Bist 100
11139,46
0,05%
Bist 100
Dolar/TL
33,0746
-0,0145%
Dolar/TL
Euro/TL
36,0518
-0,4721%
Euro/TL
Euro/Dolar
1,09
-0,3611%
Euro/Dolar
Altın/Gram
2609,24
-0,22%
Altın/Gram
Piyasaları
İncele
USD/TRY
Döviz Çevirici
TRY
USD
EUR
Hesapla

FAST sistemi nedir, nasıl kullanılır? İşte FAST ile EFT'nin arasındaki farklar

Anlık ödeme uygulaması FAST sistemi Ocak 2021'den itibaren hayatımıza girdi. Ekonomi Terimleri Sözlüğü'nün bu maddesinde kullanımı giderek artan FAST sistemine yakından bakıyoruz.

FAST Sistemi 8 Ocak 2021 itibarıyla vatandaşın kullanımını açılan bir anlık ödeme sistemi. 21 Şubat 2022 itibarıyla FAST sisteminde limit 5 bin liraya yükseltildi. Peki FAST sistemi nedir, nasıl kullanılır? FAST ile EFT'nin farkı nelerdir? İşte A'dan Z'ye FAST sistemi hakkında merak edilenler...

FAST'TE ÜST LİMİT NE KADAR?
 

FAST Sistemi 2021 yılı başında yaygın kullanımının yakından izlenmesi amacıyla 50 lira limitli olarak başlatılmıştı. FAST sisteminde üst işlem limiti bir süre sonra 1000 TL'ye, ardından 2 bin TL'ye yükseltildi.  FAST limiti 21 Şubat 2022 itibarıyla bu kez 5 bin TL'ye çıkartıldı.  Ayrıca TR Karekod kullanılarak gerçekleştirilecek iş yeri ödemelerinde 10 bin TL'ye kadar işlem yapılabiliyor.
 

FAST KULLANICI SAYISI NE KADAR?


Ödemelerin, Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Numarası (TCKN), telefon numarası ve e-posta adresi ile kolay ve hızlı bir şekilde başlatılması için Kolay Adresleme Sistemi'ne kayıt olan kullanıcı sayısı ise 14 Şubat 2022 itibarıyla 15.5 milyona ulaştı.
 

FAST SİSTEMİ NEDİR?

Peki, FAST sistemi nedir? Merkez Bankası bu konuda şu bilgileri veriyor: FAST (Fonların Anlık ve Sürekli Transferi) Sistemi, Merkez Bankası tarafından yeni işletime alınan anlık ödeme sistemidir. FAST'ta ödemeler 7/24 ve anında karşı hesaba geçer ve ödemenin tarafları, bankaları tarafından ödemenin durumu hakkında anında bilgilendirilir.

FAST SİSTEMİNİ NASIL KULLANABİLİRİM?

FAST Sistemine üye finansal kuruluşunuzun mobil ya da internet bankacılığı uygulamalarına girerek 7x24 FAST ödemesi gönderebilirsiniz. Yani FAST sistemi 7/24 kesintisiz çalışır. 

Ödeme talimatınızı girerken alıcının hesap bilgilerini (ad-soyad ve IBAN) kullanabileceğiniz gibi; varsa alıcının kolay adres bilgilerini de kolayca girebilirsiniz. ( Kolay adres ). Ödeme talimatınız saniyeler içinde gerçekleşecek ve işleminiz başarı ile gerçekleştiği an hem gönderici olarak siz hem de alıcı müşteri işlem hakkında bankalarınız tarafından bilgilendirileceksiniz. İşlem tutarı anında alıcının hesabına yansıtılacak ve fon kullanılır hale gelecek. 

FAST İLE GÖNDERECEĞİM ÖDEMENİN ÜST LİMİTİ OLACAK MI?

FAST Sisteminde güvenlik nedeniyle işlem başına uygulanacak bir üst limit bulunuyor. Şubat2022'den itibaren üst limit 5 bin TL olarak belirlendi.

FAST İLE TELEFON NUMARASINA ÖDEME YAPABİLİR MİYİM?

FAST ile birlikte devreye alınan Kolay Adresleme sayesinde finansal kuruluşunuzun mobil ya da internet uygulaması üzerinden cep telefonu, TC Kimlik Numarası, e-posta adresinizi hesap numaranız ile eşleştirip; kolay adresinize ödeme alabilirsiniz. Detaylı bilgi için NKM'nin Kolay Adresleme'ye ilişkin sayfasını ziyaret edebilirsiniz. 

FAST'TAN ÖDEME GÖNDERMEK İÇİN KOLAY ADRESİMİN OLMASI ŞART MI?

FAST ile ödeme gerçekleştirmek için sizin sisteme kayıtlı olmanız gerekmez. FAST ile ödeme gönderirken Kolay Adresleme'ye ayıtlı bir kişinin kolay adresini finansal kuruluşunuzun uygulaması üzerinden girerek FAST ödemesi gönderebilirsiniz. Alıcı kişinin kolay adresi yoksa ad-soyad/IBAN bilgilerinin girişi ile de ödemeye başlatabilirsiniz. 

KOLAY ADRESLEME NASIL ÇALIŞIR?
 

Kolay Adres Tanımlama Uygulamaya Giriş Hesabınızın bulunduğu finansal kuruluşunuzun sağladığı mobil veya internet uygulamasına giriş yapın. 
Bul Para Transferleri menüsü altından Kolay Adres Menüsünü bulun. 
Tanımla Kolay adresinizle eşleşmesini istediğiniz hesabınızı seçerek kayıt olun. Para Transferi KOLAS üzerinden para göndermek için sisteme kayıtlı olmanıza gerek yoktur, ancak para alabilmek için cep telefonu veya e-posta adresiniz ile kayıt olmanız gerekmektedir. 
Uygulamaya Giriş Hesabınızın bulunduğu finansal kuruluşunuzun sağladığı mobil veya internet uygulamasına giriş yapın.
Bul Para Transferleri menüsü altından Kolay Adres ile ödemeyi seçin. 
Kolay Adres ile Gönder Alıcının kolay adresini girin, işlem bilgilerini onaylayın ve transfer tamamlansın. 

FAST VE EFT'NİN FARKLARI NELERDİR?
 

  • EFT Sistemi ile bankalardaki hesaplar arasında para transferleri saniyeler içerisinde gerçekleşse de bankaların parayı alıcının hesabında kullanılır bir duruma getirmesi için bir süre taahhüdü bulunmuyor. Bu nedenle ödemelerin hesaplara yansıması daha uzun zaman sürebiliyor. 
     
  • Ayrıca EFT Sistemi sadece mesai saatleri içerisinde çalışıyor. 
     
  • EFT işlemi sonrasında alıcı ve gönderene bildirim yapılması zorunluluğu da bulunmuyor. FAST sisteminde ise bildirim zorunluluğu bulunuyor.

BU İÇERİKLER DE İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR