyra kentine ait sıcak su kaynağı olan kaplıcada Belçikalı ve Türk uzmanların yaptığı analizlere göre potasyum, sodyum, kalsiyum, magnezyum, demir, alüminyum bulunuyor.

Ankara merkezli Gönka Klima’nın sahibi Salih Kadayıfçıoğlu, bölgedeki Altınoluk Köyü’nde dünya standartlarında 43 odalı 120 yatak kapasiteli Rezone Health&Oxygen Hotel’i açarak bölgenin ilk kür merkezini de kurdu. Kaz Dağları ile annesine konulan kanser teşhisi sonucunda sağlıklı, doğal ve temiz bir ortam arayışıyla tanıştıklarını belirten Kadayıfçıoğlu, “Bu arayışta yüksek standartta konaklayacak bir tesis bulamadık.

Annemin doktorlar tarafından öngörülen üç aylık yaşam süreci tavsiyeler üzerine gittiğimiz Kaz Dağları’ndaki temiz ve doğal ortamda dokuz aya çıktı. Annemin anısına bu tesisi kurma kararı aldım” diyor.

YATIRIM AVINA ÇIKTILAR
Güre bölgesinin ilk yabancı turizm markası Ramada oldu. Hilton otellerinin de bölgede yatırım yapacağına dair bilgiler geliyor. Kuzey Ege’nin turizmini geliştirmek üzere geçtiğimiz yıl ağustos ayında Bergama, Edremit, Ayvalık, Burhaniye, Dikili, Foça ve Kınık’ın kaymakamları, belediye başkanları ve ticaret odası başkanları ortak çalışma başlattı.

Termal kaynakları ile öne çıkan bölgenin yeni yatırımlar almaya devam ettiğine işaret eden Edremit Belediye Başkanı Kamil Saka, termal turizmi geliştirmek için bölgedeki diğer beldelerle birlikte çalışmalar yaptıklarını, bu çerçevede fuarlara katılarak bölgeyi ve termal turizmi tanıttıklarını söylüyor.

Bölgeyi öne çıkaran 3 neden
1- Kaplıcalarının suyunun, romatizmal hastalıklar, kireçlenmeler, sedef, kadın hastalıkları, kronik iltihabi sendromlar, üst solunum yolları hastalıkları, astım, guatr, cilt hastalıkları, böbrek taşı ve kumları ve karaciğer rahatsızlıklarına olumlu etki yapması.
2- Kaz Dağları’nın astım, bronşit gibi hastalıkları iyileştirici temiz havası.
3- Deniz turizmi, kültür turizmi ve kaplıca turizmi gibi birçok çeşidi bir arada sunup yılın 12 ayı turizm yapmaya olanak sağlaması.

Sayfa: 1 2İlgili Haberler
0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış

İlk yorumu yazmak ister misiniz?

Yorum yap