İzmir’de açık inovasyon kampı

İzmir’de açık inovasyon kampı

burcuİzmir, bu yaz Hack’n Break ile teknoloji, tasarım, eğitim, çevre ve toplum konularına odaklı ‘açık inovasyon’ kampına ev sahipliği yapacak. Etkinlik kapsamında start up’lar, fikir ve girişimlerini yatırımcılara sunma imkanı bulacak.

20-27 Ağustos tarihleri arasında İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü’nde gerçekleşecek olan Hack’n Break, açık inovasyon kampı olarak tanımlanıyor. Hack’n Break, gerçek hayat problemlerine çözüm üretmek amacıyla, tasarım ve teknoloji yaklaşımlı çözümler geliştirme motivasyonuna sahip, inovatif düşünen, tasarlayan, üreten ve geliştiren farklı disiplinlerdeki insanları, ‘rekabet’ duygusuyla bir araya getirecek.

Bir hafta sürecek olan Hack’n Break’te, aynı zamanda tasarım ve yeni fikir geliştirmeye yönelik maratonlar (ideathon), workshop, eğitim ve teknoloji girişim sunumları da yer alacak. Başarılı bulunan fikirler mentor desteği ile iş modeli ve teknik fizibilite açısından iyileştirilecek, ardından kurumsal yatırım yöneticileri ve melek yatırım ağı temsilcileri tarafından değerlendirilecek. Bunların yanı sıra gerçekleştirilecek olan sosyal ve kültürel aktiviteler ile hem katılımcılara hem de mentor ve yatırımcılara aktivite dolu bir hafta sunulacak.

SOSYAL GİRİŞİM
Hack’n Break’in küratörleri Zehra Doruk ve Murat Küçükgirgin, henüz yatırım ağları, melekler ve hızlandırma programlarının olmadığı dönemlerde, teknoloji ekseninde düzenlenen ve girişimcilerle potansiyel kurucu ortakların buluştukları etkinliklerden aldıkları ilhamla, teknoloji start up ve girişimcilerini buluşturan bir fikir tasarladılar. Bunun üzerine Hack’n Break’i hayata geçirmeye karar verdiler. Bunun için de sponsor ve katılımcı olarak teknoloji temaları çerçevesinde inovasyona dayalı çözüm, ürün, fikir, tasarım veya yaratıcı ekip arayışı içerisinde olan sanayi ve endüstri firmalarıyla görüştüler.

Aslında Hack’n Break sadece bir etkinlik değil. Katılımcılarını biraz daha etkinleştirmeyi hedefleyen bölgesel kalkınmaya yönelik bir sosyal girişim. Zehra Doruk, Hack’n Break’i “Türkiye’nin metropol şehirlerinin lüks otellerinde gerçekleşen ve aynı kişilerin aynı şeyleri anlattığı girişimcilik etkinliklerinden epey farklı, yaratıcı insanlar, şirketler ve kurumları bir araya getiren buz kırıcı bir inovasyon kampı” olarak tanımlıyor.

Türkiye ve Avrupa’dan çeşitli sivil toplum kuruluşları, teknoloji grupları, mentor network’leri ve melek yatırım ağları tarafından aktif olarak desteklenen etkinlik, nesnelerin interneti (IoT), elektrikli araçlar, akıllı ev, akıllı şehirler, sanal/artırılmış gerçeklik, sinir bilim, robotik, tarım-yiyecek-içecek teknolojileri, oyun ve oyunlaştırma gibi inovasyona dayalı çözüm desteğine ihtiyaç duyulan alanlarda, yerli ve yabancı şirketlerin sponsorluğunda gerçekleştirilecek.İlgili Haberler
0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış

İlk yorumu yazmak ister misiniz?

Yorum yap