Düşen piyasada şirketler hisse geri alımı yapıyor

Düşen piyasada şirketler hisse geri alımı yapıyor

Piyasaların dengesi geçen hafta bozuldu. Başta Garanti olmak üzere bankacılık endeksi önderliğinde endeks, sert satış yaşadı. Satışların devamı halinde 85.000 altı görülebilir. Şirketler, bu süreçte hisselerini desteklemek için hisse geri alımı yapıyor.

TALİP YILMAZ
tyilmaz@ekonomist.com.tr

Geçen hafta piyasalar için yüksek volatilité kayıpların olduğu bir süreç yaşandı. BİST-100 Endeksi, bankacılık endeksi önderliğinde sert satışlar yaşadı. Özellikle salı, çarşamba ve perşembe günü endeks yüzde 10 düşerken, banka hisselerinde yüzde 19’a varan düşüşler oldu.

Yatırım bankası Merrill Lynch’in 1 milyar TL’yi bulan Garanti hissesi satışı, piyasalardaki dengeyi daha da bozdu. Bu satış diğer bankalar ve endekse de yansıdı. Bu kapsamda BİST 100 Endeksi’nde 88.168 seviyesi görülürken, 200 haftalık hareketli ortalama olan 88.500 bandı, bu düşüşler sonrasında yakından izleniyor.

Bu teknik gösterge, majör durumlar görülmeden kırılmadığı için konjonktür dahilinde dikkatle izlenmeye devam ediyor. Bu ortamda şirketler hisse değerlerini destekleme adına hisse geri alımları yapıyor. Haberimizde hangi şirketlerin hisse alımı yaptığını, hisse geri alımlarının etkilerini araştırdık.

85.000 GÖRÜLEBİLİR
Endeks tarafına bakıldığında yüksek hacimli satış baskısı ile 90.000 altına gelindi. 92.500 önemli destek deniyordu ama kırıldı. Şimdi 200 haftalık hareketli ortalama olan 88.500 seviyesine dikkat çekiliyor. Bu desteğin de kırılması halinde 85.000 ve altı seviyelere doğru hareketler görebiliriz.

88.500 desteğine vurgu yapan GCM Yatırım Araştırma Uzmanı Enver Erkan, 100.000’in ise psikolojik seviye olduğunu söylüyor. Enver Erkan, bu noktada endekste algı değişimi için 100.000’in üzerinde kalıcılık olması gerektiğini anlatıyor ve endekste 88.500-100.000 bandında konsolidasyon bekliyor.

“Piyasa oynaklığını artması ve artan faiz baskısı aşağı yönlü riskleri önde tutuyor. Genel algı ve fiyatlama takibi için özellikle Garanti hisse senedinde devam eden satışın bitip bitmediği kriter olabilir” diyen Erkan, satışa neden olan temel dinamikler olan enflasyon, cari açık, Hazine borçlanması, 2 ve 10 yıllık tahvil faizlerinde kalıcı iyileşmelerin devreye girmesi gerektiği yorumunu yapıyor.

İLK HEDEF 93.000
Alnus Yatırım Araştırma Müdürü Yunus Kaya, endeks sert düşerken hacmin zayıflaması gerektiğini ancak tersine günlük 12-13 milyar TL gibi yüksek hacimlerin gerçekleştiğini vurguluyor. Geçen hafta görülen 88.168 seviyesinin şimdilik dip olduğunu söyleyen Yunus Kaya, “Eğer piyasada satışlar karşılanırsa 88.000 seviyesinin güçlü bir destek olduğu fikri oluşur.

Zira hacmin yüksek olduğu diplerden yukarı dönüşlerde uzun süre dip yeniden görülmüyor ve kısa süreli yukarı ralliler geliyor” diyor. 88.000’e yaklaştıkça alım önerisi yapan Yunus Kaya, eğer bu seviye kırılırsa 85.000’i hedef olarak veriyor. Yunus Kaya, tepki hareketlerinde öncelikle 93.000 direncine vurgu yapıyor.

Yapı Kredi Yatırım analistleri ise 97.500 ana destek seviyesinin aşağı geçilmesi ile birlikte kısa vadeli yükseliş hareketi sona eren BIST-100’de aşağı baskının sürdüğünü vurguluyor. Kısa vadeli yukarı seyir oluşabilmesi durumunda 92.500’e dikkat çeken kurum analistleri, 87.500 desteğinin altında ise 84.000-85.000 güçlü desteklerinin olduğunu belirtiyor.

NEDEN GERİ ALIYORLAR?
İşte böyle bir ortamda şirketler hisse geri alımı yapıyor ve bunun birçok nedeni var. Fiyat memnuniyetsizliği, aşırı oynaklık ve prestij gibi nedenler öne çıkıyor. Şirket; fiyatların şirketin gerçek performansını yansıtmadığını, operasyonları ve kârlılığı güçlü olmasına rağmen hisse fiyatının düşük olduğunu düşünebilir. Bu nedenden dolayı hisse fiyatını destekleme amaçlı kendi paylarında geri alım işlemi yapar.

Bu yatırımcıya; ‘Ben şirketin operasyonlarını biliyorum, güveniyorum’ mesajı verir. Dolayısıyla yatırımcıya da güven veriyor. Özellikle aşırı hisse fiyatı düşüşlerinde şirket paylarında geri alım yaparak fiyatı destekleme ve oynaklığın önüne geçme amacı güdebilirler. Bu, şirketin hisse fiyatına genelde olumlu yansıyor.

Hisse geri alımı ile beraber yatırımcı tarafına verilen bir diğer mesaj, şirketin iyi durumda olmasına rağmen fiyatının ucuz kaldığıdır. Ucuz kalan hisseler de her zaman uzun vadede yüksek getiri potansiyeline sahip olurlar. Aynı zamanda o hissede pozisyonu olan yatırımcıları, aşağı yönlü volatiliteden korur ve ani dalgalanmalardan mağdur olmalarını önler. Hisse fiyatı spekülatif dalgalanmalar karşısında daha güvenilir olur. Hissenin piyasasında derinliği artırarak manipülasyonun da önüne geçer.

Şirketin alıcı olarak hissenin piyasasına girmesi, fiyatları yükseltir. Bu genelde gerçeği yansıtmadığı düşünülen hisse fiyatının stabilize edilmesi amacını taşır. Ancak şirket kendi hisselerinde alım yaptıkça, halka açıklık oranı azalır. Bunun için şirketler, uzun süreli hisse geri alım programının hissenin likiditesini düşüreceğini de göz ününde bulunduruyorlar.

HİSSE GERİ ALIM YAPAN ŞİRKETLER…
AKSA AKRİLİK
Şirket 9 Mayıs 2018 tarihli yönetim kurulu kararına istinaden 11 Temmuz 2018’de 21.250 TL nominal değerli AKSA hissesi aldı. Şirketin sahip olduğu AKSA paylarının nominal değeri 1.660 bin TL. (Şirket sermayesine oranı yüzde 0,897)

BİM MAĞAZALARI
Mevcut hisse geri alım programı kapsamında 9 Mayıs – 12 Temmuz 2018 arasında 2 milyon. 420 bin adet pay geri aldı ve şirketin sahip olduğu BİM payları önceki programlarda yapılan alımlarla beraber 3 milyon 650 bin adet oldu. (Şirket sermayesine oranı yüzde 1,20)

BOSSA
Şirket, 13 Nisan – 29 Haziran 2018 tarihleri arasında Borsa İstanbul’dan 691 bin adet BOSSA hissesi aldı. Şirketin sahip olduğu BOSSA paylarının toplamı 1 milyon 310 bin adet. (Şirket sermayesine oranı yüzde 3,97)

ENKA İNŞAAT
Geçen hafta içinde 5 milyon TL nominal bedelli hisse geri alım kararı aldı. Bunun için 50 milyon TL fon ayırdı. Açıklanan geri alım adedi, sermayenin yüzde 0,1’ine denk geliyor.. Enka, 2016 yılından bu yana yaptığı alımlar ile toplam sermayesinin yüzde 0,7’sini piyasadan satın aldı.

İNDEKS BİLGİSAYAR
Şirketin 24 Mayıs tarihli yönetim kurulu kararıyla başlatılan pay geri alımları sonucu şirketin sahip olduğu İndeks payları 164 bin adete ulaştı.

LOKMAN HEKİM
Şirket, 10 Nisan-10 Ekim 2018 tarihleri arasında 15 TL üst fiyat limiti ile şirket sermayesinin yüzde 10’una kadar geri alım işlemlerini yapılacağı belirtildi.

KARDEMİR
Şirket 11 Haziran’da başlattığı pay geri alım işlemine 27 Haziran’da son verdi. 11-27 Haziran arası işlemlerle birlikte, şirketin sahip olduğu Kardemir hisselerinin sermaye içindeki payı yüzde 9,84 seviyesine ulaştı.

LOGO YAZILIM
Geçen hafta geri alım için ayrılacak fonun en fazla toplam 30 milyon TL olarak belirlenmesine karar verdi. Açıklanan maksimum fon, şirketin halka açık piyasa değerinin yüzde 5’ine denk geliyor.

TURKCELL
12 Temmuz’da 10,95 – 11,10 TL fiyat aralığından toplam 454 bin adet hisse aldı. Bu işlemle birlikte Turkcell’in şirket sermayesindeki payı yüzde 0,33’e ulaştı.İlgili Haberler
0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış

İlk yorumu yazmak ister misiniz?

Yorum yap