Bist 100
11156,2
0,15%
Bist 100
Dolar/TL
33,0249
-0,1669%
Dolar/TL
Euro/TL
35,9502
-0,5493%
Euro/TL
Euro/Dolar
1,0884
-0,1193%
Euro/Dolar
Altın/Gram
2549,08
-1,99%
Altın/Gram
Piyasaları
İncele
USD/TRY
Döviz Çevirici
TRY
USD
EUR
Hesapla

Signal

Signal

WhatsApp'ın yeni gizlilik kararının ardından merak edilen mesajlaşma uygulamaları arasında Signal de alıyor. Özellikle Elon Musk'ın önerisi sonrası Signal'a olan ilgi ve merak arttı. Peki, Signal nedir? Signal kimin, kurucusu kim? Ücretli mi? İşte mesajlaşma uygulaması Signal hakkında merak edilenler:

SIGNAL NEDİR?

"Gizliliğe merhaba de" sloganıyla 2014 yılında kullanıma sunulan mesajlaşma servisi Signal, kullanıcıların WhatsApp'a karşılık tercih ettiği platformlardan biri olarak öne çıkıyor. 2019 yılından sonra daha fazla kullanıcı tarafından tercih edilmeye başlanan uygulama, ABD'de kar amacı gütmeyen bir kuruluş olan "The Signal Foundation" ve Signal Messenger isimli şirket tarafından geliştirildi. Anlık mesajlaşma programlarının sunduğu sesli, görüntülü görüşme gibi birçok özelliği bünyesinde barındıran açık kaynak kodlu program, ücretsiz olarak uygulama mağazalarında yer alıyor. Tesla ve SpaceX Üst Yöneticisi Elon Musk'ın WhatsApp'a karşılık önerdiği "Signal", twitter'ın Üst Yöneticisi Jack Dorsey tarafından da kullanıcılara tavsiye ediliyor.

SIGNAL'İN SAHİBİ KİM?

Signal'in geliştiricilerinden olan The Signal Foundation'ın Yönetim Kurulu Başkanlığı'nı WhatsApp'ın kurucu ortaklarından olan ABD'li bilgisayar programcısı Brian Acton yapıyor. Acton, WhatsApp'ı satın alan Facebook'tan, uygulamaya yönelik görüş ayrılıklarından dolayı 2017 yılında ayrıldı ve Signal için çalışmalar yürütmeye başlattı.

SİGNAL ÜCRETLİ Mİ?

Chip Online'nın haberine göre hem mobil cihazlarda, hem de PC'lerde çalışan Signal, ücretsiz bir uygulama. En önemli özelliği, tabii ki açık kaynak bir yazılım olması. Signal kullananlar, birbirleri arasında mesajlaşabiliyor, fotoğraf ve video gibi öğeleri paylaşabiliyor. Tüm iletişim, uçtan uca şifreleme ile korunuyor.Telefon numarası ile kayıt yapılabilen Signal, kullanıcılarından bu numara dışında herhangi bir kişisel bilgi talep etmiyor.