Bist 100
11139,46
0,05%
Bist 100
Dolar/TL
33,0738
-0,017%
Dolar/TL
Euro/TL
36,0843
-0,3823%
Euro/TL
Euro/Dolar
1,091
-0,2715%
Euro/Dolar
Altın/Gram
2611,1
-0,15%
Altın/Gram
Piyasaları
İncele
USD/TRY
Döviz Çevirici
TRY
USD
EUR
Hesapla

Brent Petrol Nedir? Ne Anlama Geliyor?

Brent Petrol Nedir? Ne Anlama Geliyor?

Brent petrol Kuzey Denizi'nden tedarik edilirken, Batı'ya akan Avrupa, Afrika ve Orta Doğu'dan gelen petrol üretimi bu petrole göre fiyatlanma eğilimindedir. Fiyatı emtia fiyatları için ölçüt olarak kullanılan bir ham petrol karışımıdır. Ekonomi Terimleri Sözlüğü'nün bu maddesinde Brent Petrol nedir? Ne anlama geliyor? sorularının yanıtlarına bakıyoruz.

PETROL NEDİR?

Petrol kelimesi Latince petro (taş) ve oleum (yağ) kelimelerinden oluşan taşyağı anlamına gelmektedir. Petrol, organik maddelerin bozunup, basınç ve ısıya maruz kalmasıyla oluşur. Bünyesinde karbon, hidrojen az miktarda nitrojen, oksijen ve kükürt bulunur.

HAM PETROL NE DEMEK?

Peki, ham petrol nedir? Rafine edilmemiş sıvı haldeki petrole ham petrol, yarı katı ve katı halde bulunan, ağır hidrokarbon ve katrandan oluşan petrole ise asfalt, zift, katran ve benzeri isimler verilir. Ham petrol, hidrokarbon birikintileri ve diğer organik maddelerden doğal olarak oluşur. Bir tür fosil yakıt olan ham petrol, benzin, dizel ve diğer çeşitli petrokimya türleri dahil olmak üzere kullanılabilir ürünler üretmek için rafine edilir. Yenilenemez bir kaynaktır, yani doğal olarak tükettiğimiz oranda değiştirilemez ve bu nedenle sınırlı bir kaynaktır. Ham petrol çıkarıldıktan sonra rafine edilir ve tüketicilere satılmak üzere benzin, gazyağı ve asfalt gibi çeşitli biçimlerde işlenir. Kömür gibi fosil yakıtlar yüzyıllardır hasat edilmesine rağmen, ham petrol ilk olarak Sanayi Devrimi sırasında keşfedildi ve endüstriyel kullanımları 19. yüzyılda geliştirildi. 

PETROL YATIRIMI NASIL YAPILIYOR?

Dünyada yatırımcılar iki tür petrol sözleşmesi satın alabilirler: Vadeli işlem sözleşmeleri ve spot sözleşmeler. Bireysel yatırımcı için petrol, spekülatif bir varlık, bir portföy çeşitlendiricisi veya ilgili pozisyonlara karşı bir korunma anlamlarına geliyor. Spot sözleşmenin fiyatı, petrolün mevcut piyasa fiyatını yansıtırken, vadeli işlem fiyatı, alıcıların gelecekte belirli bir teslim tarihinde petrol için ödemeye hazır oldukları fiyatı yansıtır. Vadeli işlem fiyatı, o tarih geldiğinde petrolün mevcut piyasada o fiyata gerçekten ulaşacağının garantisi değildir. Bu, sözleşmenin yapıldığı tarihte petrol alıcılarının beklediği fiyattır. O tarihteki petrolün gerçek fiyatı birçok faktöre bağlıdır. 

BRENT PETROL NEDİR?

Peki, brent petrol nedir? Dünya piyasasına yön veren Brent Petrol, Londra Brent veya Brent Blend olarak da bilinir. Brent Petrol Kuzey Denizi'ndeki petrol sahalarından elde edilen nispeten hafif bir ham petrole verilen isimdir. Kuzey Denizi'nden gelen ve hafif, tatlı bir ham petrol olarak kabul edilen Brent petrol uluslararası ticareti yapılan ham petrolün ciddi bir bölümünü oluşturduğundan fiyatlandırmada referans noktası olmak mantıklı bir seçimdir. (Brent, aynı zamanda, Kuzey Denizi'nde, 1971'de keşfedilen ve 1976'da üretime başlayan, İskoçya kıyılarında bulunan bir petrol sahasının adıdır. Brent, Broom, Rannoch, Etive, Ness ve Tarbert -beş jeolojik oluşumun- kısaltmasıdır.) Brent petrol Birleşik Krallık ve Norveç arasındaki Kuzey Denizi'ndeki petrol sahalarından çıkarılan ham petrolün bir karışımıdır. Bu bir endüstri standardıdır çünkü "hafif", yani aşırı yoğun değil ve "tatlı", yani kükürt içeriği düşük demektir. West Texas Intermediate (WTI) ham petrolü ile birlikte ham petrolün fiyatlandırılması için bir kriter olarak kullanılır. 

Kuzey Denizi Bölgesi Ham Petrol Tarihi

Kuzey Denizi yatağı Birleşik Krallık, Norveç, Hollanda, Almanya, Fransa, Danimarka ve Belçika ile sınırlanmıştır. Aktif petrol sahaları Brent, Forties, Oseberg, Ekofisk ve Ninian sistemlerini içerir. Bölgede 1859'da petrol keşfedildi, ancak alanların ticari olarak araştırılması 1966'ları buldu. Brent Ham Petrol ile WTI Ham Petrol arasındaki temel fark nedir? Brent Petrol ve WTI ham petrolün en büyük iki ticari sınıflandırmasıdır. Bu tür daha birçok petrol sınıflandırması olsa da, Brent ve WTI küresel ölçütlerdir. Brent, İngiltere ve Norveç'e bitişik Kuzey Denizi'nden çıkarılan petrol iken, WTI Ham petrolü ABD'de çıkarılıyor. ABD petrolü ağırlıklı olarak Teksas, Kuzey Dakota ve New Mexico'da yoğunlaşmıştır. ABD, kriter olarak West Texas Intermediate (WTI) kullanıyor.

Hafif ham petrolün ağır ham petrolden farkı nedir?

Ham petrolün hafif veya ağır olarak sınıflandırılması, petrolün yoğunluğuna dayanmaktadır. Standart, Amerikan Petrol Enstitüsü tarafından şart koşulan API yerçekimidir. API gravitesi 10-70 arasında değişir ve daha yüksek API gravitesi daha hafif ham petrol anlamına gelir. Hafif ham petrolün yoğunluğu düşüktür ve suda yüzer, ağır ham petrolün yoğunluğu daha yüksektir ve suda batar. WTI ham petrolü, daha ağır olan Brent Ham petrolüne kıyasla nispeten daha hafif olarak kabul edilir. Tipik olarak, hafif ham petrol benzin için uygundur, ağır ham petrol ise dizel için uygundur.

Petrolde tatlı ve ekşi arasındaki fark nedir?

Ham petrolün bir başka popüler sınıflandırması, tatlı ve ekşi ham halidir. Bu, kükürt içeriğine dayanmaktadır. Düşük kükürt içeriğine sahip yağ daha tatlı olarak kabul edilirken, daha yüksek kükürt içeriğine sahip yağ ekşi olarak kabul edilir.

Brent neden WTI Ham petrolden daha popüler?

Ticaretin %60'ının Brent'te yoğunlaşmasının nedeni, tüm Brent petrol çıkarma kulelerinin denizde bulunması nedeniyle Brent'in fiyatlandırılmasının daha verimli olması ve dolayısıyla deniz yoluyla nakliyenin daha kolay ve ekonomik hale gelmesidir.