Bist 100
11156,2
0,15%
Bist 100
Dolar/TL
33,0249
-0,1669%
Dolar/TL
Euro/TL
35,9502
-0,5493%
Euro/TL
Euro/Dolar
1,0884
-0,1193%
Euro/Dolar
Altın/Gram
2549,08
-1,99%
Altın/Gram
Piyasaları
İncele
USD/TRY
Döviz Çevirici
TRY
USD
EUR
Hesapla

Teknik Analiz

Teknik Analiz

Ekonomi terimleri sözlüğünün bu maddesinde 'teknik analiz' terimine bakıyoruz. Peki, teknik analiz nedir? Merkez Bankası sözlüğünde teknik analiz terimi için "Fiyat, hacim gibi göstergelerden hareketle, geçmiş dönem piyasa hareketlerinin analiz edilerek bu yolla geleceğe yönelik olarak fiyat tahminleri yapılmasıdır. Bu amaçla, çeşitli grafik oluşumlarından ve istatistiksel yöntemlerden faydalanılır. Grafikler üzerinde geçmiş fiyat hareketleri nedeniyle ortaya çıkan oluşumların gelecek için gösterge oluşturduğu, dolayısıyla bu tür oluşumların alım-satım için gösterge olarak kullanılabileceği varsayımına dayanır. Bu tür analizler, örneğin, geçmişte gerçekleşen en düşük fiyatların, diğer bir deyişle fiyatların yükselmeye başladığı noktaların “destek noktası” olduğu, dolayısıyla alım için bu noktaların beklenmesi (kriter olması) gerektiğini, yine geçmişte gerçekleşen en yüksek fiyatların “direnç” noktası olduğunu ve satım için dikkate alınması gerektiğini öngörür" tanımı yer alır.

TEKNİK ANALİZ NEDİR?

Tera Yatırım Uluslararası Piyasalar Stratejisti Mehmet Bilal Bircan borsada son dönemde ciddi artış gözlenen yeni yatırımcılar açısından teknik analiz nedir, nasıl yapılır ve nelere dikkat edilir? sorularını yanıtladı:  Finansal enstrümanların fiyatları arz ve talebe göre belirlenmekte olup, beklentilere göre fiyatlarda değişiklikler yaşanmaktadır. Bu kapsamda teknik analiz, bir finansal enstrüman için işlem hacmi ve fiyatın bir zaman ekseni üzerinde gösterilen grafiğinin incelenmesidir. Teknik analiz, bir ekonomik yapıdaki tüm bilgi ve haberlerin ilgili finansal enstrümanın alıcı ve satıcılar tarafından fiyatlara yansıdığını varsayar.

TEKNİK ANALİZ NASIL YAPILIR?

Teknik analiz yaparken yatırımcılara yardımcı olabilecek bazı araçlar söz konusudur. Bu araçlar vasıtasıyla yatırımcılar, ilgili enstrümanın grafiği üzerinde fiyat yönü ve olası alım satım seviyeleri için öngörüde bulunabilir. Özellikle fiyatın kısa, orta ve uzun vadeli yönünün tespit edilmesinde trend analizleri temel rol oynamaktadır. Trendin tespit edilmesinde farklı yöntemler kullanılmakla birlikte, trendin kuvvetinin ölçülmesi için de hareketli ortalamalar vb. gibi göstergeler bulunmakta. Diğer yandan teknik analiz yapılırken belirli fiyat hareketlerinin oluşması grafik üzerinde formasyonların tespit edilerek öngörü yapmayı kolaylaştırabilmektedir. Teknik analiz yapan yatırımcının volatilite, vade, işlem hacmi ve piyasanın genel durumunu da dikkate alması gerekmektedir. Dolayısıyla, teknik analiz, tek başına yatırım kararı vermekte yeterli olmayıp, temel analiz ile birlikte kullanılması daha sağlıklı yatırım kararı verilmesi açısından önem arz etmektedir.

BU İÇERİKLER DE İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR