Bist 100
11089,53
0%
Bist 100
Dolar/TL
32,8706
0,0391%
Dolar/TL
Euro/TL
35,6502
-0,0015%
Euro/TL
Euro/Dolar
1,0845
-0,0802%
Euro/Dolar
Altın/Gram
2553,75
0,35%
Altın/Gram
Piyasaları
İncele
USD/TRY
Döviz Çevirici
TRY
USD
EUR
Hesapla

Vadesiz hesap nedir? Vadesiz mevduat hesabı nasıl açılır?

Vadesiz hesap nedir? Vadesiz mevduat hesabı nasıl açılır?

Günümüz bankacılığında pek çok kullanıcı hem vadesiz hem vadeli hesaplar açmaktadır. Ekonomi Terimleri Sözlüğü'nün bu maddesinde 'vadesiz hesap' terimine bakıyoruz. Vadesiz hesap nedir? Vadesiz mevduat hesabı nasıl açılır? sorularının yanıtlarını veriyoruz. İşte vadesiz hesap hakkında merak edilenler. 

VADESİZ HESAP NEDİR?

Öncelikle vadesiz hesap nedir? Vadesiz Mevduat Hesabı, kişilerin birikimlerini istediği zaman kullanabileceği ve bankacılık işlemlerini kolayca gerçekleştirebileceği hesap türüdür. Anında nakit paraya dönüştürülebilir. Önemli bir amacı hesabın nakit para kullanmadan ödeme işlemlerini gerçekleştirmesidir. Vadesiz hesaba dilediğiniz zaman ve dilediğiniz kadar para yatırılabilir, para ekleyebilir veya çekebilirsiniz. Vadesiz hesapta tutulan paraların cepteki paradan pek bir farkı yoktur ve hesap bakiyesi sıfıra düştüğünde hesap kapanmaz. Vadesiz hesapta, bağlantılı olunan bankaya yatırılan paradan herhangi bir faiz talep edilemez.

VADESİZ HESAPLA HANGİ İŞLEMLER YAPILIR?

 • Vadesiz Mevduat Hesabınız ile ATM’lerden 24 saat para çekebilirsiniz.
 • Alışverişleriniz için nakit taşımak yerine bankadan size verilen kartı kullanabilirsiniz.
 • Faturalar, kredi kartları için otomatik ödeme talimatları verebilirsiniz.
 • EFT, havale gibi pek çok işlemi gerçekleştirebilirsiniz.
 • Bazı bankalarda vadesiz hesabınız varken anlık nakit ihtiyacını karşılayan ek hesaplar ya da vadesiz hesaptaki tutarı değerlendirme imkanı sunan uygulamalar da mevcut.
 • Bir bankada vadesiz hesabınız varsa, mobil bankacılık ile vadeli hesap açmak gibi çok sayıda işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

VADESİZ MEVDUAT HESABI NASIL AÇILIR?

Bankalarda bireysel ve kurumsal vadesiz hesap açılabildiği gibi altın ve döviz cinsinden varlıkların saklanmasına yönelik olarak farklı türlerde vadesiz hesaplar açılabilir. 18 yaşını tamamlayanlar diledikleri bir banka şubesine kimlik belgeleriyle giderek vadesiz hesap açtırabilirler. Vadesiz hesap açıldıktan sonra ATM'leri kullanmak için banka hesap kartı gelir. Ayrıca bir bankada vadesiz hesabınız varsa mobil bankacılık üzerinden ödeme talimatı vermekten, döviz/altın almaya kadar pek çok işlemi yapmak da mümkün olmaktadır. Bir bankada vadesiz hesabınız var ve internet bankacılığını kullanıyorsanız internet üzerinden kendi TL ve döviz bazında vadeli hesaplar da açabilirsiniz.

VADESİZ HESAP AÇMAK İÇİN NE GEREKLİ?

 • İlk hesap açışında ıslak imza ve kimliğin doğrulanması gerekli
 • Nüfus cüzdanının aslı ve fotokopisi
 • e-Devlet üzerinden de alınabilen ikametgah belgesi
 • Adres ve iletişim bilgileri
 • Telefon numarası
Bazı bankalarda şubeye gitmeden uzaktan erişimle işlemleri gerçekleştirmek de mümkün.

VADESİZ HESAP AÇARKEN NELERE DİKKAT EDİLMELİ?

 • Bir bankada vadesiz hesap açarken şube, ATM sayısı; size yakın ATM ve şubesinin olup olmadığına dikkat edilebilir.
 • EFT ve havale işlemleri,
 • Kampanyalar gibi bankanın sunduğu hizmetler göz önüne alınabilir.

DTH NEDİR?

Yabancı para cinsinden açılan vadesiz hesaplara Vadesiz Döviz Tevdiat Hesabı (DTH) adı verilir. Her para birimi için ayrı bir vadesiz hesap açılaması gereklidir. TL hesabı, vadesiz dolar hesabı, vadesiz Euro hesabı gibi.