Bütçe ilk çeyrekte ‘denk’ geldi

Bütçe ilk çeyrekte ‘denk’ geldi

orhankaracaMerkezi yönetim bütçesi ilk üç ayda 46 milyon TL fazla verdi. Maliye Bakanliğı’nın verilerine göre, merkezi yönetim bütçesi mart ayında 6,6 milyar TL açık verdi.

DR. ORHAN KARACA
okaraca@ekonomist.com. tr

Geçen yılın aynı ayındaki bütçe açığı biraz daha yüksek ve 6,8 milyar TL idi. Buna göre mart ayında bütçe açığı geçen yıla göre yüzde 4 geriledi.

Tabloyu görmek için görsele tıklayın.
hb9Merkezi yönetim bütçesi yılın ilk iki ayında fazla vermişti. Bu sayede, mart ayındaki açığa rağmen ilk çeyrek itibariyle de 46 milyon TL gibi küçük bir fazla ortaya çıktı. Bu nedenle bütçenin ilk çeyreği ‘denk’ kapattığını söyleyebiliriz. Geçen yılın ilk çeyreğinde ise bütçede 5,4 milyar TL açık vardı.

Bütçenin ilk çeyreği denk kapatma-sında faiz ödemelerindeki düşüşün ve devletin yatırım harcamalarını iyice kısmasının önemli rolü var. İlk üç aydaki faiz ödemeleri geçen yılki düzeyinin yüzde 9 gerisinde kaldı. Sermaye giderlerindeki düşüş ise yüzde 55’i buldu. Vergi gelirle-rinin ekonomideki yavaş büyümeye rağmen artmaya devam etmesi ve özelleştirme gelirleri de bütçenin ilk çeyreği denk kapatmasına katkıda bulundu.

Bütçe ilk çeyreği denk kapattı ama elbette yılın sonuna kadar bu böyle devam etmeyecek. Her yılın özellikle son ayında ödeneklerin serbest bırakılmasıyla bütçe açığında patlama yaşanıyor. Nitekim merkezi yönetim bütçesinde yıl sonu hedefi 29,7 milyar TL’lik açığa işaret ediyor. Şimdilik bu hedefin tutmasında bir sorun olmayacakmış gibi görünüyor. Bu arada geçen yılki bütçe açığının 22,6 milyar TL olduğunu da belirtelim.İlgili Haberler
0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış

İlk yorumu yazmak ister misiniz?

Yorum yap