Bist 100
11139,46
0,05%
Bist 100
Dolar/TL
33,0658
-0,0411%
Dolar/TL
Euro/TL
36,0885
-0,3708%
Euro/TL
Euro/Dolar
1,0914
-0,2308%
Euro/Dolar
Altın/Gram
2616,31
0,05%
Altın/Gram
Piyasaları
İncele
USD/TRY
Döviz Çevirici
TRY
USD
EUR
Hesapla

Destek ve Direnç Seviyeleri Nedir?

Destek ve Direnç Seviyeleri Nedir?

Destek ve direnç seviyeleri, destek ve direnç noktası finansal piyasalarda kullanılan bir teknik analiz kavramı. Ekonomi Terimleri Sözlüğünün bu maddesinde destek ve direnç seviyeleri nedir? Ne anlama geliyor? Destek ve direnç seviyelerinin kırılması ne demek? sorularına yanıt arıyoruz. Tera Yatırım Stratejisti Mehmet Bilal Bircan, ekonomist.com.tr okuyucuları için destek ve direnç seviyeleri ile ilgili şu bilgileri veriyor: Finansal enstrümanlar incelenirken, alıcı ve satıcı üzerinde etkili olan tüm faktörlerin yansıdığı varsayılan fiyat grafikleri ile gerçekleştirdiğimiz teknik analiz için destek ve direnç seviyeleri iki önemli kavram olarak karşımıza çıkıyor. Fiyat grafikleri incelenirken ilgili yatırım aracının, incelenen periyot dahilinde fiyat yükselişinin ya da düşüşünün yavaşladığı, takıldığı durumlarda takip edilen seviyeler destek ve direnç noktaları olarak adlandırılıyor.

DESTEK SEVİYESİ NEDİR?

Özetle destek ve direnç seviyeleri nedir sorusunun yanıtları şöyle: *Destek seviyesi; incelenen periyotta fiyatı düşmekte olan bir yatırım aracı için satıcıların isteksiz olduğu, alıcıların ise ilgili seviyeden almaya istekli olduğu dolayısıyla düşüşün ivme kaybettiği seviyeyi ifade ediyor.

DİRENÇ SEVİYESİ NEDİR?

*Direnç seviyesi; fiyatı yükselmekte olan bir yatırım aracı için yükselişin yavaşladığı, alıcıların isteksiz, satıcıların ise daha istekli olduğu noktayı karşılıyor. *Teknik analiz; hisse senedi, döviz kurları ya da diğer finansal enstrümanların geçmiş fiyat hareketleri üzerinden gerçekleştiriliyor. Dolayısıyla destek ve direnç seviyeleri tespit edilirken fiyatın belirli bir periyot içerisinde tepe yaptığı seviyeler ile dip yaptığı seviyeler incelenir. Destek ve direnç seviyeleri; yatırım aracının ilgili periyotta gördüğü dip ve zirve noktaları birleştirilerek tespit ediliyor. Destek ya da direnç seviyesinin kırılıp kırılmadığının anlaşılabilmesi için ilgili periyottaki kapanış izlenmelidir.

DESTEK VE DİRENÇ SEVİYESİNİN KIRILMASI NE DEMEK?

*Bir destek seviyesinin kırılmış olabilmesi için ilgili finansal enstrümanın o seviyenin altında en az bir kez kapanış yapmış olması gerekmektedir.  Bir direnç seviyesinin kırılmış sayılabilmesi için de benzer durum geçerli olup daha önce tespit edilmiş direnç seviyesinin üzerinde en az bir kez kapanış yapılmış olması ilgili seviyenin kırıldığı anlamına geliyor. Tabii bazı durumlarda fiyat, destek ya da direnç seviyesini kıracak şekilde tek seferlik kapanış gerçekleştirse de tekrardan destek ya da direnç seviyesine dönüş yapabilmekte olup, böyle yanıltıcı fiyatlamalara karşı temkinli olunması gerekiyor. Diğer yandan bir destek seviyesi kırıldığında o seviye artık direnç konumuna gelirken, bir direnç seviyesi kırıldığında ilgili seviye artık destek olarak izlenmeye başlanır.

TEKNİK ANALİZ YAPARKEN NELERE DİKKAT EDİLMELİ?

*Bazı durumlarda destek ve direnç seviyeleri defalarca test edilmiş olmasına rağmen kırılamazken, bazı durumlarda ilgili seviyelerin daha rahat geçilmesi söz konusu olabiliyor. Dolayısıyla destek ve direnç seviyeleri kesin rakamlar olmayıp, dönem dönem revize edilmeli ve tek başına bir gösterge olarak varsayılmamalı. Bu kapsamda yatırımcıların destek ve direnç seviyelerine göre yatırım yaparken dikkate almaları gereken noktaları ise; teknik analiz yönteminde geçmiş fiyat hareketleri üzerinden inceleme yapıldığından, gün içi kısa vadeden ziyade günlük haftalık gibi görece uzun periyotların tercih edilmesi ve analizi yapılan yatırım aracının volatilite, hacim gibi özelliklerinin göz önüne alınması şeklinde özetleyebiliriz.

BU İÇERİKLER DE İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR