Rusya krizi ekonomiye güveni sarstı

Rusya krizi ekonomiye güveni sarstı

orhankaracaEkonomik Güven Endeksi’nin (EGE) değeri aralık ayında 104,8 oldu. Bu değer kasım ayında 104,8 düzeyindeydi. Buna göre EGE aralık ayında 4 puanlık gerileme gösterdi.

Siyasette yaşanan belirsizlik ve finansal piyasalardaki dalgalanma nedeniyle, EGE geçen yıl kasım ayına kadar  oldukça düşük bir düzeyde seyir etmişti.

DR. ORHAN KARACA
okaraca@ekonomist.com.tr

1 Kasım’da tekrarlanan genel seçimden yeniden okrc1tek parti iktidarının çıkması üzerine ise EGE’de bir sıçrama yaşanmıştı.

Yayınlanan son veriler bu sıçramanın EGE’yi 82,6’dan 104,8’e çıkardığını gösteriyor. Yani kasım ayında 22,2 puanı bulan bir sıçrama yaşanmıştı. Bu sıçrama iktisadi birimlerin ekonomiye kötümser bakmayı bırakıp iyimserleştiğini de gösteriyordu. Çünkü EGE’de 100’ün üzerindeki değerler genel ekonomik duruma ilişkin iyimserliği, 100’ün altındaki değerler ise kötümserliği ifade ediyor.

Kasım ayındaki bu sıçramadan sonra aralık ayında yaşanan düşüşün ise iki olası nedeni var. Bunlardan birincisi bir Rus savaş uçağının Türk Hava Kuvvetleri tarafından düşürülmesi sonrasında Rusya ile aramızda başlayan kriz.

İkincisi ise ABD’nin merkez bankası olan FED’in uzun zamandır beklenen faiz artışına nihayet başlaması. Bu iki gelişme ve özellikle de ilki ekonomik birimlerin geleceğe güvenini biraz sarsmışa benziyor. Bu sarsıntıya rağmen EGE’nin yine de iyimser tarafta kaldığına dikkat çekmek gerekiyor.İlgili Haberler
0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış

İlk yorumu yazmak ister misiniz?

Yorum yap