İhracatçı birliklerinde sandıktan kimler çıkar?

İhracatçı birliklerinde sandıktan kimler çıkar?

Ticaret ve sanayi odalarıyla birlikte 60 ihracatçı birliği de nisan ayında sandığa gidecek. Son 10 yılda kamuoyunda ihracatın yüzü olan pek çok isim ‘iki dönem’ kuralı nedeniyle bu yıl koltuğu bırakacak. Seçim yarışında yeni isimler kıran kırana mücadele edecek.

ARAM EKİN DURAN
eduran@ekonomist.com.tr

Türkiye ihracatının amiral gemisi olan Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM), seçim sathı mailine girdi. 60 ihracatçı birliği nisan ayı içerisinde yeni yönetimlerini belirleyecek. TİM Başkanlığı için ise seçim haziran ayında yapılacak. Böylelikle bu yıl ilk kez, ticaret ve sanayi odası seçimleri ile ihracatçı birliklerindeki seçimler aynı ay içerisinde gerçekleştirilmiş olacak.

Tabloyu görmek için görsele tıklayın.
Bu durum hem odalarda hem de ihracatçı birliklerinde görev almak isteyen pek çok isim için zorlu bir maraton anlamına geliyor. Öyle ki, bazı ihracatçıların Ekonomi Bakanlığı’na başvurup birlik seçimlerinin ertelenmesini talep ettiği biliniyor. İhracatçı birlikleri seçimlerinin ertelenmesi yasal olarak mümkün olsa da, hükümet şu ana kadar seçimlerin nisan ayında yapılmasına hükmetmiş durumda.

 

İKİ DÖNEM KURALI
Anayasa Mahkemesi’nin (AYM) TİM ve ihracatçı birlikleri yönetimlerinde görev süresinin iki dönem ile sınırlandırılması kararı sonrasında, hem TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi hem de toplamda 41 birlik başkanı koltuklarını bırakacak.

Başkanlığı bırakacak isimler arasında Adnan Dalgakıran, İsmail Gülle, Hikmet Tanrıverdi, Orhan Sabuncu, Murat Akyüz, Bülent Aymen gibi son 10 yılda Türkiye ihracatının A takımı olmuş isimler var.

İki dönem kuralının uygulanmasında Mehmet Büyükekşi’nin etkili olduğunu söylemek mümkün. Oda ve borsalar için geçerli olmayan bu kural, Büyükekşi’nin “Yeni isimlere yol açmak gerekiyor” yaklaşımı nedeniyle AYM’ye yapılan başvuru sonrasında ihracatçı birliklerinde geçerli hale geldi.

YARIŞ BAŞLADI
Ancak oda ve borsa seçimlerinin de nisan ayında yapılacak olması ihracatçı birliklerindeki seçimleri doğrudan etkileyecek. Zira Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) seçimleri nedeniyle ihracatçı birliklerinin genel kurullarına katılımın sınırlı olacağı tahmin ediliyor.

Bu nedenle pek çok birlikte başkanlık yarışı henüz başlamış değil. Olası başkan adaylarının pek çoğu hala Ekonomi Bakanlığı’nın birlik seçimlerini bir ay erteleme ihtimalinin yüksek olduğu, bu nedenle başkanlık yarışı için erkenden öne çıkmanın doğru olmadığı görüşünde.

Öte yandan birlik seçimlerinin hemen arkasından yapılacak sektör kurulu seçimleri de kritik önemde. Sektör başkanlarının seçimi, TİM Başkanlığı’na giden yolda belirleyici olacak.

Bununla birlikte özellikle Türkiye ihracatını önemli bir kısmını sırtlayan büyük ihracatçı birliklerinde seçim yarışına girecek isimler yavaş yavaş netleşiyor. Örneğin toplam ihracatın yüzde 50’den fazlasını tek başına gerçekleştiren İstanbul’daki ihracatçı birliklerinde seçim maratonu başlamış durumda.

DEMİRDE BÜYÜK REKABET
Ciddi rekabetin yaşanacağı birliklerin başında İstanbul Demir ve Demirdışı Metaller İhracatçıları Birliği geliyor. İlk döneminde olan mevcut başkan Rıdvan Mertöz’ün rakibi, TİM camiasında ‘abi’ lakabıyla anılan önceki başkan Tahsin Öztiryaki olacak.

Öztiryaki, önceki dönem başkanlıktan ayrılıp kendi işlerine yoğunlaşmıştı. Bu yıl ise hem birlik başkanlığı hem de TİM Başkanlığı için favori olarak gösterilen isimler arasında.

Seçim yarışının yaşanacağı bir başka önemli birlik de İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamülleri İhracatçıları Birliği olacak. TİM yönetiminde de etkin bir isim olan Murat Akyüz, iki dönemlik başkanlığın ardından mecburen koltuğu bırakıyor.

Ancak Akyüz başkanlığa adaylığını koyan BETA Kimya Yönetim Kurulu Başkanı Adil Pelister’i destekleyecek. Pelister’in rakibi ise sektörün önde gelen isimlerinden Türk Plastik Sanayicileri Araştırma, Geliştirme ve Eğitim Vakfı’nın (PAGEV) başkanı Yavuz Eroğlu olacak. Birlik seçiminde Eroğlu ve Pelis-ter arasında kıran kırana bir yarış yaşanması bekleniyor.

TEKSTİLDE KAN DEĞİŞİMİ
Tekstil ihracatçıları da yeni döneme yeni başkanlarla girecek. Çünkü hem İstanbul Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği Başkanı İsmail Gülle hem de İstanbul Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği Başkanı Hikmet Tanrıverdi, iki dönem kuralına takılarak koltuğu bırakacak.

Tekstilcilerde Gülle’nin yerine gelecek en güçlü adayın Kipaş Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ahmet Öksüz olduğu kulislerde konuşuluyor. Hazır giyim tarafında ise Tanrıverdi’den sonra yönetim kurulunun ortak kararıyla başkan yardımcısı Mustafa Gültepe’nin seçilmesi kesin gibi.

MADENDE NE OLUR?
Soluksuz rekabetin yaşanacağı bir diğer birlik ise İstanbul Maden İhracatçıları Birliği olacak. Önceki başkan Ali Kahyaoğlu seçimlerde yeniden aday. Daha önce adaylığını açıklayan Mustafa Selçuk Çevik ise adaylıktan çekildi.

Kahyaoğlu’nun yerine seçilen Aydın Dinçer de yeni dönemde başkanlığa talip. Dolayısıyla, birlikte yeni yönetim iki başkanın zorlu mücadelesinden sonra netleşecek.

TİM BAŞKANLIĞI İÇİN HENÜZ ‘RESMİ’ ADAY YOK
TİM’de başkanlık seçiminin Haziran 2018’de yapılması planlanıyor. Mehmet Büyükekşi, iki dönem kuralı nedeniyle görevi bırakıyor. Başkanlık yarışı için ise henüz resmi bir aday ortaya çıkmış değil. Ama ihracat dünyası kulislerinde pek çok ismin adı geçiyor.

Bu isimler içerisinde eski TİM Başkanı Oğuz Satıcı ve Tahsin Öztiryaki’nin adı öne çıkıyor. Öte yandan İsmail Gülle, Hikmet Tanrıverdi ve Bülent Aymen’in de başkanlık için aday olmak istediği konuşuluyor.

TİM Başkanlığı için aday olacak isimlerin öncelikle nisan sonu veya mayıs başında yapılacak sektör kurulları seçiminde seçilmesi gerekiyor. Ondan sonra ise yeni TİM Başkanı’nın kim olacağı konusunda son sözü Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın söyleyeceği ifade ediliyor. Erdoğan’ın işaret edeceği adayın önümüzdeki dört yılda ihracatın dümenine geçeceği söyleniyor.İlgili Haberler
0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış

İlk yorumu yazmak ister misiniz?

Yorum yap