Bist 100
10991,57
-0,88%
Bist 100
Dolar/TL
32,8081
-0,151%
Dolar/TL
Euro/TL
35,5996
-0,1434%
Euro/TL
Euro/Dolar
1,0839
-0,1373%
Euro/Dolar
Altın/Gram
2530,05
-0,58%
Altın/Gram
Piyasaları
İncele
USD/TRY
Döviz Çevirici
TRY
USD
EUR
Hesapla

Joe Biden

Joe Biden

ABD'de 3 Kasım'da yapılan 59. başkanlık seçimlerini, mevcut Cumhuriyetçi Başkan Donald Trump'ı geride bırakan Demokrat Joe Biden kazandı. 2020 ABD başkanlık seçimlerinde Demokratların adayı olarak mevcut başkan ve Cumhuriyetçilerin adayı Donald Trump’ın rakibi olan Joe Biden henüz tüm oylar sayılmadan bile ABD tarihinde en fazla oy alan başkan adayı oldu. Biden uzun süren seçim sürecinde bugün (7 Ekim) 270 delege barajını aştı ve ABD'nin 46. seçilmiş başkanı olmaya hazırlanıyor. Peki Joe Biden kimdir? Kaç yaşında? Kariyerinde neler yaptı? Mesleği nedir? Daha önce Birleşik Devletleri Başkan Yardımcısı olarak görev da alan Biden'ın, yaşı, mesleği, eşi, çocukları, şimdiden arama motorunda çok merak edilenler arasında... İşte Biden hakkında bilinenler: [caption id="attachment_108913" align="alignnone" width="864"] İlk eşi Neilla Hunter 1972 yılında vefat eden Biden, 1977 yılında Jill Jacobs ile evlendi. Beau adlı oğlu beyin kanserinden 2015 yılında vefat eden Biden'ın 3 çocuğu bulunuyor.[/caption]

JOE BIDEN KİMDİR?

Seçimde ilklere imza atan 78 yaşındaki Joe Biden, kazanırsa Amerika tarihinin en yaşlı Başkanı olacak. Böylece 74 yaşındaki Donald Trump'ın rekorunu kıracak. Beyaz Saray'da son Demokrat başkan Barack Obama olmuştu. Peki, Joe Biden kimdir? Eski ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden’ın tam ismi Joseph Robinette Biden Jr.’dır. Joe Biden, 20 Kasım 1942'de Pensilvanya eyaletinin Scranton kentinde İrlanda kökenli Katolik bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi. 1953 yılında ailesiyle beraber Delaware eyaletinin Claymont kentine taşındı. Biden’ın ilk evliliğinden 3 çocuğu var. İlk eşini ve bir çocuğunu yaşanan bir kazada kaybetti. Aynı evliliğinden olan bir oğlunu da beyin kanseri sebebiyle 2015 yılında kaybetti. Bu nedenle de sağlık politikalarına her zaman çok önem verdiği yorumları yapıldı. İkinci bir evlilik yapan Joe Biden’ın bu evlilikten de bir çocuğu oldu. Joe Biden’ın eğitim hayatı ise dolu dolu. Delaware Üniversitesi Siyaset Bilimi bölümünden 1965'te mezun oldu, ardından Syracuse Üniversitesi Hukuk fakültesini 1969'da bitirdi ve Wilmington'da avukatlık yaptı. https://twitter.com/KamalaHarris/status/1325126733482385409?s=20

Joe Biden’ın Kariyeri (Asıl Mesleği, Siyasete Girişi ve Barack Obama ile Bağlantısı)

Joe Biden, henüz 31 yaşındayken ABD Senatosu'na seçildi, 1973 yılından 2009 yılına kadar Delaware Senatörü olarak görevini sürdürdü. Seçildiğinde ABD tarihinin en genç senatörlerinden biriydi.2009 yılının ocak ayında başkan yardımcısı olarak yemin edene kadar bu görevini sürdüren Biden, aralıksız olarak 37 yıl boyunca Delaware eyaletinin senatörlüğünü yaptı. Ayrıca bir dönem Senato Dış İlişkiler Komitesi üyeliği ve başkanlığı görevlerini de yürüttü. Joe Biden, aslında ilk defa ABD Başkanı olmak için mücadele etmiyor. Daha önce de 2008 yılında Demokratik Parti ile başkanlığa adaylığını koymuştu, ön seçimlerde başarısızlık yaşanınca adaylıktan çekildi. 2008 yılında Barack Obama tarafından ABD Başkan Yardımcılığına aday gösterildi ve Demokrat Parti seçimi kazanıp Barack Obama ABD Başkanı olduktan sonra, Joe Biden da ABD Başkan Yardımcılığı görevine başladı. ABD Başkan Yardımcılığı görevini 2017 yılına kadar sürdürdü. 25 Nisan 2019’da ABD Başkanlığı için aday oldu ve 2020 ABD Başkanlık seçimlerinde yarışmaya başladı. Joe Biden, ABD Başkan Yardımcılığı için Kamala Harris’i seçti. Kamala Harris ise ilk kadın başkan yardımcısı unvanına sahip oldu.

Joe Biden’ın Politik Görüşü ve Desteklediği Politikalar

Joe Biden, 2003 Irak Savaşı’nı desteklemesi ile tanınıyor. Sonrasında bu adımda hatalı olduğunu belirtmiş ve tavrını değiştirmişti. Joe Biden, eğitimli ve liberal kesimi hedefliyor. Kilise ve kamu hayatının ayrı olmasını destekliyor. Eşcinsel evliliklerin serbestliğini savunuyor, kürtaj politikasında da seçimin kadınlarda olması gerektiğini belirtiyor. Çevre konusunda aktif projeler yürütüyor ve özellikle gaz salınımının kontrol altına alınmasıyla ilgili küresel çapta çalışmalar gerçekleştiriyor. ABD’de ücretsiz sağlık politikasını destekliyor. Kendisi de daha sonradan Covid-19'a yakalanan ABD Başkanı Donald Trump, koronavirüsü hafife alan söylemleri ile dikkat çekerken, Biden koronavirüs konusuna seçim propagandasında özellikle eğilmişti. Biden korona testinin ve tedavisinin bedava olmasını önermişti.

2015 YILINDA OĞLUNU KAYBETTİ

2015 yılında oğlunu beyin tümöründen yitiren Biden, sağlık reformlarına çok önem veriyor. Biden'ın sağlıkla ilgili sloganı ise: "Herkes için sağlık hizmeti". Yaklaşık 50 yıldır politika yaptığı için deneyimiyle dikkat çeken 78 yaşındaki Joe Biden'ın, Obama'nın içte ve dışta takip ettiği politikalarını devam ettirmesi bekleniyor.

BIDEN EN FAZLA OY ALAN BAŞKAN ADAYI OLARAK TARİHE GEÇTİ

Oy sayımı devam ederken Demokrat aday Joe Biden 74.8 milyonu geçen oyla Amerikan tarihinin en fazla oy alan başkan adayı oldu ve eski başkan Barack Obama’nın rekorunu geliştirdi. Obama, 2008 seçimlerinde aldığı 69,4 milyon oyla rekor kırmıştı. Obama’nın rekorunu geçen Donald Trump ise 70.6 milyon oyu aştı.

BIDEN İLKLERE İMZA ATTI

Biden'ın zaferi ülkedeki seçim tarihi açısından birçok ilki de beraberinde getirdi.
  • Şu anda 77 yaşında olan ve 20 Kasım'da 78 yaşına girecek olan Biden, ABD tarihinde seçilen en yaşlı başkan oldu.
  • Ülke tarihindeki en yüksek katılımla gerçekleştirilen seçimlerde Biden, 74,5 milyonu aşkın oy alarak ülke tarihinde en yüksek oyu alarak başkan seçilen kişi oldu.
  • Biden ayrıca yaklaşık 30 yıl aranın ardından görevdeki bir başkana ilk döneminde seçimi kaybettiren ilk kişi oldu.
  • Öte yandan, Biden, John F. Kennedy'nin ardından ABD'nin ikinci Katolik başkanı olacak.
  • Biden sonuçların resmileşmesi durumunda 20 Ocak 2021 günü 78 yaşında görevine başlayacak.

JOE BIDEN NASIL BAŞKAN OLDU?

  • ABD başkan adaylığını 25 Nisan 2019 tarihinde yayımladığı 3,5 dakikalık video ile duyuran Biden, burada Trump'ın ülkeyi kutuplaştırdığını vurgulayarak, kendisinin halkı birleştireceğini belirtti.
  • Ön seçim sürecinde diğer Demokrat başkan aday adayları ile hararetli tartışmalara imza atan Biden, 5 Şubat 2020 günü Iowa'da Demokrat aday adayları arasında yapılan ilk ön seçimi 4. sırada, 11 Şubat'ta New Hampshire'da yapılan ikinci ön seçimi ise 5. sırada bitirdi.
  • Ay sonunda Güney Carolina'da yapılan ön seçimde ivme yakalayan Biden, Demokrat rakipleri Pete Buttigieg, Amy Klobuchar ve Elizabeth Warren'ın yarıştan çekilmesiyle büyük avantaj yakaladı.
  • 3 Mart'taki Süper salı olarak nitelendirilen ve 14 eyalette yapılan ön seçimlerin 9'unu kazanan Biden, 8 Nisan 2020'de Bernie Sanders'ın da yarıştan çekilmesiyle partisinin tek başkan adayı olarak kaldı.