Bist 100
11156,2
0,15%
Bist 100
Dolar/TL
33,0249
-0,1669%
Dolar/TL
Euro/TL
35,9502
-0,5493%
Euro/TL
Euro/Dolar
1,0884
-0,1193%
Euro/Dolar
Altın/Gram
2549,08
-1,99%
Altın/Gram
Piyasaları
İncele
USD/TRY
Döviz Çevirici
TRY
USD
EUR
Hesapla

Borsada devre kesmek ne demek?

Ekonomi Terimleri Sözlüğü'nün bu maddesinde 'borsada devre kesmek' kavramına bakıyoruz.

Özellikle Borsa yatırımına yeni başlayan yatırımcıların anlamını merak ettiği terimler arasında 'borsada devre kesmek' de var... Peki, borsada devre kesmek ne demek? Ahlatcı Yatırım Araştırma Uzmanı Tuğba Ekin borsada ky kavramı için şu yorumları yapıyor:

  • Borsada devre kesmek borsada alım-satımı geçici olarak durdurmaktır. Devre kesicilerin amacı panikle yapılan işlemleri durdurmak içindir. Hisse senedi (pay) bazında olabilir. Hisse de işlemlerin geçici durdurulma ve emir toplama süreleri işlem gördüğü Pazar bazında değişkenlik gösterir. Devre Kesici Tetikleme Oranı’na gelen hisse senedi, işlem gördüğü Pazar bazında belirli bir süre emir toplama ve ardından da 2 dakika eşleştirme olduktan sonra yeni fiyattan aktif işleme başlar. Halihazırda pay bazında uygulanmakta olan devre kesici sistemine ilave olarak Endekse Bağlı Devre Kesici Sistemi’de (EBDKS) uygulanabilir. 
  • Borsa İstanbul’daki en büyük 100 şirketin yer aldığı BIST100 endeksinin, gün içerisinde önceki günün kapanışına göre ilk eşik olarak %5 veya daha fazla düşmesinde ve ikinci eşik olarak %7 veya daha fazla düşmesi halinde EBDKS devreye girer. 
  • Pay Piyasası, Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasasındaki (VİOP) paya ve pay endekslerine dayalı sözleşmeler ile Borçlanma Araçları Piyasası Pay Repo Pazarı’nda işlemler geçici olarak durdurulur. Belirlenen eşiklerin (%5 ve %7) gün içinde tekrar aşılması halinde devre kesici aynı aşama için ikinci kez çalışmaz. 

Yazan: Tuğba Ekin

BU İÇERİKLER DE İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR