Bist 100
11064,85
0,37%
Bist 100
Dolar/TL
33,0496
0,6603%
Dolar/TL
Euro/TL
36,0447
0,7396%
Euro/TL
Euro/Dolar
1,0908
0,3496%
Euro/Dolar
Altın/Gram
2562,38
0,5%
Altın/Gram
Piyasaları
İncele
USD/TRY
Döviz Çevirici
TRY
USD
EUR
Hesapla

Temassız Ödeme Nedir? Limiti Ne Kadar? Soru ve Cevaplarla Temassız Ödeme

Ekonomi Terimleri Sözlüğü'nün bu maddesinde kart ödemeleri için geliştirilen temassız ödeme sistemine ve detaylarına bakıyoruz.

Temassız ödemeler koronavirüs pandemisi sırasında öne çıkmıştı. Temassız ödemeye de ilgi artıyor. Bu makalede temassız ödeme nedir? Temassız ödeme limiti ne kadar? Temassız ödeme nasıl kullanılır? sorularının yanıtlarına bakıyoruz.

TEMASSIZ ÖDEME NEDİR?

Temassız ödeme, en basit anlatımla hızlı bir şekilde işlem yapılması için geliştirilen bir teknolojidir. Temassız kart, temassız okuyucusu olan cihazlara yaklaştırılarak ödeme işlemleri 1 saniyeden az sürede yapılabiliyor. Kredi kartları olduğu gibi, banka kartları, ön ödemeli kartlar da temassız özellik taşıyabilirler.

TEMASSIZ KART NASIL KULLANILIR?

Kartınız temassız özelliği taşıyorsa, temassız özellikli POS ve ya Ödeme Kaydedici Cihaza (ÖKC) yaklaştırarak ödemenizi yapabilirsiniz. İşlemin yapılabilmesi için kartın, ödemeyi almaya hazır olan cihaza 4 santimetre mesafede olması gerekiyor. 
 


Kartınızın üzerinde temassız işaretini görüyorsanız kartınız bu özelliğe sahiptir.

 

TEMASSIZ ÖDEMEDE LİMİT NEDİR?

Peki, Temassız Ödemede limit ne kadar? Kartlar ve mobil cihazlar üzerinden hiçbir temas gerektirmeden ödeme yapmaya imkan sağlayan temassız ödemelerde şifresiz işlem limiti 1 Temmuz 2022'den itibaren 750 TL’ye yükseltildi. Bankalararası Kart Merkezi (BKM) açıklamasına göre, artık temassız ödemeler 750 TL’ye kadar şifresiz, bu tutar üzerindeki işlemler ise temassız ve şifreli olarak yapılabiliyor. 

Açıklamada "Temassız ödemenin en büyük faydası küçük tutarlı işlemlerin hızla tamamlanmasıdır. Bu nedenle 750 TL altındaki tüm harcamalarınızı temassız kartınızla şifre girmeden güvenle ödeyebilirsiniz. 750 TL üzerindeki alışverişlerinizde ise kart şifrenizi girmeniz gerekecektir. Her iki durumda da kartınızı elinizden hiç bırakmadan, hızlı, kolay ve güvenli bir şekilde ödeme işlemlerinizi tamamlayabilirsiniz" deniliyor.

TEMASSIZ KART NASIL ALINIR?

Başvurunuz sırasında kart veren banka/kuruluş temsilcisine kartınızın temassız özellikli olmasını istediğinizi söylemeniz yeterli.

POS CİHAZI TEMASSIZ POS İLE DEĞİŞTİRİLEBİLİR Mİ?

Bankalararası Kart Merkezi "Mağaza sahibiyim, POS cihazımı Temassız POS ile değiştirebilir miyim?" sorusunu şöyle yanıtlıyor: Evet, cihazınızı temassız cihazla değiştirebilirsiniz. Çalıştığınız bankaya/kuruluşa, temassız özellikli bir POS cihazı talebinizin olduğunu iletmeniz yeterli. Yeni nesil yazarkasa (ÖKC) ile temassız ödeme kabul edebilmek için ise yazarkasanızı satın aldığınız üreticiden bilgi alabilirsiniz. Temassız ödeme sayesinde işlemler daha hızlı yapılacağı için müşterilerinizin kasa önünde sıra bekleme süresini azaltırsınız. Böylece hem müşteri memnuniyeti sağlar, hem de personelinizin iş yükünü hafifletebilirsiniz. Temassız yapılan işlemlerde Üye İşyerine ek maliyet oluşmayacak, mevcut çalışma koşullarınız geçerli olacaktır. 

TEMASSIZ ÖDEME KULLANIMI

BKM verilerine göre, 1 Temmuz 2022 itibarıyla cüzdanlardaki her 5 kredi kartından 4’ü temassız özelliği taşıyor. Bu verinin alışverişlere de yansıdığı gözlemleniyor. Buna göre yüz yüze yapılan her 10 kredi kartı işleminden yaklaşık 7'si temassız olarak gerçekleşiyor. Ayrıca Mayıs 2022 verilerine göre her 5 iş yerinin 4'ünde temassız ödeme kabul edilebiliyor. 

Sadece kartlarla değil, mobil cihazlarla yapılan temassız işlem adedinde de artış gözlemleniyor. BKM verileri 2022 yılının ilk 5 ayında 12 milyon adet mobil temassız işlem yapıldığını, bu rakamın geçen senenin aynı dönemine göre 2 kat arttığını gösteriyor. Bu yılın başından bu yana mobil cihazlarla temassız olarak yapılan alışveriş tutarının ise 1,3 milyar TL'yi geçtiği görülüyor.

BU İÇERİKLER DE İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR