Avrupa’da şampiyonlar ligine girdi

Avrupa’da şampiyonlar ligine girdi

İTÜ Çekirdek, UBI Global endeksi tarafından Avrupa’nın en iyi 8’inci, dünyanın ise en iyi 18’inci kuluçka merkezi seçildi. İTÜ ARI Teknokent bünyesinde 2012 yılında faaliyete geçen İTÜ Çekirdek, üç yılda girişimcilere 7 milyon TL’yi aşkın katkı sağladı.

Kenan Çolpan

Kenan Çolpan

Dünyadaki lider üniversitelerin girişimcilik kuluçkamerkezlerini karşılaştıran ve sıralayan uluslararasıUBIGlobal endeksi tarafından İTÜ Çekirdek, Avrupa’nın en iyi 8’inci, dünyanın ise en iyi 18’inci kuluçka merkezi seçildi. Endeksin üst sıralarında yer alan İTÜ Çekirdek, Avrupa’dan 117, dünyadan 220 kuluçkamerkezinin bağımsız uzmanlarca değerlendirilmesi sonucunda Türkiye’den endekse girmeye hak kazanan ilk kuluçka merkezi oldu. İTU ARI TeknokentGenelMüdürü Kenan Çolpan, İTÜ Çekirdek’in artık bir kuluçka merkezi olmanın da ötesinde işler yaptığının altını çizerken, elde edilen başarıyla ilgili olarak şu değerlendirmede bulunuyor: “İTÜ ARI Teknokent bünyesinde 2012 yılında faaliyete geçen İTÜ Çekirdek, üç yılda girişimcilere 7 milyon TL’yi aşkın katkı sağladı. İTÜ Çekirdek ticarileştirilebilir bir teknoloji fikri ya da girişim projesi olan her yaştan girişimcilere açık. Öte yandan otomotiv, bulut bilişim gibi büyük potansiyele sahip sektörlere yönelik özel kategoriler açarak da genç zihinlerin katkılarını öncelikli sektörlere yönlendiriyoruz. 40’ı aşkın ulusal ve uluslararası stratejik paydaşımızla, İstanbul’u ‘dünya girişimcilik haritasına’ koymaya çalışıyoruz.”

BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ ÖNDE
UBI Global’in değerlendirme süreci, dünyanın dört bir yanından kuluçkamerkezlerini geliştirmeyi, en iyileri belirlemeyi ve aralarında iş ağını geliştirmeyi hedefliyor.Değerlendirme sonucunun açıklandığı etkinliklerkapsamında dünyanın dört bir yanından kuluçka merkezi yöneticileri sunumlar, örnek hikayeler ve analizlerle küresel girişimcilik ekosisteminin gelişimine destek oluyor. UBI Global değerlendirmesi ayrıca ilginç verileri de içeriyor. Başvuruda bulunan kuluçka merkezleri içerisinde önde gelen sektör, yüzde 35 oranında bilişim teknolojileri olarak dikkat çekiyor. 3 BİN 900 BAŞVURU ALDI İTU ARI Teknokent Genel Müdür Yardımcısı Doç.Dr. Deniz Tunçalp ise İTÜ Çekirdek sürecinde girişimcilerin 11 hafta ve 150 saati kapsayan işmodeli geliştirme kampına girdiğini ve 150’yi aşkın gönüllümentordan günlerce teke tek danışmanlık aldığını belirtiyor. Dünyanın lider üniversitelerinde ve girişimcilik merkezlerinde kullanılan işmodeli yöntemve içeriklerinin yerel koşul ve ihtiyaçlara uyumlandırdıkları kendilerine özel bir şekli kullandıklarını ifade eden Tunçalp, “İTÜ Çekirdek’e kabul edilen girişimciler ön kuluçka merkezimizde ortak ofis ve laboratuvar imkanlarından faydalanırken eşzamanlı olarak ‘Hızlandırma Programı’ kapsamındaki eğitim ve mentorluklarla projelerini geliştiriyor. Bu yılın sadece ilk 9 ayında tüm Türkiye’den 3 bin 900’dan fazla başvuruyu değerlendirip, en iyi 260’ını belirli aşamalara kadar eğitip destekleme imkanımız oldu. Bunların en iyi 20’si de Big Bang etkinliğinde yatırımcılarla buluşarak geleceğin çığır açıcı şirketleri olma adına ilk adımı attı” diyor.

İTÜ Çekirdek süreci
(TÜ Çekirdek ön kuluçka a&amasına kabul edilen giri&imciler (TÜ Çekirdek’in tüm imkanlarından bir sene boyunca ücretsiz yararlanabiliyor. Bu süre sonunda en ba&arılı projeler (İTÜ Big Bang adı verilen ödül etkinli’inde jüri kar&ısında çıkıyor ve seçilen giri&imciler ödül parasını payla&ıyor. Giri&imcilere &u ana kadar 7 milyon TL’yi a&an katkı sa’layan (TÜ Çekirdek içerisinde 3 yılda toplam 23 firma kuruldu.İlgili Haberler
0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış

İlk yorumu yazmak ister misiniz?

Yorum yap