Afrika’daki 10 ülkeyle yatırım için temastayız

Afrika’daki 10 ülkeyle yatırım için temastayız

3013Türkiye’de enerji sektöründeki arz fazlası nedeniyle yönünü yurtdışına çeviren Aksa Enerji, Afrika ülkelerini markaja aldı.

Aksa Enerji CEO’su Cüneyt Uygun, Gana’da başladıkları 370 megavatlık santral yatırımının yanı sıra Afrika’da 10’a yakın ülkeyle temas halinde olduklarını söylüyor. Uygun, “Önümüzdeki dönemde ağırlıklı olarak yurtdışındaki yatırım fırsatlarını kovalayacağız” diyor.

SİBEL ATİK
satik@ekonomist.com.tr

Enerji sektöründe 2 bin 211 megavatlık kapasitesiyle önemli oyunculardan biri olan Aksa Enerji, yurtiçinde oluşan arz fazlası nedeniyle yatırım rotasını Afrika ülkelerine çevirdi. Aksa Enerji CEO’su Cüneyt Uygun, grubun önümüzdeki dönemde yurtdışı ağırlıklı yatırımlara odaklanacağını ifade ediyor.

Bu doğrultuda ilk adımı Gana’da 370 megavatlık yatırımla attıklarını kaydeden Uygun, bunun yanı sıra Afrika’da 10 ülke ile daha temasta olduklarını anlatıyor. Piyasada arz-talep dengesinin oturmasının 2020’yi bulacağını söyleyen Uygun, şirketin Van ve Siirt’teki santrallerini kapattığını anlatıyor. Kapanan santrallerdeki ekipmanları yurtdışına dolar bazlı getiri sağlayabilecekleri lokasyonlara taşıyacaklarını belirten Cüneyt Uygun, sorularımızı yanıtladı.

Sektörün zorda olduğu 2015 yılını siz basıl kapattınız? 2016 için ciro beklentiniz nedir?
Şu anda 2 bin 211 megavat ku rulu güce sahibiz. Geçen yıl toplamda 14 teravatsaat satış yaptık. Yaklaşık yüzde 50’nin üzerinde bir satış hacmi büyümesi söz konusu. Bunun nedeni ikili anlaşmalar yaparak ve tezgah üstü piyasaları fazlasıyla kullanarak tedariği çeşitlendirmemizdir. 2016 içinse 3,6 milyar TL net satış geliri elde etmeyi bekliyoruz. Açıkçası bu dönemde arz-talep uyumsuzluğu nedeniyle, yönümüzü daha çok yurtdışına çevirmiş durumdayız.

Yurtdışında yatırımı gündeme aldığınız ülkeler hangileri?
Kıbrıs’ı saymazsak ilk yurtdışı açılımımız Gana’ya oldu. Gana dışında Afrika’da Namibya, Zimbabve, Zambiya, Tanzanya, Mozambik gibi 10’a yakın ülke ile temas halindeyiz. Bu ülkelerden bir tanesi sonuca ulaşmak üzere. Diğerleriyle de belirli seviyelere geldik.

Yurtiçinde nasıl ilerleyeceksiniz?
Yurtiçinde eğer termik santralleri destekleme mekanizması oluşursa termiğe olan yönelimimiz devam edecek. Ayrıca enerji verimliliğini artırma, satış kanallarında değişiklik gibi adımları her zaman atıyoruz. Fakat dediğim gibi ağırlıklı olarak yurtdışındaki yatırım fırsatlarını kovalayacağız.

Peki 2016 yatırım bütçeniz nedir?
2016 yılı için, ana nokta Gana olmak üzere, 140 milyon dolarlık bir yatırım bütçesi koyduk. Hidroelektrik ve küçük çaplı rüzgar yatırımlarımız sürerken, bakım yatırımları için de 2530 milyon dolarlık bütçemiz var.

Enerji sektöründe dengelerin değiştiği bir süreçteyiz. Yatırımcılar açısından süreci değerlendirir misiniz?
Ekonomik büyümenin yavaşlamasına bağlı olarak elektrik tüketimi de yavaşladı. 2014’te başlayan bu durum, yeni yatırımlara ciddi frenler koyulmasına neden oldu. Biz de bu şirketlerden biriyiz. Bizim de hidro-eletrik santral, termik santral yatırımlarımız vardı. Başlanan iş elbette bitiriliyor. Ancak mevcut durumda yenilenebilir enerji yatırımları dışında, hem bizim hem de sektördeki diğer aktörlerin yeni yatırımlara başlaması pek mümkün gözükmüyor.

Bu koşullarda sektörde bazı santraller kapandı. Sizde durum nedir?
2016’da sektörde arz anlamında çok büyük farklılık yaratabilecek bir durum yok. Yenilenebilir santral yatırımları halen devam ediyor. Bu yıl da yaklaşık 4 bin megavatlık santralin devreye gireceğini öngörüyoruz. Yıl sonunda da Türkiye geneli enerji sektöründe üretim kapasitesinin 77 bin megavatlara ulaşabileceğini düşünüyorum. Ancak bu arada kapanan santraller de oluyor. Biz de kapattık, başka şirketler de başka santrallerin lisanslarını iptal ediyorlar. Geçtiğimiz yıl 600 megavat civarı santral kapandı. Biz de Van’da bölgesel talebi karşılayan küçük boyutlu doğalgaz çevrim santralimizi 2015 Eylül’de kapattık.

Sizin toplamda kaç santraliniz kapandı?
Mardin 1 ve 2, Siirt ve Şırnak olmak üzere toplam dört adet fuel-oil santralimiz vardı. Siirt’in lisansını 2015 yılında iptal ettik. Şu anda faaliyette üç akaryakıt santralimiz var. Fakat yönümüzü yurtdışına çevirdik. Bu santralleri de ileride yurtdışına dolar bazlı getiri sağlayabilecekleri lokasyonlara taşımayı düşünebiliriz.

Kapanmaların bu yıl da devam edeceğini düşünüyor musunuz?
Eğer üretim maliyeti fiyatları tut-turamıyorsa, o santral kapanır.

Türkiye’deki enerji şirketlerinin daha kârlı bir noktaya gelmesi için sizce neler yapılması gerekiyor?
Regülatör dediğimiz Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’nun (EPDK) iki görevi var. Halka monopolistik yaklaşımı önlemek adına piyasayı re-güle etmek ve sektördeki oyunculara makul bir getiri sağlayacak platform sağlamak, rekabeti dengede tutmak. Enerji sektöründe çok sayıda oyuncu var. Çünkü EPDK tarafından yeni lisanslar çok fazla desteklendi. Bankalar da bu konudaki yatırımları ciddi oranda finanse etti. Şu anda ise bir do-ğalgaz çevirim santrali için finansman almak çok zor. Türk bankacılığının şu anda enerji sektöründeki açık pozisyonu 50 milyar doların üzerinde. Bu, enerji sektörü ötesinde bankacılık sektörü sorunu haline geldi ve EPDK’ya bankalar da gitmeye başladı.

Bu konuyla ilgili EPDK’dan yeni bir düzenleme bekliyor musunuz?
Bilemiyorum. EPDK’nın şu an doğalgaz çevirim santrallerine lisans vermediğini biliyorum.

Bu koşullarda Türkiye pazarından çıkma niyeti olan bildiğiniz yabancı şirketler var mı?
Tüm yabancıların Türkiye pazarından çıkmak istediğini duyuyoruz. nedeni de elektrik piyasasındaki doygunluk. Sektörün çalışmasıyla ilgili bir problem söz konusu değil.

Piyasada arz-talep dengesi için nasıl bir ortam öngörüyorsunuz?
2020’ye kadar son derece sakin bir ortam olacağını öngörüyor, arz-ta-lep dengesinin oturacağını ve enerji piyasasının canlanmayacağını düşünüyorum. Ekonomideki yavaş büyüme nedeniyle arz tarafında oluşan yüzde 35’lik fazla, ancak önümüzdeki beş yılda doğru bir noktaya oturur.

3009ASLI KUMBARACI / İŞ YATIRIM ANALİSTİ
“Aksa’da hedef fiyatımız 4,1 TL”
“Aksa Enerji için 4,1 TL hedef fiyatla‘al’tavsiyemizi koruyoruz. Şirket 2014 son çeyrekteki 18 milyon TL net zarara karşılık, 2015 son çeyrekte 6,3 milyon TL net kâr kaydetti. Bu rakam 24 milyon TL’lik beklentimizin altında kaldı. Bunun nedeni, beklentimizden düşük gelen finansman geliri oldu. Şirketin üretim hacmi yüzde 11 daralarak1,7 teravatsaate düştü. Satış hacmi ise 2014 son çeyrekte 2,2 teravatsaat iken 2015 son çeyrekte 4,1 teravatsaate yükseldi. Aksa Enerji, bu dönemde, geçen yıiki 54 milyon TL net finansal gidere karşılık 6 milyon TL net finansal gelir kaydetti.”

3010BURAK DEMİRBİLEK/ ŞEKER YATIRIM ANALİSTİ
“Net kâr beklentilerin altında kaldı”
“Aksa Enerji’de 3,24 TL hedef fiyat öngörüyor ve ‘al’ önerimizi sürdürüyoruz. Şirketin 2015 son çeyrekteki 6,3 milyon TL net kârı, bizim 55 milyon TL’lik beklentimizin ve 62 milyon TL’lik piyasa beklentisinin altında kaldı. Son çeyrekteki 33,6 milyon TL ertelenmiş vergi zararı, net kârın beklentilerin altında kalmasına neden oldu.5,6 milyon TL finansman geliri net kârı pozitif etkiledi. Aksa Enerji’nin net satış gelirleri yüzde 59 artışla 712 milyon TL’ye, FVAöK ise yüzde 30 artışla 88 milyon TL’ye yükseldi. Şirket, 20l6’da toplam 22 teravatsaat elektrik satışı, 3,6 milyar TL net satış geliri ve 500 milyon TL FVAÖK hedefliyor. Biz de 480 milyon TL FVAÖK ve 3,55 milyar TL net satış geliri tahmin ediyoruz.”İlgili Haberler
0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış

İlk yorumu yazmak ister misiniz?

Yorum yap