Temassız Ödeme

Koronavirüs pandemisi sürecinde sosyal mesafeyi korumak adına daha fazla öne çıkan temassız ödeme nedir? Temassız Ödeme limiti ne kadar? Temassız ödeme, en basit anlatımla hızlı bir şekilde işlem yapılması için geliştirilen bir teknolojidir. Temassız kart, temassız okuyucusu olan cihazlara yaklaştırılarak ödeme işlemleri 1 saniyeden az sürede yapılabiliyor.

TEMASSIZ KART NASIL KULLANILIR?

Kartınız temassız özelliği taşıyorsa, temassız özellikli POS ve ya Ödeme Kaydedici Cihaza (ÖKC) yaklaştırarak ödemenizi yapabilirsiniz. İşlemin yapılabilmesi için kartın, ödemeyi almaya hazır olan cihaza 4 santimetre mesafede olması gerekiyor.

Kartınızın üzerinde temassız işaretini () görüyorsanız, kartınız temassız ödeme özelliğine sahiptir.

TEMASSIZ ÖDEMEDE LİMİT NEDİR?

Peki, Temassız Ödemede limit ne kadar? Bankalararası Kart Merkezi’nin internet sitesinde Temassız Ödeme ile ilgili şu bilgiler veriliyor: “Temassız ödeme işlemleri, kartın üzerinde yer alan anten ve POS/ÖKC üzerinde yer alan okuyucunun radyo frekansı dalgaları üzerinden haberleşmesiyle gerçekleşiyor. Temassız teknolojisi ayrıca, NFC özellikli cihazlarla da ödeme yapabilmeyi mümkün hale getiriyor. 250 TL’ye kadar olan ödemelerinizi şifresiz, 250 TL üstü ödemelerinizi şifre girerek kartınızı elinizden bırakmadan, 1 saniyede temassız olarak yapabilirsiniz. Vitrinlerinde ya da POS/ÖKC cihazları üzerinde temassız logosu gördüğünüz iş yerlerinde temassız ödeme gerçekleştirebilirsiniz. Aynı şekilde üstünde temassız ödeme logosu olan tüm kredi kartı, banka kartı ve ön ödemeli kartlarla da temassız ödeme yapabilmeniz mümkün”

Bankalararası Kart Merkezi (BKM) Genel Müdürü Soner Canko Nisan 2020’de yaptığı açıklamada “POS’larda yapılan her 5 işlemden biri temassız yapıldı. Tüm zamanların en yüksek temassız oranları görüldü” demiş ve Temassız Ödeme limitiyle ilgili şu bilgileri vermişti: Şu anda 250 liralık limit gayet yeterli gözüküyor. Çünkü yaptığımız analizlerde Türkiye’deki alışveriş alışkanlıklarına bakıp, ortalama bir fiş tutarını hesap ediyoruz ve ona göre limit belirliyoruz. Arkasında büyük veri analizi var. 250 lira şu an için Türkiye’deki satın alma gücü ihtiyacı içinde ihtiyacı karşılayan bir tutar. Temassız kartlarda aslında sıfır güvenlik endişesi var. Fakat internette viral olarak yayınlanan hikayeler, aslı astarı olmayan şehir efsaneleri maalesef temassız kartların güvenlik açığının olabileceğini yayıyorlar. Zaman zaman bunlara cevap veriyoruz. Böyle bir şeyin olmayacağını, hiçbir temassız POS’un iş yerinden habersiz kullanılamayacağını, kullanılsa bile bunun mutlaka bankaların kayıtlarında olduğunu ve bankaların gerek kart sahibini gerek üye iş yerini korumak için bütün önlemleri aldığını söylüyoruz. 

TEMASSIZ KART NASIL ALINIR?

Başvurunuz sırasında kart veren banka/kuruluş temsilcisine kartınızın temassız özellikli olmasını istediğinizi söylemeniz yeterli.

POS CİHAZI TEMASSIZ POS İLE DEĞİŞTİRİLEBİLİR Mİ?

Bankalararası Kart Merkezi “Mağaza sahibiyim, POS cihazımı Temassız POS ile değiştirebilir miyim?” sorusunu şöyle yanıtlıyor: Evet, cihazınızı temassız cihazla değiştirebilirsiniz. Çalıştığınız bankaya/kuruluşa, temassız özellikli bir POS cihazı talebinizin olduğunu iletmeniz yeterli. Yeni nesil yazarkasa (ÖKC) ile temassız ödeme kabul edebilmek için ise yazarkasanızı satın aldığınız üreticiden bilgi alabilirsiniz.
Temassız ödeme sayesinde işlemler daha hızlı yapılacağı için müşterilerinizin kasa önünde sıra bekleme süresini azaltırsınız. Böylece hem müşteri memnuniyeti sağlar, hem de personelinizin iş yükünü hafifletebilirsiniz. Temassız yapılan işlemlerde Üye İşyerine ek maliyet oluşmayacak, mevcut çalışma koşullarınız geçerli olacaktır.

Benzer Haberler

Haftanın Öne Çıkanları


Dünya Haberleri

Ekonomist’i Cebinizde Taşıyın