Bist 100
9679,8
0%
Bist 100
Dolar/TL
32,4301
0,0111%
Dolar/TL
Euro/TL
34,4401
-0,1275%
Euro/TL
Euro/Dolar
1,062
-0,0386%
Euro/Dolar
Altın/Gram
2488,09
0,14%
Altın/Gram
Piyasaları
İncele
USD/TRY
Döviz Çevirici
TRY
USD
EUR
Hesapla

Dezenflasyon nedir? Deflasyon ve dezenflasyon arasındaki arasındaki fark nedir?

Ekonomi Terimleri Sözlüğü'nün bu maddesinde 'dezenflasyon' kavramına ve dezenflasyon ile deflasyon arasındaki farka bakıyoruz.

TCMB Başkanı Dr. Hafize Gaye Erkan, 12 Ocak'ta yaptığı açıklamada "Dezenflasyona ulaşma konusunda kararlıyız. Dezenflasyon patikası; sadece bir projeksiyon değildir, başarı ölçümüzdür. Bunu başarmaya kararlıyız." dedi. Erkan, 2024'ün, dezenflasyon yılı olacağını da sözlerine ekledi. Gaye Erkan'ın sözlerinin ardından 'dezenflasyon nedir?' sorusu da internette çok aranalar arasına girdi. Investaz Araştırma ve Strateji Birim Müdürü Mehmet Bilal Bircan, 'dezenflasyon' kavramıyla ilgili şu bilgileri paylaşıyor:

DEZENEFLASYON NEDİR?

Dezenflasyon ve deflasyon kavramları birbirlerine çok yakın kavramlar olmakla birlikte farklı anlamlara karşılık gelmektedirler. Özellikle yüksek enflasyon dönemlerinde gündeme gelen dezenflasyon, fiyatlar genel seviyesindeki artış hızının yavaşlamasını yani yüksek enflasyondan düşük enflasyona geçişi ifade etmektedir. Fiyatlar genel düzeyindeki artışı ifade eden enflasyonun tersi olan deflasyon ise fiyatlar genel seviyesindeki düşüşleri ifade etmektedir.

Kısacası deflasyon fiyatlar genel seviyesindeki azalışı/düşüşü ifade ederken, dezenflasyon fiyatlar genel seviyesindeki görece düşük artışları ifade etmektedir. Dolayısıyla bir ekonomide deflasyon varsa fiyatlar genel seviyesinde azalma söz konusu olacaktır. Diğer yandan dezenflasyon durumunda ise fiyatlar genel seviyesinde artışlar görülecek, sadece artışların boyutu görece sınırlı ya da düşük seyredecektir.

Her iki kavramında ekonomi ve piyasalar üzerindeki etkileri farklı olmaktadır. Ekonomik otoriteler her iki durumda da farklı politikalar uygulamak durumundadır. Ancak dezenflasyon ve deflasyonun ortak bir noktası ise her iki durumda da alım gücünde artış yaşanması beklenir.

BU İÇERİKLER DE İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR