Turizm gelirinde düşüş sürüyor

Turizm gelirinde düşüş sürüyor

yavas-buyumeyle-insani-gelisme-olmuyor-1TURİZM GELİRLERİ ÜÇÜNCÜ ÇEYREKTE YÜZDE 32,7 AZALDI.

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) geçen hafta açıkladığı verilere göre, turizm gelirleri üçüncü çeyrekte 8,3 milyar dolar oldu.

DR. ORHAN KARACA
okaraca@ekonomist.com.tr

Oysa geçen yılın aynı döneminde turizmden 12,3 milyar dolarlık gelir elde edilmişti. Buna göre üçüncü çeyrekte turizm gelirinde geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 32,7’lik düşüş yaşandı.

Turizm gelirlerinde bu yılın ilk iki çeyreğinde de düşüş yaşanmıştı. İlk çeyrekte yüzde 16,5 olan yıllık bazdaki düşüş ikinci çeyrekte daha da derinleşmiş ve yüzde 35,6’yı bulmuştu.

Üçüncü çeyrekteki düşüş de ikinci çeyrektekine yakın oldu. Aslında böyle olacağı da belliydi. Geçen hafta bu sayfalarda yabancı ziyaretçi sayısına ilişkin verileri analiz ederken üçüncü çeyrekte turizm gelirlerinde ikinci çeyrektekine benzer bir düşüş görebileceğimizi yazmıştık.

Çünkü üçüncü çeyrekte yabancı ziyaretçi sayısında ikinci çeyrektekine benzer bir düşüş vardı. İlk çeyrekte yüzde 10,3 iken ikinci çeyrekte yüzde 35,6’yı bulan yabancı ziyaretçi sayısındaki yıllık bazdaki düşüş üçüncü çeyrekte de yüzde 36 olarak gerçekleşmişti.

Türkiye’de terörün yeniden hortlaması ve komşu ülkelerle yaşanan sorunlar geçen yılın ortalarından itibaren yabancı ziyaretçilerin ülkemizden soğumaya başlamasına yol açmıştı.

Bu yıl bu sorunların çözülmek yerine daha da artması turizmde işleri iyice kötüleştirdi. Maalesef durum son çeyrekte de pek değişmedi gibi görünüyor.

Geçen yıl turizm geliri 34,3 milyar dolardan 31,5 milyar dolara düşmüştü. Bu yıl ise 25 milyar doları bile bulmayacak gibi. Turizmdeki bu kötü tablo hem ekonomik büyümeyi hem de cari açığı olumsuz etkiliyor.

9088İlgili Haberler
0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış

İlk yorumu yazmak ister misiniz?

Yorum yap