Bist 100
11064,85
0,37%
Bist 100
Dolar/TL
33,0496
0,6603%
Dolar/TL
Euro/TL
36,0447
0,7396%
Euro/TL
Euro/Dolar
1,0908
0,3496%
Euro/Dolar
Altın/Gram
2562,38
0,5%
Altın/Gram
Piyasaları
İncele
USD/TRY
Döviz Çevirici
TRY
USD
EUR
Hesapla

Mum Grafikleri Nedir?

Ekonomi Terimleri Sözlüğü'nün bu maddesinde 'mum grafikleri nedir, mum grafikleri ne anlama geliyor?' sorularına bakıyoruz.

Tera Yatırım Stratejisti Mehmet Bilal Bircan, ekonomist.com.tr okuyucuları için mum grafikler ile ilgili şu bilgileri aktarıyor:

MUM GRAFİKLERİ NEDİR, NE ANLAMA GELİR?

Öncelikle mum grafikleri nedir? Mehmet Ali Bircan bu konuda şu bilgileri veriyor: "Geçmiş fiyatların dikkate alındığı teknik analiz yönteminde, fiyat grafiklerinin gösterim şekillerinden biri de mum grafiktir. Fiyat grafiği üzerindeki her bir mum seçilen periyottaki hareketi yansıtır. Örneğin; grafik periyodu olarak günlük periyot seçildiğinde her bir mum bir güne karşılık gelirken, saatlik periyot seçildiğinde her bir mum bir saate karşılık gelir.

  • Bir mum grafik 4 temel fiyat baz alınarak oluşturulur. Bunlar; ilgili periyottaki açılış fiyatı, en düşük fiyat, en yüksek fiyat ve kapanış fiyatıdır.
  • Açılış ve kapanış fiyatı arasındaki kısım gövde (body) olarak adlandırılırken, en düşük ve en yüksek seviyeleri gösteren kısımlar kuyruk (shadow) olarak adlandırılır.
  • Dolayısıyla, yatırım araçları incelenirken mum grafiğin tercih edilmesi yatırımcının fiyat hareketleri konusunda çizgi grafiğe kıyasla daha fazla bilgi edinmesini sağlar.
  • Bunları ilgili periyottaki açılış fiyatı, kapanış fiyatı, en yüksek ve en düşük fiyat seviyesi ile ilgili periyottaki fiyat hareketinin yönü (aşağı mı, yukarı mı) şeklinde sıralayabiliriz."

BU İÇERİKLER DE İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR