Bist 100
11064,85
0,37%
Bist 100
Dolar/TL
33,0496
0,6603%
Dolar/TL
Euro/TL
36,0447
0,7396%
Euro/TL
Euro/Dolar
1,0908
0,3496%
Euro/Dolar
Altın/Gram
2562,38
0,5%
Altın/Gram
Piyasaları
İncele
USD/TRY
Döviz Çevirici
TRY
USD
EUR
Hesapla

Nominal Değer

Nominal Değer

Ekonomi Terimleri Sözlüğü'nün bu maddesinde nominal değer (Par Value-Face Value) terimine bakıyoruz.  Peki, nominal değer nedir? Merkez Bankası sözlüğünde nominal değer terimi için "Bir kıymetin üzerinde yazan değerdir. Örneğin, T.C. Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından çıkarılan her bir devlet iç borçlanma senedinin (DİBS) nominal değeri, üzerinde fiilen yazan değer olan 100 TL'dir. Benzer şekilde 200 TL banknotun nominal değeri üzerinde yazan değer olan 200’dir" ifadesi yer alıyor.

NOMİNAL DEĞER NEDİR? EKONOMİ VE FİNANSTA NOMİNAL DEĞER KAVRAMI

Tera Yatırım Uluslararası Piyasalar Stratejisti Mehmet Bilal Bircan, Nominal değer nedir? Ekonomi ve finansta nominal değer ayrımı var mıdır? sorularını şöyle yanıtlıyor: "Ekonomi alanındaki nominal değer ile finans alanındaki nominal değer kavramları aynı temele dayansa da tanım olarak ayrışmaktadır.
  • Ekonomi alanında kullanılan şekliyle nominal değer, herhangi bir dönemde enflasyona göre düzeltme yapılmamış veriyi ifade etmektedir. Ekonomideki anlamıyla nominal kelimesi nominal büyüme, nominal faiz, nominal getiri gibi birçok terimle birlikte kullanılabilmekte.
  • Finans alanındaki anlamıyla ise nominal değer, tahvil ve hisse senedi gibi menkul kıymetlerin üzerinde yazan değeri ifade etmektedir. Finansal anlamda nominal değer, sabit olup ilgili menkul kıymetin piyasadaki gerçek değerini yansıtmaz. Bu kapsamda bir menkul kıymetin gerçek değeri nominal değerin altında ya da üzerinde olabilir"

BU İÇERİKLER DE İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR