Küresel ticarette gerileme yaşanıyor

Küresel ticarette gerileme yaşanıyor

yavas-buyumeyle-insani-gelisme-olmuyor-1İlk çeyrekte küresel ticaret hacminde yüzde 1,7 düşüş oldu. Dünya ekonomisindeki güncel gelişmeleri takip etmeye yarayan en iyi kaynaklarından biri, Hollanda’da kurulu Netherlands Bureau for Economic Policy Analysis (CPB) isimli kurumun aylık olarak yayınladığı World Trade Monitor veri tabanıdır.

DR. ORHAN KARACA
okaraca@ekonomist.com. tr

Küresel ticarete ve sanayi üretimine ilişkin mevsimsel düzeltilmiş verilerin yer aldığı bu veri tabanında mart ayına ve dolayısıyla yılın ilk çeyreğine ait veriler geçen hafta açıklandı. Buna göre ilk çeyrekte küresel ticarette önceki çeyrek döneme göre yüzde 1,7, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 0,6 düşüş yaşanmış durumda.

Tabloyu görmek için görsele tıklayın.
hb136İlk çeyrekte küresel sanayi üretiminde ise önceki çeyrek döneme göre sadece yüzde 0,2, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 1,1 artış var. Dünya ekonomisinde işler uzun zamandır iyi gitmiyor. 2008-2009 küresel resesyonundan sonra bir türlü eskiye dönüş olmadı. Ancak son dönemde işler iyice kötüye gidiyor gibi görünüyor.

Küresel ticaret hacminde geçen yılın ilk iki çeyreğinde de düşüş yaşanmış ama yılın ikinci yarısında hafif bir toparlanma olmuştu. Bu yıl ilk çeyrekte geçen yılkinden daha fazla küçülme yaşandı. Küresel ticarette ilk çeyrekte yaşanan yıllık bazdaki düşüş ise 20082009 resesyonundan bu yana görülen ilk düşüşü oluşturuyor.

Öte yandan ilk çeyrekte sanayi üretiminde yaşanan yıllık bazdaki artışın da 2008-2009 küresel reses-yonundan bu yana görülen en zayıf artış olduğunu belirtelim.

Küresel ekonomideki bu zayıflık Türkiye ekonomisine de olumsuz yansıyor. Dış talepten ekonomik büyümeye pek fazla katkı gelmiyor. Yurtiçinde de olumsuz siyasi gelişmeler yaşandığı için ekonomide durum pek parlak değil.İlgili Haberler
0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış

İlk yorumu yazmak ister misiniz?

Yorum yap